Népbetegség vagy csak a felgyorsult világhoz való alkalmazkodás e jelenség oka? Ki tudja!? Az viszont tény, hogy a pre-aging, azaz a premature-aging fogalma mára mindennapossá vált, annak ellenére, hogy sokan nincsenek tisztában a pontos jelentésével.
Szerző: Tárnokiné Horváth Edina kozmetikus mester, diplomás szakoktató, bőresztéta.
Az anti-aging kezelőeljárások alkalmazása során mindig is kiemelt szerepet kapott a megelőzés hangsúlyozása, az otthoni ápolás és a rendszeres bőrápolási rutinok kialakításának fontossága. Ha ebből a szemszögből nézzük, a pre-aging fogalma jelentheti ezeknek a bőrápolási rutinoknak a személyre szabott meghatározását, alkalmazását. Véleményem szerint azonban ennél jóval többről van szó.
Gyorsan élni = gyorsan öregedni
Rohanó világunkban a bőrápolás kiemelt szerepet kapott, ugyanakkor mindenki keresi a rapid módszereket, mert „nincs idő” a hagyományos kezelési, ápolási módszerekre. Az otthoni bőrápolásban használt, innen-onnan összevásárolt hámlasztó, feszesítő(?!), hegkezelő(?!), folthalványító(?!) kencék csak rontanak a helyzeten. A szakember sokszor már egy traumatizált bőrrel találkozik, a vendég pedig – természetesen – már egyetlenegy alkalom után csodára vágyik.
A pre-aging-hez kapcsolódó egyik legfontosabb szabály, a mindennapi bőrápolási rutin tudatos kialakíttatása a vendéggel.
De lássuk, mi is maga a szó jelentése, és hogyan tudunk szakemberként „beleavatkozni” ebbe a folyamatba!
Pre-aging – PREMATURE AGING
Ez a fogalom felöleli a bőr korai öregedésével járó folyamatok összességét. Korai öregedésnek nevezzük a bőr öregedési folyamatainak idő előtti (35 éves kor előtt) megjelenését. Más megfogalmazásban: a korai öregedés akkor következik be, amikor az ember biológiai életkora idősebb, mint a kronológiai életkora. Hogy melyek ezek a folyamatok? A külső és belső öregedés során bekövetkező változások, elváltozások összessége.
Kronológiai öregedés
A genetikánk mindent meghatároz, így bőrünk öregedését is. A belső öregedés bőrön megjelenő tüneteivel nap, mint nap találkozunk a szalonunkban:
– elvékonyodó epidermisz,
– pigmentációs rendellenességek a hámban,
– törékenyebb, legyengült érfalak,
– „összezavarodott” mirigyműködés (faggyú, verejték), majd ennek következményei,
– nem megfelelő kötőszöveti tér és a benne lévő strukturáló fehérjerostok állapotának romlása,
– elasztózis az irhában,
– csökkent zsírmennyiség, ezáltal a támasztó, hőszabályozó, védő funkció csökkenése, kiesése a bőraljában.
Ezek a funkciós zavarok komoly tünetegyüttest hoznak létre, amelynek látható jelei – ráncok, dehidratált, lógó bőr, száraz, viszkető bőrérzet, sérüléshajlam, stb. – kihívások elé állítják a kozmetikus szakmát. Az életmódbeli sajátosságok felgyorsíthatják ezeket a folyamatokat, és megindul az idő előtti öregedés, a prematura-aging.
Külső öregítő tényezők
A legújabb kutatások már összefüggésbe hozták a telomerszakasz rövidülését a környezeti, társadalmi, gazdasági, életmódbeli helyzetünkkel is.
A környezeti ártalmak, a felgyorsult, stresszes életmód és a photo-aging okozta elváltozások összessége meghatározó szerepet kap a prematura-aging kialakulásában. A dohányzás, a mimikai izmok túlzott terhelése, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, vagy éppen a túlzott megfelelni vágyásból adódó állandó fogyókúra és a mértéktelen szoláriumozás mind-mind ösztönzi a bőr korai öregedését.
Külön figyelmet érdemel itt két fontos tényező, melyek szinte teljes egészében beindíthatják a bőr korai öregedését:
Photo-aging: a fénykárosodás a bőr öregedésének kb. 80 %-ban a kiváltója. Mint tudjuk, az életünk során „beszerezhető” fényártalom összeadódik, a prematura-aging szempontjából a korai fiatalévek minden besugárzási perce számít. Az arc, a kézhátak és a nyak természetszerűleg sokkal nagyobb igénybevételnek van kitéve, mint a testünk többi része, ezért ezek a területek védelme és ápolása kiemelt figyelmet érdemel.
A photo-aging okozta bőrtünetek (megvastagodott bőr, zsírtömeg korai vesztése, fokozott dehidratáció, gyulladásos tünetek, pigmentációs zavarok) szinte a szépségszakma mindennapi küzdelmeinek összes elemét tartalmazza.
Mit tehetünk szakemberként?
A fényvédelem fontosságának hangsúlyozása, „agyonkommunikálása” mellett a megelőzés és a tünetek csökkentése, és/vagy az éppen zajló folyamatok normalizálása – és ami a legfontosabb: termékajánlás az otthoni ápoláshoz!
Dohányzás: ki gondolná, hogy az egészséges életmód térhódítása idején még mindig a 2. legkárosítóbb tényezőként tüntethetjük fel a dohányzást?! Sajnos a passzív dohányosok esetében is:
– fokozódik a szabadgyökök képződése,
– romlik a bőr és az egész test oxigénellátottsága,
– a kapillárisok keresztmetszete szűkül, ezáltal romlanak az anyagcserefolyamatok is.
– Károsodik a fibroblasztok működése,
– az irha és a hám szerkezete is megváltozik.
– Jellegzetes bőrszín, -illat/szag,
– az elégtelen keringés miatt duzzadt szemkörnyék, ráncok és karikák jelennek meg.
Mindez sajnos igen hamar kialakul és állandósul, előrehozva az öregedési folyamatok kezdetét és tüneteit.
Mit javasoljunk?
Tudjuk, hogy a dohányzás valamilyen szinten függőség, és nem a mi tisztünk a leszoktatás. De rávilágíthatunk a dohányzás és a bőr állapotának rosszabbodásának kapcsolatára. Emellett javasolhatunk bőrápolási és méregtelenítési módszereket. Itt fontos kihangsúlyoznunk a számukra, hogy már a kis változtatás is hozhat eredményt.
A fenti, két, fő bőrromboló tényező mellett még dobogós helyezés illeti az alváshiányt és hormonális, emésztési rendellenességeket is okozó stresszt, valamint a légszennyezettséget a prematura-aging folyamatában.
Kínálj énidőt!
Szalonunk és kezelési kínálataink kialakításánál vegyük figyelembe a fentieket, és biztosítsunk nyugtató, kezelési szeánsz lehetőséget, azaz egy kis stresszűző énidőt a vendégeink számára!
Emellett sose feledjük megkínálni őket egy pohár vízzel a szalonba érkezésükkor! A tapasztalatom szerint sokuknak ez lesz az első folyadékbevitele a reggeli kávé óta…
Szakemberként nemcsak a bőr ápolása, karbantartása és helyreállítása a feladatunk, hanem a mai kor szellemiségének megfelelő tanácsadás is szerepet kap a modern kozmetikusok munkájában. Hivatásunk kiterjed a helyes életmód kialakítására való ösztönzésre is, mellyel – időben elkezdve – megelőzhető a prematura-aging, azaz az idő előtti öregedés.