Végezhet egy kozmetikus szájfeltöltést? Vagy más injektáló töltést? Használhat-e plazmapent? Ilyen és ehhez hasonló kérdések borzolják a szakmát az utóbbi időben egyre élesebben. Kormanik Andrea kozmetikus, bőresztéta, szakoktatót egy általa megosztott, elrontott szájfeltöltés kapcsán kérdeztük a tapasztalatairól, véleményéről.
Szerző: MG
Megosztottad egy elrontott szájfeltöltést elszenvedett hölgy esetleírását, ami kész horror a kép alapján, s amit egy kozmetikus végzett. Miért érezted fontosnak továbbosztani?
Kormanik Andrea: Lassan 5 éve osztok meg a kompetenciahatárok átlépésével kapcsolatosak anyagokat. Volt már többek között fogfehérítés, plazmapennel kapcsolatos égetések, és az utóbbi időben a töltések.
Láttál már hasonló esetet? Vagy más, a kozmetikus kompetenciájába nem tartozó munka eredményét?
Sajnos láttam ilyet, és más elrontott bőröket. Többen meg is kerestek a károsultak közül, főleg a plazmapenes áldozatok, akiknek ha még menthető volt a bőr, karitatív módon segítettem.
Nagyon fontosnak tartom, hogy beszéljünk az ilyen esetekről, de nem azért, hogy egymást szidjuk, hanem azért, mert ez egy bizalmi szakma. Ha én ma elkezdek egy új szolgáltatást, akkor a vendég megbízik bennem, hogy én ezt végezhetem. A vendégek többségében szerintem fel sem merül, hogy az, amit a kozmetikusa végez, azt valójában nem végezheti.
Pozitívan állok a dolgokhoz, ezért néha azt gondolom, hogy ilyen esetben maga a kozmetikus sem tudja, hogy nem végezheti az adott tevékenységet. Hiszen, ha sok százezerért elvégez egy tanfolyamot, akkor fel sem merül benne, hogy a kapott papír őt nem jogosítja fel semmire sem. Ugyan az iskolában tanuljuk, hogy mi az a mélység, amíg mi dolgozhatunk, de hát ugye annyi minden változik, miért ne változhatna ez is, gondolhatják.
Fontosnak érzem, hogy ezekről a dolgokról folyamatosan beszéljünk, mert fel kell hívni a figyelmet rájuk, edukálni kell a szakmát, és edukálni kell a vendégeket, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy mi az, a miben ő kompetens, és mi az, amin túl ő már nem végezhet bizonyos tevékenységeket. A vendég pedig ne vegye igénybe ezeket a szolgáltatásokat.
Számomra megkérdőjelezhetetlen a szakmai alázat, mert a vendégünk a legféltettebb kincsét bízza ránk, az arcát, a bőrét.
Mi az, ami szerinted semmiképpen nem tartozik egy kozmetikus kompetenciájába?
Egyértelmű kompetencia-átlépés minden, ami nekrózissal jár, és mindegy hogy plazmapennel vagy mással történik. Ahol szövetelhalást okozhatunk, azt nem végezhetjük. A nekrózis fogalmát (csak a fogalmát) tanuljuk a kozmetikus iskolában, de azt, hogy mi az a mélység, ami még helyreállítható, ahol még nem okozunk károsodást, erről nem tanulunk, ez már orvosi hatáskör.
Idetartozik minden, ami injektálós töltés – mindegy, hogy szúrjuk, vagy légynyomás segítségével lövöldözzük be a hatóanyagot.
Én abszolút nem tartom korrektnek sem a szájtöltéseket, sem a glabella ránctöltéseket, amit kifejezetten veszélyesnek tartok a szemkörnyéknél végezve.
A HIFU-t sem tartom biztonságosnak. Annak ellenére, hogy cikkek jelennek meg arról, hogy kozmetikus nem végezheti, lassan egy éve megjelent a HIFU-pen, ami számomra erősen megkérdőjelezendő. Ez az én szakmai véleményem, és még senkinek sem sikerült az ellenkezőjéről meggyőznie.
Mit javasolsz, hogy lehetne megelőzni, kivédeni az ilyen és hasonló eseteket?
Az lenne a jó, ha lenne egy egyértelmű szabályozás, ami nincs. De persze attól, hogy valami nem tilos, attól még nem szabad. Erre szoktam mondani, hogy az orvosok sem állnak neki konyhakéssel műteni, bár nem mondták nekik, hogy szikével műtsenek.
A szakma robbanásszerűen fejlődik, emiatt megfelelő oktatással, megfelelő anatómiai ismeretekkel, ha a kompetencia határunk kicsit tovább tolható, akkor legyen. De ezek semmiképp sem 1-2 hetes vagy hónapos továbbképzések legyenek.