A babavárást minden nő másként éli meg. Csak egy a közös: a hormonváltozás. Abban, hogy ezt az időszakot a lehető legjobban tudják megélni, és nemcsak túlesni rajta, abban mi, kozmetikusok is sokat segíthetünk.
Szerző: Bakos Anikó kozmetikus mester, bőresztéta
A babavárás következtében beindult hormonváltozások az első 3 hónapban különösen megviselik a testet, és ezáltal a lelket is. Gyakran előfordul, hogy annyira megváltozik várandós vendégünk bőrképe, hogy teljesen kétségbeesik, hiszen szeretne szép és vonzó maradni. Ezért fontos, hogy ebben az időszakban kiemelkedő figyelmet szenteljünk vendégük lelkére is a bőre mellett.
A kezelés során:
– a szélsőséges eljárásokat kerülni kell;
– a manuális kezeléseket és a hidratáló maszkokat helyezzük előtérbe;
– figyeljünk a szalonban használt, és az otthoni kozmetikumok hatóanyagaira, hiszen a helyileg alkalmazott kozmetikumok potenciálisan eljuthatnak a magzathoz.
Akasztják a hóhért, azaz mit tehet, és mit nem a kozmetikus munka közben, ha terhes?
Más állapotban a bőr is
A leggyakoribb bőrtünetek közé az elszíneződések, a foltok, a hiperpigmentáció és a melasma tartozik. Ezek a homlokon, a bajuszvonalban, az orcán vagy akár az egész arcon megjelenhetnek.
Emellett számolnunk kell a hipertrichosis, a bőrviszketés (Pruvitus gravidarum), az érelváltozások és a hiperhidrózis megjelenésével is. A terhesség során sok esetben a zsíros bőr még zsírosabb lesz, gyulladttá, érzékennyé válik. Állandósulhat az enyhe bőrpír. De akár extrém száraz, szinte húzódó bőrkép is kialakulhat.
A kismamák kozmetikai kezeléseinél minden esetben figyelembe kell venni az adott trimeszter során felmerülhető problémákat.
Fényvédelem, hidratálás és az otthoni rutin kialakítása
Az első és legfontosabb kozmetikum ebben az időszakban egy jól kiválasztott fényvédőkrém, hiszen a pigmentfoltot jobb megelőzni, mint kezelni, és a bőr a hormonok miatt foltosodhat. A fényvédő kiválasztásánál figyeljünk az alábbi összetevők kerülésére: Oxtinoxate, Octyl methoxycinnamat, Homosalate!
A kismamák kezelésénél a manuális eljárások mellett biztonsággal használható a hidroabrázió, a fényterápia és a LED-lámpa. Erős hőhatásnak nem tehetjük ki a vendéget, és kerülni kell a vérbőséggel járó kezeléseket is. A bőrradír, a finom enzimpeelingek, a hosszú masszázsok és a hidratáló, nyugtató maszkok előnyösek és elegendőek.
Ha már problémát okoz a folyadékvisszatartás, akkor enyhe nyirokelvezetést és nyirokmasszázst is alkalmazhatunk a karon és a kézen egyaránt.
A nem kívánatos szőr eltávolítása megengedett gyantával vagy cukorpasztával. Tilos a lézeres és a tűs szőrtelenítés, emellett a szőrtelenítő krémek sem ajánlottak.
Ne feledjük kialakítani vendégünk otthoni arcápolási rutinját sem, hiszen ilyenkor jó eséllyel változtatnia kell a megszokott kozmetikumain is. Segítsük őt, hogy a lehető legjobban érezhesse magát a 9 hónap során a bőrében!