Stresszes kozmetikus és stresszes vendég? A kozmetikus kabinja a nyugalom szigete a vendég számára. Hogyan teremthetnénk meg ezt az ideális környezetet, ha mi magunk is feszültek vagyunk?!
Szerző: Csernai Judit, a BIODROGA oktató kozmetikusa
Ezer és egy tipp van arra, hogyan vonzzunk be vendégeket, mivel növeljük a forgalmunkat, hogyan rendezzük át a mécseseket a feng shui szerint, hogy a mostani, esetlegesen megcsappant bevételeinket fokozzuk.
Én most nem erről szeretnék írni, inkább arról, hogyan ne égjünk ki egy olyan helyzetben, és olyan szektorban, ami kimondatlanul ugyan, de támogató, segítő szakma is egyben. Hiszen egy kozmetikus több mint egy gyantázó vagy masszírozó robot – mi lelkileg is részt veszünk a kezelésekben. Nem is lehetne ezt másképp csinálni.
A stressz az életünk része, nem tudunk kibújni alóla, de nem mindegy, hogyan kezeljük. Az egyik legmeghatározóbb stresszfaktor a bizonytalanság. A bizonytalanság szorongást szül. A szorongás pedig rosszabb, mint az aggódás, mert nincs meghatározott tárgya.
Mi az, amitől félünk? Fel tudjuk-e mérni, hogy valós-e a félelem? Ezer és egy stresszkezelő tanfolyamon vehetünk részt, de be tudjuk-e építeni az életünkbe a tanulságaikat?
Nézzük meg, az életünknek milyen, már meglévő területei vannak, amelyeket pici változtatással a stresszoldás szolgálatába állíthatunk – ráadásul ingyen!
Holisztikus stresszkezelés
Az életmód orvoslás (Lifestyle Medicine) szemlélete az élet összes területére kihat. A nyugati orvoslásnak ez az új tendenciája az egészséget nemcsak a fizikai testtel és a betegségek legyőzésével azonosítja.
Alapvető gondolata, hogy a kiegyensúlyozott élethez rendszeres mozgásra, pihentető alvásra, pozitív gondolkodásra, stresszkezelésre, megfelelő táplálkozásra és támogató közegre van szükség – természetes módon ezek a faktorok egymással is összefüggnek.
Mozgásban lenni
A stressz kezelésének nagyon fontos eszköze a mozgás. Ennek biológiai okai is vannak, hiszen olyan hormonok, enzimek szabadulnak fel, amelyek javítják a közérzetet, stabilizálják a cukorháztartást, ami ugyancsak pozitívan hat a hangulatunkra.
Javul az emésztés, a légzés, a gondolkodás, pihentetőbb az alvás. A rendszeres mozgás lehet egy nagy séta a közeli parkban vagy egy pár perces átmozgatásra a kabinodban, miközben friss levegőt engedsz be az ablakon – lemondta a vendéged a kezelést? Használd mozgásra!
Pozitív gondolkodás
Amikor azt a tanácsot kapjuk, hogy tekintsünk másképp egy problémára, főleg, ha épp benne vagyunk egy ilyen helyzetben, az az első gondolatunk, hogy „könnyű ezt mondani”. Ez teljesen természetes.
Inkább közelítsük meg abból az irányból, hogy ha az eddigi hozzáállásunk nem hozott sikert, akkor próbáljuk ki milyen, ha más szemszögből figyeljük meg – vesztenivalónk nincs. Erre jó példa, amikor a vendég az utolsó pillanatban mondja le az időpontját:
- lehetünk dühösek, kétségbeesettek vagy
- úgy döntünk (igen, ez döntés!), hogy az időnket (ami valójában megfizethetetlen) magunkra fordítjuk. Mozogjuk, olvassunk, tanuljunk, intézzünk el olyan dolgokat, amelyekre sosincs időnk, vagy csak álljunk ki egy bögre teával a napra és élvezzük a pillanatot!
Elsőre furán hangzik, de nagyon felszabadító, amikor megszabadulunk egy olyan nyomasztó érzéstől, hogy egy bizonyos tárgy vagy szolgáltatás nélkül semmik vagyunk. Fontos az is, hogy megfelelő türelemmel álljunk másokhoz és magunkhoz is.
Légy türelmes, amikor változtatni szeretnél, valami új szokást bevezetni az életedbe. Nem biztos, hogy elsőre úgy sikerül, ahogy tervezted.
Ugyanez érvényes másokkal kapcsolatban is. Ha van olyan vendéged, aki rendszeresen sokat késik vagy többször mondja le az időpontját, nem biztos, hogy a szankció a legmegfelelőbb. Először beszélj vele, próbálj közös megoldást keresni. És amennyiben ez sikerül, köszönd meg neki.
Támogató közösség
Kutatások kimutatták, hogy a hívő emberek kevesebbet aggódnak. Ez nem azt jelenti, hogy ha nem tartozol semmilyen felekezethez, ne lenne hited.
Hihetsz önmagadban, hogy „egész” vagy, és jó vagy abban, amit csinálsz. Hogy a munkád érték, és ezt az értéket fizetik ki a vendégeid – ezért se félj megkérni a minőségi munkád árát! Ezt a hitet egy támogató közösség is erősítheti.
A vendégeid is ilyen közösséget képviselnek, de a szakmai, az életmódbeli csoportok, a család, a baráti társaság is adhat lelki védőhálót. És a legfontosabb, te is ezt a hitet jelentheted másnak, ezért ne spórolj a támogató mondatokkal, akkor sem, amikor úgy érzed, a másiknak nincs erre szüksége.
Mondd ki, ha valakire büszke vagy, lenyűgöz az akaratereje, a kitartása, ha felnézel rá. Biztos vagyok benne, hogy van, aki ugyanígy érez irántad, de még nem mondta neked…
Az vagy, amit megeszel
Furcsán hangzik, de az ételek is meghatározhatják a hangulatunkat. Elég csak olyan alapvető érzetekre gondolni, mint a nehéz ételek utáni „kajakóma” vagy a cukros ételek utáni „felpörgés”.
Szakemberként tudjuk, hogy a bőrünk tápláléka, a kozmetikum mennyire meghatározza a bőr állapotát, flóráját. Ugyanígy a bevitt táplálék jelenti a beleink és bélbaktériumaink számára a belső kozmetikumot. Ami a bőrünkön is meglátszik.
Próbáljunk ki új, friss ízeket, textúrákat! Kerüljük a feldolgozott, felesleges adalékokkal teli élelmiszereket! A legfontosabb: bármilyen változtatást is tervezünk, mindig saját magunkhoz igazítsuk, lépésről lépésre, kis módosításokat vezessünk be.
Dicsérjük meg magunkat, ha sikeresek vagyunk, és köszönjük meg magunknak, ha valamit megpróbálunk, de mégsem jön össze!
CSERNAI JUDIT
A Biodroga Institut, a Biodroga MD oktató kozmetikusa, ayurvéda jógaterapeuta.
Fő érdeklődési területe a speciális hatóanyagok, a masszázstechnikák, illetve a holisztikus kozmetika.