Ezt üzeni a szalonnyitás előtt álló kollégáinak Horváth Melitta szépségterapeuta, holisztikus szemléletű kozmetikus és sminkes, aki az alábbiakban megosztja velünk a szalonja megnyitása körüli kálváriájának köszönhető tapasztalatait.
Szerző: MG
Költözés miatt nyitottál egy új szalont. Mi volt a legnagyobb nehézség, akadály?
Horváth Melitta: Az én történetem nem egyszerű. Az első üzlethelyiséget Vácon vettük ki, kb. 3 éve, a covidos lezárások kellős közepén. Hónapokig üresen béreltük, anélkül, hogy egy napot is dolgoztam volna benne. Ekkor még otthon voltam a gyerekeimmel, és a covid is akadályozott, ezért vártuk a szeptembert, hogy ők elkezdhessék az óvodát, én pedig a munkát. Addig is apró lépésekben haladtunk a szalon belső munkálataival és kialakításával. Nyár közepére minden készen állt, elkészíttettem a weboldalam, létrehoztam mindent, amivel tudom magam hirdetni, hogy szeptemberre már vendégeim is legyenek. Sajnos egy nap arra keltünk hajnalban, hogy a tűzoltóság kivonult a szalonhoz, ugyanis a vízszerelő hibájából a már elkészült üzlet teljesen elázott, a komplett padlózat és a tapéta, valamint a gipszkartonfalak mentek a kukába. Rengeteg pénzt buktunk az ázás miatt. Miután ebből lelkileg kilábaltunk, jött a következő csapás. Az akkori lakásunk tulajdonosa közölte, hogy eladja az otthonunk, így másikat kellett keresnünk. Abban az évben szálltak el az árak az ingatlanpiacon, így nem találtunk semmi számunkra megfelelőt Vácon, ahová a családommal költöztünk volna. Ezt jelnek vettük, és úgy döntöttünk, másik városba költözünk, így kerültünk Mogyoródra egy lakóparkba. Elkezdtünk másik üzlethelyiség után nézni Veresegyházon, de hónapokig semmit sem találtunk, amit érdemes lett volna kivenni. Veresegyházon volt egy intimgyanta szalonja a húgomnak, ahol azokon a napokon, amikor ő nem dolgozott, én dolgozhattam.
Tavaszra megüresedett a közvetlen mellette lévő üzlet, így kivettük, és teljes átalakítás után végül a saját üzletemben fogadhattam a vendégeimet, teljes munkaidőben. Nagy segítség volt, hogy a férjem az építőiparban dolgozik, így a munkadíjon sokat spóroltunk, ami a belső kialakítást illeti. Itt 1,5 évig voltam, ugyanis az infláció miatt annyira felment a bérleti díj, hogy ez már átlépte a lélektani határt, emellett az albérletünkben 50%-os árat emelt a tulaj, ezért úgy döntöttünk, nem maradunk tovább itt, hanem hazatérünk Bajára, ahol a rokonaink és a családunk él. Ezen a ponton úgy éreztem, nem lesz egy darabig szalonom, hisz az egész vendégkörömet újra kellett volna kiépítenem, minden holmimat eladtam, ami a szalonberendezést illeti. Azonban a sors másképp alakította. Egy hirdetést dobott fel az internet egy teljesen berendezett kiadó kozmetikáról, megfizethető áron. A tulajdonos hölgy élete más irányt vett, így egy teljesen új, csodálatosan bebútorozott, modernen felújított kozmetikát tudtam kivenni, ahová szinte csak a személyes holmijaimat kellett bevinnem, és azonnal el tudtam kezdeni dolgozni. Már csak a vendégkör kiépítése maradt hátra. Valószínűleg nem sokan ütköztek ennyi akadályba, mint mi a családommal, de pont azért osztom meg a történetemet, hogy ezzel is reményt adjak azoknak a kollégáknak, akik úgy érzik, nehéz. Ne adjátok fel!
A legnagyobb nehézséget számom a lelki terhek jelentették, hogy ne adjam fel a nehézségek ellenére sem, amik folyamatosan értek minket.
Hogy áll most a vendégköröd?
H.M.: A nyitás előtt úgy számoltam, hogy hónapok fognak eltelni, mire kialakul a vendégköröm, hiszen a gyerekeim miatt nyáron maximum 3 napot dolgozom egy héten. Bár a kapacitásom korlátozott, amikor dolgozom, tele vagyok vendéggel. Szerintem ez annak köszönhető, hogy Baján ismernek engem. A szolgáltatásaim a környéken teljesen egyedülállóak, nincs konkurenciám, a korosztályom pedig nagyon nyitott, és az ismertségemre való tekintettel bizalommal keresnek fel az emberek. Sminkre is szívesen érkeznek a vendégek, mivel ez egy kisváros, és kevés igazán jó szakember van, a nők viszont Baján igényesek a minőségi szolgáltatásokra. Emellett holisztikus kozmetikával sem igazán foglalkoznak itt délvidéken, talán a legközelebbi hozzám hasonló ilyen üzlet Szegeden van. Az intimgyantára pedig még a mai napig többen nagy szemekkel tekintenek, sokan nem is hallottak még róla, viszont megkaptam azt a bizalmat, ami miatt erre a szolgáltatásra is érkeznek olyan hölgyek, akik még nem próbálták ki.
