Különleges hatásmechanizmusú smart hatóanyagok

Az idei év meghatározó hatóanyagtrendjeit és módszereit felsorakoztató sorozatunk következő megszólalója, Dr. Vukics Viktória szerint idén előtérbe kerülnek a smart hatóanyagok a natúrkozmetikumokban.

Szerző: MG

 Évről évre széles skálán bővül a natúrkozmetikumokban felhasználható alapanyagok köre. A nagy változatosságnak hála, az ártalmatlanság, a természetesség, a magas minőség és a környezettudatosság mára már szinte alapkövetelmény. 2023-ban a fejlődés lehetősége a gyártók számára különleges hatásmechanizmusú növényi kivonatok és innovatív hatóanyagbeviteli technológiák alkalmazásában rejlik. Ezek az úgynevezett smart hatóanyagok többféle támadásponttal rendelkeznek, így egy-egy bőrproblémát párhuzamosan, többféle úton, fokozott hatékonysággal képesek orvosolni.

Dr. Vukics Viktória, gyógyszerész (Herbsgarden)

 

Többféle támadáspontú növényi kivonatok

Egy korszerű depigmentáló, a pigmentfoltokat halványító, színkiegyenlítő növényi kivonat, mint amilyen az ajurvéda ismert gyógynövénye, a punarnava (INCI: Boerhavia Diffusa Root Extract) például egyszerre biztosít antioxidáns védelmet az UV-sugárzás keltette szabadgyökök ellen – melyek megjelenésére a bőr pigmenttermeléssel válaszol –, csökkenti a melanintermelő enzimek mennyiségét és gátolja a működésüket, illetve megakadályozza a festékanyag felhalmozódását a bőr egy-egy kitüntetett pontján.

A smart hatóanyagok a bőrproblémákat párhuzamosan, többféle úton, fokozott hatékonysággal orvosolják

Poliszacharid-vázas hatóanyagbevitel

A különleges hatóanyagbeviteli lehetőségekre lehet példa egy olyan bőrfeszesítő, ránckisimító hatóanyag, mint amilyen például a katángkóró-kivonat (INCI: Cichorium Intybus Root Oligosaccharides), amely egy cukormolekulákból felépített poliszacharid vázba csomagolt növényi kivonatot tartalmaz, amely a használat során fokozatosan válik szabaddá, ezáltal nemcsak azonnali, hanem elnyújtott, tartós hatást is biztosít.”