„A bőrgyógyász-kozmetológus és a kozmetikus közös feladata, hogy egymás munkáját elismerve és tisztelve a legjobbat nyújtsák a pácienseknek” – hangsúlyozta dr. Schmelás Attila bőrgyógyász-kozmetológus, a Beauty szakkiállításon tartott előadásában, amelyben kitért a kompetenciahatárokra, valamint az együttműködés fontosságára. Erről, valamint a ma keresett, „trendinek” számító kezelésekről beszélgettünk.
Szerző: MG
Dr. Schmelás Attila: A kozmetikus professzionális tudásával és kiváló bőrápolási programokkal tudja ápolni vendége bőrét. Tanácsot ad és terméket javasol a mindennapi otthoni bőrápolási rutin elsajátításához. Vannak azonban olyan súlyú esztétikai problémák, amelyek orvosi megítélést és beavatkozást igényelnek. Ebben az esetben érdemes bőrgyógyász-kozmetológushoz küldeni konzultációra a vendéget. Ilyenkor a kozmetikus önmaga érdekében is cselekszik, hiszen egy elégedett vendéget fog visszakapni, és még jobb eredménnyel folytathatja a kezeléseit.
Természetesen az orvos is javasolhatja a pácienseinek, hogy a kezelésével elért eredmény fenntartása érdekében járjon kozmetikushoz. Ez lenne az ideális állapot.
A páciens, a vendég magas szintű, megelégedéssel járó kezelése mindkét szakma alapvető érdeke. A két szakmának kéz a kézben kell(ene) járni, és nem egymást kiszorítva, egymás ellenségévé válni. Ehhez a következőkre van szükség:
– A kompetencia határok tiszteletben tartása.
– Egymás tudásának, tapasztalatának tiszteletben tartása.
– Folyamatos, kritikus szemléletű továbbképzés – ne essünk hasra, ha a forgalmazó valamit állít a termékéről, illetve csak olyan oktatót válasszunk, aki valóban jogosult az oktatásra.
– Folyamatos párbeszéd és együttműködés.
Véleménye szerint hol a határ a bőrgyógyász-kozmetológus és a kozmetikus által végezhető tevékenységek között?
A kezelési lehetőségek fejlődésével sok határterület jelent meg az egyes esztétikai beavatkozások tekintetében. Ezek megítélésében a kompetencia határok ismerete, és azok betartása elsődleges. A kozmetikusok egy része azt mondja, hogy nem világosak a kompetenciahatárok. Ez nem igaz: az adott szakmára érvényes jogszabályokban, a kozmetikus tananyagokban egyértelműen és világosan meg vannak fogalmazva e határok, melynek lényege:
A kozmetikusok az egészséges bőr és szőrzet kezelésével, szépséghibák elfedésével, néhány esetben a beteg bőr ápolásával (akne, rosacea) foglalkoznak. A kozmetikusok „munkaterülete” a bőr felszíne, vagyis a hám. Csak olyan beavatkozásokat végezhetnek, amelyek elsődlegesen erre irányulnak. Kozmetikus nem végezhet sebzéssel járó, vagyis invazív beavatkozást (kivéve a sminktetoválás); olyan tevékenységet, amely a hám és az irha határát, vagyis a bazálmembránt meghaladja (például nem adhat be injekciót), vérzéssel járó eljárást. Emellett a kozmetikusoknak nem feladata bőrbetegségek diagnosztizálása, és ebből adódóan a bőrbetegségek gyógyítás sem!
Orvos esztétikai beavatkozást csak orvos folytathat. Az a kozmetikus, aki ilyent végez, vagy valamilyen tevékenységét így nevezi meg, az a vendégét megtéveszti, becsapja, ezáltal jogosulatlan előnyhöz jut. A Btk. ezt a tevékenységet kuruzslás néven nevezi és bünteti.
Az esztétikai arcfiatalító kezelések esetében milyen elő/utó kozmetikai kezelés az optimális?
