Kisokos a bőr diagnosztizálásához

A bőr diagnosztizálása a legnehezebb feladataink egyike. Egyrészt igen összetett művelet, rengeteg ismeretet kell felhasználnunk, sőt, egybevetnünk. Másrészt bizony sokszor nem a tankönyvekben olvasott, onnan megtanult tipikus bőrképet látjuk, ami így tovább nehezíti a pontos diagnózis felállítását.

Szerző: Kállai Krisztina kozmetikus, biológia szakos tanár, kozmetikus szakmai szakértő, szakmai vizsgaelnök

Korábban már áttekintettük a bőrkép, a bőrtípus és az elemi elváltozások fogalmát, kialakulását, tipikus jellemzőit, beleértve az alap- és kísérő bőrtípusokat is, valamint a bőr működését és a diagnózist megnehezítő gyakoribb tényezőket.

Végül szót ejtettünk néhány megkérdőjelezhető állításról, többek között, hogy a mélyrétegi vízhiányt tekinthetjük-e alap-bőrtípusnak, ugyanis ez nem alapjelenség – vagy például a felszíni vízhiány jelensége (pillanatnyi megléte) bőrtípusnak nevezhető-e? Folytassuk a megkezdett gondolatmenetet!

Bf Uj

További dilemmák

A dolgok nem mind fekete-fehérek. Mint ahogy pl. a kék szemszínnek millió árnyalata létezik, ugyanúgy számtalan, sokféle állagú lehet a szeborreás bőrökön a komedók tömege – nemcsak egyértelműen kemény vagy lágy. A kezelés szempontjából az a lényeg, hogy – jelen példánál maradva – fokozott-e a faggyútermelés vagy sem.

■ A mélyrétegi vízhiány állapota nem máról holnapra alakul ki. Az viszont, hogy honnantól nevezhetjük már egyértelműen kialakult, mélyrétegi vízhiányosnak, avagy még csak kezdődő mélyrétegi vízhiánynak, az megint csak nem mérhető objektíven. A lényeg, hogy látjuk, érzékeljük, hogy már a mélyebb rétegekben is hidratálást kíván a bőr.

■ Komedók esetében könnyen diagnosztizálunk szeborreát, de itt nagyon fontos tisztázni, hogy azok a komedók mióta ülnek ott a pórusokban? A helyes diagnózishoz feltétlenül meg kell kérdezni, mikor volt utoljára tisztításos nagykezelésen a vendég. Mert ha évekkel, sőt gyakran hallom, hogy 10-20 évvel ezelőtt, akkor az az időtájt szeborrea volt, de most már egyáltalán nem biztos.

Alapbőrtípus-határozó

Minden régiót külön meg kell vizsgálni!

Megfelelő turgor mellett a bőrben sok komedo van 

Bf1

Megfelelő turgor mellett a bőrben sok komedo van 

Bf2

■ Szintén sokszor hallom azt a dilemmát, hogy egy nehezen tisztítható, kemény komedókkal teleszórt, egyértelműen szeborreás bőrt nem mer valaki korpás szeborreának véleményezni, mert nincs korpázó hámlás.
Vagy csak azért nevezzük korpázónak az egyébként szabad szemmel nem is látható (tehát púderszerű) hámlást, mert a korpás szeborrea a tankönyvben szereplő bőrtípus? Bizony ezért nem mer mást írni-mondani a felkészítő, a vizsgáztató vagy a vizsgázó.

Szeborreás bőrtípus esetén mindig fokozott szaruképzés figyelhető meg. De ha az illető az egyéni bőrápolási szokásai miatt a szaru feleslegét eltávolítja (reggel-este frottírtörölközővel megdörgöli az arcát mosdás után, esetleg rendszeresen peelingezi is a bőrét), jó eséllyel nem fogunk korpázó hámlást látni. (Korpázó hámlásnak azt nevezhetjük, ahol a leváló szarulemezkék 1-2 mm átmérőjűek, tehát a szabad szemmel már jól látható mérettartományba tartoznak.)

Alapbőrtípus-határozó

A grafika a biológiában már több évszázados múltra visszatekintő fajhatározó logikáját követi, ami alapos megfigyelést követő egyszerű döntések (igen-nem) meghozatalán át juttat el a diagnózisig. Először kicsit bonyolultnak hathat, de ahogy az első, kicsit elmélyültebb áttanulmányozás után a logikát magunkévá tesszük, láthatjuk majd a gondolatmenet egyszerűségét. A határozót a gyakorlat oktatása során fejlesztettem ki, látva, hogy a tanulókat milyen logika mentén tudjuk a helyes diagnózishoz eljuttatni.

A diagnosztizáláshoz az adott bőrön található komedók ne legyenek 3 hónaposnál régebbiek, mert ha régiek a komedók, akkor az megtévesztő lehet a szeborrea jelenlegi meglétét illetően.
(Ha 3 hónap alatt nem telnek meg a pórusok komedókkal, biztosan nem nevezhető szeborreásnak a bőr.) Az, hogy komedók vannak a bőrön, de évek óta nem volt kitisztítva, az korábbi szeborreára is utalhat!

Mélyrétegi és felszíni vízhiány

A normál bőr kivételével bármelyik bőrtípus mellett, mint kombináló bőrtípus, de akár ezektől függetlenül, önállóan is előfordulhat, hogy a bőr rugalmassága csökkent, nyúlós tapintású, alakváltozás után nehezen nyeri vissza eredeti alakját. Ebben az esetben mélyrétegi vízhiányról (dehidratált bőrtípusról) beszélünk.

A mélyrétegi vízhiányos bőrön ritka kivételektől eltekintve (pl. klimaxos fokozott verejtékezés) felszíni vízhiány is megjelenik. Amennyiben egyéb alapbőrtípus nem jelenik meg a bőrön, akkor komedók kis számban, de előfordulnak, nehezen ürülnek, vékonyak, szárazak és fonalszerűek. Ilyenkor mélyrétegi és felszíni vízhiánnyal állunk szemben.

A kísérő bőrtípusok (gyulladásra hajlamos érzékeny bőr, szederjességre hajlamos bőr, aknés bőrtípus) bőrgyógyászati szempontból enyhe és csak időszakos bőrkeringési zavarokkal és a pilosebaceus egységek körül lokalizálódó, általában gennyes gyulladásokkal magyarázhatóak.

Figyelem: tartsuk szem előtt, hogy a rosacea nem bőrtípus, hanem bőrbetegség.

Egy tucat tágult hajszálér (teleangiectasia) nem egyenlő a rosaceával. A rosacea egyik stádiuma a tágult hajszálerekről (teleangiectasia-król) kapta a nevét, ami egy alapvető félreértés oka a kozmetikus berkekben.

Tehát ha csak tágult hajszálerek vannak a bőrön, de nincs gyulladásban a bőr (azaz nincs rubor, calor, dolor, tumor, functio laesa a bőrben), akkor az nem rosacea, és ha nincs egyéb kontraindikáció, akkor azt a bőrt kezelheti kozmetikus. A rosacea definíció szerint állandó gyulladás a bőrben, (tehát már állandósult a rubor, calor, dolor, tumor, functio laesa), ami hajszálerek működési zavara miatt alakul ki – és ez az, amit nem kezelhet a kozmetikus.