Kezelések sorozatunkban Juhász Klári kozmetikusmester, biológia-kémia szakos tanár, az Alveola Beauty Akadémia szakmai vezetőjének segítségével sorra vesszük az arckezelések lépéseit. Ezűttal a tisztítás, fertőtlenítés, összehúzás-nyugtatás következik. Ezt a műveletet a felpuhított bőrön végezzük. A tisztítás területenként történik, ám ha egy területen nagyon sok komedó van, akkor célszerű úgy felosztani, hogy bizonyos mennyiségű komedó eltávolítása után térjünk át egy másik területre, majd később térjünk vissza.
Szerző: Juhász Klári kozmetikusmester, biológia-kémia szakos tanár, az Alveola Beauty Akadémia szakmai vezetője
Általában a sok komedót tartalmazó területtel kezdjük (orr-orrhajlat) és a fájdalmasabb területekkel (száj környéke), majd haladunk a „kevésbé” fájdalmas területek felé (homlok, áll, arc két oldala). Zárt komedók esetén alkalmazhatunk egyszer használatos tűt is a tisztításhoz, ügyelve arra, hogy ha vérzés történik, azonnal alkalmazzunk vérzéscsillapítót. A tisztítást követően Vio készüléket alkalmazva fertőtlenítünk. Ha ennek kontraindikációja áll fent, akkor széles hatásspektrumú bőrfertőtlenítőt alkalmazzunk. Ha sokat nyomkodunk, célszerű a táplálás művelete előtt összehúzó, nyugtató pakolást alkalmazni. Nem kell megijedni, a mai, korszerű összehúzó pakolások nem fogják összehúzni a pórusokat (igazából semmi sem tudja összehúzni) és a táplálás előtti gépi hatóanyag-bevitellel úgyis „megpiszkáljuk” annyira a bőrt, hogy be tudnak jutni a hatóanyagok.
Olvasd el a sorozat korábbi részeit is! KATTINTS!
Célja: a komedók eltávolítása, a kórokozók elpusztítása, szaporodásuk gátlása, a bőr nyugtatása, pórusok „összehúzása” (gyakorlatilag a nyomkodás során keletkező szövetnedvek „felitatása”).
Hatásmechanizmus: a komedók eltávolításának a hatásmechanizmus igen egyszerű. A mechanikai hatásra (nyomás) a szőrtüszőből ürül a szarusejtekkel keveredett faggyú. Ügyelni kell a nyomkodás erősségére és technikájára, mert szakszerűtlen tisztítás nem túl szép eredménye lehet pigmentfolt, vagy akár heges bőrkép. A fertőtlenítőszerek több mechanizmus szerint hathatnak a kórokozókra. Az oxidáló hatású fertőtlenítőszerek károsítják a kórokozók sejtmembránját, a redukáló hatásúak elvonják az oxigént tőlük, a tenzidek pedig tisztító hatásuk révén fejtik ki hatásukat. A tankönyvek szerint az etil-alkohol csak 70%-ban fertőtlenít, ám az nem fedi a valóságot. 20-30%-ban is kicsapja a kórokozók legtöbbjének a sejtmembránját, ám etil-alkohol oldat már ilyen koncentrációban is szárító hatású, ezért vannak olyan fertőtlenítőszerek, amelyek alkoholmentesek és inkább tenzideket tartalmaznak, és egyéb fertőtlenítő hatású vegyületeket. Léteznek olyan bőrfertőtlenítők is azonban, amelyek 40-70% etil-alkohol tartalom mellett kiegészítő fertőtlenítőszereket, pl.: kvaterner ammónium sókat tartalmaznak. Alkalmazásuk előtt győződjünk meg a termék behatási időről. Válasszunk olyan terméket, amely gyorsan hat, hisz a műveletek között nincs idő 10-20 percet várni arra, hogy a készítmény hasson. Azt is érdemes megnézni, hogy non-invazív, vagy invazív beavatkozások esetén alkalmazható-e a termék. A kozmetikában a sminktetoválás és a tisztítás következtében esetleges vérzéseken kívül nem végzünk olyan eljárást, ami indokolná invazív beavatkozásokhoz ajánlott fertőtlenítőszerek alkalmazását. Az összehúzó-nyugtató pakolásokban az összehúzó anyagok a nyomkodás következtében, a bőrön megjelenő váladékokat „szívják” fel, a nyugtató anyagok pedig a nyomkodás miatt „meggyötört” bőrt nyugtatják.
Jellemző kozmetikumok: fertőtlenítő kozmetikumok: oldatok; összehúzó-nyugtató kozmetikumok: gélek, pakolások.