Röviden összefoglalva:
– Kezelés előtt: a kezelendő terület előkészítése gyémántfejes mikrodermabrázióval, enyhe peelinggel, pigmentáltabb bőr esetében a beavatkozás előtt fényvédő ajánlása.
– Kezelés után: a bőr regenerációját szolgáló, olyan otthoni bőrápolási program ajánlása, amely segíti a bőr regenerációját, hidratálását, az anyagcsere folyamatokat. Emellett a bőrtípusnak megfelelő fényvédő ajánlása, illetve a kompetencia körébe tartozó arcfiatalító eljárások alkalmazása. A kozmetikus így az orvosi esztétikai kezelés hatásának az időtartamát tudja megnövelni.
Együtt dolgozik egy kozmetikussal, Sóstai Szilviával. Önöknél hogy működik ez az együttműködés?
Az új technikák alkalmazása kölcsönösen szükségessé teszi a bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos és a kozmetikus szoros együttműködését. A Szilvi 18 éve az asszisztensem, négy éve elvégezte a kozmetikusképzést, és kozmetikusként is dolgozik. Pár hónapja a rendelőmben alakította ki a kozmetikáját annak köszönhetően, hogy megvan köztünk az egymás iránti bizalom, egymás személyének, szakmai munkájának, érdeklődési körének tisztelete, és annak támogatása. Egy praxisban dolgozunk, mindkettőnk érdeke, hogy elégedettek és visszajáróak legyen a vendégeink, illetve a pácienseink.
Az Önökhöz fordulók ma mit keresnek a leggyakrabban?
A bőr minőségét javító kezeléseket, az esztétikai problémát okozó bőrelváltozások (akne heg, pigmentfoltok, rosacea) kezelését, a különböző típusú ráncok, valamint az arc kontúrjának változásait korrigáló kezeléseket.
A bőr minőségének javítására szolgáló leggyakoribb kezeléseink a savas, a mikrotűs és a CO2 fraxel-lézeres kezelések. Az akne utáni különböző típusú hegek, pigmentfoltok, rosacea esetében is az előző beavatkozásokat használjuk. A korral járó statikus ráncok, illetve a volumenhiányok pótlására hialuronsavas feltöltő kezeléseket, a dinamikus ráncok esetében pedig botox-kezeléseket végzünk. Az arckontúr javítására a finomszálas kontúrkezelések szolgálnak. Egyre gyakoribb az igény a skin booster kezelésekre is.
Találkozik irreális elképzelésekkel is?
Egyre fiatalabb páciensek keresnek meg olyan, lényegében láthatatlan „ráncokkal”, amelyeket még nem kell kezelni. Sok fiatal hölgy pedig olyan mértékű ajakfeltöltést szeretne, amelyek az Európában esztétikusnak mondott ajakméretet jelentősen meghaladja. Ma a médiából sugárzott „szépségideálokat” és a „celebeket” akarják követni sajnos a fiatalok. „Ilyet szeretnék” – mutatják a neten látható fotókat. Amennyiben ezek az elvárások túlzóak, vagy olyan kezelést kérnek, ami az adott probléma megoldására alkalmatlan, akkor azt természetesen el szoktuk utasítani.
Miért választotta ezt a pályát?
Gyermekkoromban építész szerettem volna lenni, ami ma hobbiként van jelen az életemben. A gimnáziumban a biológiatanáraim hatására jelentkeztem az orvosi egyetemre. Végzés után egy kis kitérővel a pécsi Bőrklinikára kerültem, 1990 óta magánrendelést folytatok. Az országban elsők között végeztem el a lézerek működésével és használatával kapcsolatos tanfolyamokat. A bőrgyógyászok közül szintén az elsők között kezdtem el a hialuronsavval történő ráncfeltöltést, botox- és finomszálas kontúrkezelést. A bennem lévő kreativitás így ezeken a területeken valósul meg.