Ha valaki hozzád hasonlóan most nyitna szalont, mit javasolsz, mire figyeljen feltétlenül, mi legyen az első lépése?
H.M.: A mai világban, azt hiszem a legnagyobb akadályt az anyagiak jelentik mindenki számára, illetve sokan nem tudják, hogyan is kezdjenek neki. Mi is saját erőnkből, hitel nélkül igyekeztünk megoldani mindent. Ha lenne saját otthonunk, biztosan ott alakítottam volna ki egy különálló üzletet magamnak. Ebben az esetben – ha erre valakinek van lehetősége -, nagyon fontosnak tartom az igényes környezet kialakítását.
Azt gondolom, az én helyzetem kivételes a férjem szakmájának köszönhetően, ha ő nem tudta volna nekem megcsinálni az üzleteket, valószínűleg maximum hitelből tudtuk volna csak megoldani. A férjem támogatása nélkül ma nem tartanék itt.
A javaslatom pedig az lenne, mielőtt valaki elkezd dolgozni, hogy csináljon egy tervezetet, arculatot, egy weboldalt, Instagram profilt, Facebook business profilt, és kezdje el megismertetni magát az emberekkel. Nem feltétlenül fizetett hirdetésekre gondolok. Rengeteg inspiráció található a Pinteresten mind a szalon berendezését, mind az arculatot illetően. A helyi Facebook csoportokban érdemes hirdetni. Veresegyházon nekem ez bevált.
Plusz javaslat: Számomra nagyon nagy szerelemmé vált a szakma, amikor megismerkedtem az Adrienne Feller metódussal, így árasztottam magamból minden ezzel kapcsolatos pozitivitást. Nagyon lelkes voltam, és hivatásommá vált, hogy segítsek az embereknek egy olyan módszerrel a szépségápolásban, ami teljesen egyedülálló, és közelebb áll a természetgyógyászathoz, pszichológiához, mint az orvosi kozmetikához és a modern gépiesített kezelésekhez. Mivel magamra találtam a holisztikus kozmetika világában, így hitelesen tudtam ezt kommunikálni az emberek felé is, és azt gondolom ennél igazabb nincs, amikor valaki azzal hirdeti magát, amiben szívből tud hinni. A hitelesség, a szakmaiság és a tudásszint folyamatos fejlesztése elengedhetetlen, és ez vonzó a vendégek számára is, ha azt érzik, olyan helyre érkeznek, ahol tényleg számítanak, és nemcsak a pénztárcájukat akarják kiforgatni. Így arra bíztatok minden kezdő kollégát, hogy próbálják meg megtalálni önmagukat a szakmán belül, ha a kommunikáció nehezen megy, kérjenek segítséget marketinges szakemberektől, de mindenképp szívből jöjjön a hirdetés üzenete, legyen minden igényes, harmonikus, árassza magából a belefektetett energiát. Ezután már minden menni fog, mert a szakma iránti alázat és szeretet a mozgatórugója az egésznek. Ha emberileg be tudjuk lopni magunkat az emberek szívébe, bátrabban jönnek a többi, drágább szolgáltatásra is.
Szakmai terveid, céljaid a közel és távol jövőben?
H.M.: Szeptembertől indul a nagy hajrá, a lányaim kezdik a sulit és az ovit, én pedig teljes munkaidőben dolgozhatok végre. Így a rövid távú célom, hogy bővüljön a vendégköröm azokra a napokra is, amiket most a nyáron nem tudtam vállalni. Szeptembertől pedig hatalmas dolog történik majd velem, végre elkezdhetem azt a sminkiskolát Szegeden, amire 18 éves korom óta várok, ugyanis a smink szerelmeseként választottam a kozmetikus szakmát anno.
Ha ezt elvégeztem, a mesterképzés lesz a következő szint a sminkelésben. Emellett, amint berendezkedtünk Baján minden szinten, szeretném megcsinálni a természetgyógyász-képzést, az intergált növénytan-tanfolyamot, és bővíteni a szolgáltatásokat ezekkel a lehetőségekkel. Emellett szeretnék jobban belemélyedni a hagyományos kínai gyógyászatba, hogy minél hatékonyabban tudjam az arckezeléseket végezni, és jobban megértsem a test-lélek-szellem összefüggéseit, amit a bőr tünetei térképként mutatnak a számomra.