Hatóanyagok hatásmechanizmus szerint:
Fertőtlenítés:
⇒ Oxidáló hatású fertőtlenítőszerek: károsítják a kórokozók sejtmembránját, amelyet azok rendszerint nem élnek túl. Van köztük csak bőrre tehető és van, amit nyálkahártyára is tehetünk.
Pl.: klór és vegyületei, jód és vegyületei, hidrogén-peroxid és származékai, KodanR – propanol és hidrogén-peroxid, OcteniseptR – octenidindihidroklorid és fenoxietanol
⇒ Redukáló hatású fertőtlenítőszerek: „megfojtják” a kórokozókat. Erőteljes hatásúak, nem túl „barátságos” fertőtlenítőszerek, ám annál hatékonyabbak.
Pl.: fenolok (krezolok, bifenol, rezorcin), klórhexidin, EgiseptR – etil-alkohol és klórhexidin, stb.
⇒ Egyéb: ebbe a csoportba tartoznak a tenzidek és a kis szénatomszámú alkoholokat tartalmazó készítmények.
Pl.: MikrozidR – etanol és propanol, MetaseptR – butoxy-etanol és kvaterner ammónium só, CutaseptR propanol és benzalkónium-klorid, Inno-septR – izopropil-alkohol és kvaterner ammónium só.
Összehúzás-nyugtatás:
⇒ „Összehúzó” anyagok: leegyszerűsítve elvonják a nedvességet. A bőrfelszínen lévő felesleges faggyút, a nyomkodás következtében megjelenő szövetnedveket és a felesleges vizet „kötik” meg.
Pl.: poranyagok – kitűnő adszorbensek: cink-oxid, talkum, kaolin, stb.
gyógynövények – cserzőanyagokat, növényi savakat tartalmaznak nagy mennyiségben: zsurló, zsálya, citrus-félék, stb.
savak, savasan hidrolizáló sók: citromsav, csersav, almasav, timsó, stb.
⇒ Nyugtató anyagok: „visszaállítják” a bőrfelszíni hidrofil lipidet, hajszálerek falát „húzza össze”, nedvességvesztés megakadályozásával a felszínen hatnak, nedvességet a bőrbe juttatva optimalizálja a bőr működését.
Hatásmechanizmus bőrtípus szerint:
Szeborreás bőrtípusok: fiatal szeborreás bőrtípusnál, ahol a tisztítás a fő cél, és sokat nyomkodunk, különösen fontos a fertőtlenítés. Mivel a bőrtípusból adódóan túl sok „zsír” van a bőrfelszínen, bátran alkalmazhatunk kis szénatomszámú alkohol tartalmú fertőtlenítő készítményt, mert nem gond az, ha „kicsit” szárítjuk a bőrt.
Az összehúzó-nyugtató pakolás tartalmazhat szárító poranyagokat a nyugtató anyagok mellett és mivel sokat nyomkodtuk a bőrt, nem árt, ha hámképző anyagokat is tartalmaz a kozmetikum.
Alipikus és dehidratált bőrtípusok: ezeknél a bőrtípusoknál a nyomkodás mennyisége nem indokolja a drasztikus fertőtlenítőszerek alkalmazását. Kerüljük az alkohol-tartalmú készítményeket, enyhe, kíméletes fertőtlenítőket alkalmazzunk.
Az összehúzás-nyugtatás műveleténél itt a nyugtatás a fő cél. Poranyagként bőrre közömbös fajtáit válasszuk, nyugtató anyagként pedig minél több hatásmechanizmus érvényesüljön a hatóanyagokban.
Amikor kombinált bőrtípusokkal találkozunk, akkor mindig a domináns bőrtípus és annak mértéke dönti el, milyen fertőtlenítőszert és milyen összehúzó-nyugtató pakolást alkalmazunk. Amennyiben nem túl sok tisztítani-való van a bőrön, úgy az összehúzás-nyugtatás műveletét kihagyhatjuk, vagy a táplálás után tehetjük, figyelve arra, hogy ha táplálás után van, akkor ne tartalmazzon szárító poranyagokat. A kezelés céljait figyelembe véve döntsünk.
TUDJ MEG MINDENT A BŐRTÍPUSOKRÓL!
Báthory Kati és Juhász Klári Bőrtípusok a kozmetikai gyakorlatban című könyvében összegyúrva olvashattok az elméleti ismeretekről a nélkülözhetetlen gyakorlati tapasztalatokkal, amelyek segítik a bőrtípusok felismerését, ez pedig megfelelő segítséget nyújt a kozmetikai kezelésekhez. Különlegessége, hogy a különböző bőrtípusokat korok szerint csoportosították és aszerint adnak gyakorlati és kezelési tanácsot.