A kozmetikus feladata az egészséges bőr és szőrzet egészségének megőrzése, ápolása és szépítése. De emellett bizonyos beteg bőrök ápolásával és a szépséghibák elfedésével is foglalkozik.
Szerző: Sóstai Szilvia, szakmai vezető, egészségügyi végzettségű kozmetikus, BEAUTY & MED CENTRUM PÉCS; Dr. Schmelás Attila, bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos.
A kozmetikusok rendelkeznek azzal a tudással, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy felismerjék és kezelni tudják a bőrtípusból (száraz, zsíros, vízhiányos, kevert) eredő kellemetlenségeket, illetve bőrproblémákat (vízhiány, pattanás, foltok, ráncok, stb.).
A kozmetikus nem bőrgyógyász
A kozmetikusnak nem feladata a diagnosztizálás. De feladata, hogy felfedezze azt a határt, ami a bőrprobléma és a bőrbetegség között húzódik. Bőrbetegség gyanúja esetén bőrgyógyászhoz továbbítsa a vendégét, aki ettől kezdve már páciens.
A kozmetikusnak nem feladata bőrbetegségek kezelése, ez alól kivételt jelentenek az akne és a rosacea bizonyos formái – de nem bármilyen eszközzel! A kozmetikus nem végezhet olyan eszközös eljárásokat, amely a hám és az irha határát meghaladják, injekciózást igényelnek, roncsolással vagy vérzéssel járnak.
A fentieknek számos oka van. A diagnózisban a nem elégséges mélységű patológiai, szövettani, immunológiai, gyógyszertani ismeretek, valamint az eszközös diagnosztikai lehetőségeinek a hiánya. A beavatkozások esetében pedig a fenti korlátok átlépését jelentik.
Kompetenciahatárok
A teljesség igénye nélkül soroljuk fel a lehetőségeket.
1. Kémiai hatásra kialakuló bőrtünetek: allergiás és irritatív bőrgyulladás, az ekcéma különböző fajtái.
2. Mikroorganizmusok (vírusok, gombák, baktériumok) által okozott bőrbetegségek felismerése és főleg kezelése, azok fertőző volta miatt nem kozmetikus feladata, szigorúan csak szakorvos kezelheti.
3. Vírusok által okozott bőrbetegségek: A HPV vírus által okozott fertőzések, vagyis a Verruca minden formája. A herpesvírusok által okozott Herpes Zoster, a poxvírus által okozott Molluscum contagiosum. Sarjadzó vagy fonalas gombák okozta fertőzések a következő testtájakon: hajas fejbőr, lábujjköz, köröm, szájzug, nagyhajlatok, napgomba (Pityriasis versicolor).
4. Bakteriális fertőzések: Furunculus, Impetigo, Erysipelas, Cellulitis. Állati élősködők okozta elváltozások: Kullanccsípés által okozott Lyme kór, Scabies.
5. Pikkelysömör: a betegséget sokáig a szaruképzési zavarok okozta bőrbetegségekhez sorolták, mára kiderült, hogy a pikkelysömör immunológiai folyamatok következtében alakul ki.
6. Az akne klinikai tünetei és súlyossága nagymértékben változó, a kozmetikus szerepe ennek megfelelően változó. Kozmetikus által kezelhető akne forma: Akne comedonica. Kozmetikus által, a kompetencia határain belül kezelhető akne forma: Akne papulopustulosa. Kozmetikus által nem kezelhető akne forma: Akne conglobata.
7. A rosacea klinikai tünetei és súlyossága szintén nagymértékben változó, a kozmetikus szerepe ennek megfelelően itt is változó. Kozmetikus a kompetencia határain belül kezelheti (de nem használhat KTP vagy Nd:YAG lézert) a következő rosacea típusokat: Rosacea erythematosa, Rosacea teleangiectatica. Kozmetikus által nem kezelhető rosacea formák: Rosacea papulopustulosa, Rosacea phymatosa.
8. Jó- és rosszindulatú daganatok, anyajegyek: kozmetikus hatáskörébe egyetlen, a hám jóindulatú daganataként ismert elváltozás tartozik ide, a milium vagy faggyúciszta. Minden egyéb diagnosztizálása, kezelése szigorúan tilos!
9. Verejték rendellenességek okozta bőrbetegségek: helyi vagy egész testre kiterjedő fokozott verejtékezés. A kozmetikusnak nincsenek diagnosztikai lehetőségei.
10. Festékképzési rendellenességek: a melaninképzés biokémiai folyamatában történő zavar esetén alakulnak ki. Az első a bőrgyógyászati diagnózis, a diagnózis birtokában, hámban lévő pigmentáció esetén a kozmetikus is kezelheti a rendelkezésére álló helyi kezelésekkel, de lézerrel ekkor sem.11. Szőrnövekedési rendellenességek: az alopécia különböző formái, hypertrichózis. A kozmetikusnak itt sincsenek diagnosztikai lehetőségei. Az alopecia kezelési lehetőségei túlnyomóan receptre kiváltható szerek használatát jelenti. A szőrtelenítés esetében is a diagnózis felállítása az első lépés. IPL, különböző szőrtelenítésre alkalmas lézerek használata orvos felügyelet mellett végezhető.
Nemcsak az esztétikai kezelések területén, hanem a bőrbetegségek területén is alapvető a kompetencia határok betartása. Nem az szabja meg a kozmetikus kezeléseit, hogy milyen eszköz megvásárlására van lehetősége. A szakmai képesítésük alapján végezzék a kezeléseiket, mindezt engedélyezett, igényes környezetben, lehetőség szerint bőrgyógyász szakorvossal együttműködve.