Légy naprakész a téged érintő jogszabályi változások terén is!

 A koronavírus árnyékában eltelt pár hónap során több olyan szervezeti és anyagi jogi jogszabályváltozás lépett hatályba, amely érinti a szépségszolgáltatásokat nyújtó vállalkozások tevékenységét.

Szerző: DR. BARANYAI ANDRÁS jogtanácsos

Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb aktuális tudnivalókat – a részletes információkat a jogszabályi hivatkozásokkal és értelmezésekkel a Beauty Forum 7-8-as, július végén megjelenő lapszámában találjátok.

Változások a panaszfórum tájékoztató táblától a bírósági eljárási szabályokig

Az egyik jelentős változás, hogy a 2020. március elsejétől hatályba lépett ellenőrzési hatásköri változások alapján a járási hivataloktól a megyei szintre került több fogyasztóvédelmi feladat is. Ezután fővárosi/megyei szinten kerül sor valamennyi fogyasztóvédelmi ügy intézésére a fővárosi/megyei fogyasztóvédelmi szerveknél.

Figyelem, március 1-je óta bármikor ellenőrizhetik!

Ezzel a szervezeti és hatásköri változással van követlen összefüggésben a fogyasztók tájékoztatási kötelezettségét érintő változás, amelyre figyelemmel kell lennie a vállalkozásoknak, hiszen számon kérhető a hatóságok által.
A vállalkozásoknak a fogyasztók/vendégek fogadására biztosított üzlethelyiségben tájékoztatni kell a vendégeket azon hatóságokról, illetve szervezetekről, melyeknél egy esetleges panasz vagy minőségi kifogás esetén eljárás kezdeményezhető a fogyasztók által, a jogsértő helyzet helyreállítása, orvoslása céljából. Ez a tájékoztatási elem, a panaszfórum tájékoztatótábla, melyen szerepelnie kell az ellenőrzésre jogosult hatóságok, illetve a Békéltető testületek megnevezésének, pontos címének telefonszámának, és e-mail címének.

Javítsd a panaszfórum tájékoztatótáblán szereplő adatokat! 

Március 1-jétől a fogyasztóvédelmi hatáskörök a járási kerületi kormányhivataloktól fővárosi/megyei szintre kerültek, ezért javítani szükséges a panaszfórum tájékoztató tábla adatait: az illetékes és hatáskörrel rendelkező fővárosi vagy a megyei kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Főosztályát kell feltüntetni az interneten megtalálható pontos címmel, telefonszámmal és e-mail címmel. Az illetékes hatóság a tájékoztatásban történő fenti változtatást közigazgatási eljárás keretében ellenőrizheti is.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a március 1. előtt a hivatalhoz érkezett ügyeket még a járási kerületi hivatalok bírálják el, míg a március 1. után érkezett valamennyi fogyasztóvédelmi ügyben az illetékes megyei vagy fővárosi kormányhivatal fogyasztóvédelmi főosztálya jogosult az eljárást lefolytatni.

OLVASTAD MÁR? Július 1-től kötelező online adatszolgáltatást vezetnek be, Téged is érint! KATTINTS! 

Megszűnt a kétfokú közigazgatási eljárás és az ezen belüli fellebbezési jog

  1. március 1-jétől változtak a bírósági eljárási szabályok. A kétfokú közigazgatási eljárás március 1-jétól megszűnt. Amennyiben egy vállalkozást határozatban felelősségre von egy közigazgatási hatóság (fogyasztóvédelem stb.) egyetlen elsőfokú határozatot hoz. Megszűnik az ezt támadó fellebbezési jog, így a másodfokú hatóságok nem járhatnak el jogorvoslati fórumként már ezekben az ügyekben. Az elsőfokú közigazgatási határozatot közvetlenül az illetékes bírósághoz címezve kell megtámadni a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül. Ez alapján az illetékes bíróság lefolytatja az eljárást és ítéletet hoz az ügyben.

Tehát egyfokúvá vált a közigazgatási eljárás, a jogorvoslat a bírósági szinten lett elérhető.

A közigazgatási és munkaügyi bíróságok megszűnése

A másik fontos kérdés, hogy mely bíróságok járnak, illetve járhatnak el ezután ezekben a közigazgatási ügyekben.

Az eddigi rendszerben ezek a bíróságok megyei, illetve fővárosi szinten működtek, azaz 20 bíróságnál lehetett az eljárásokat kezdeményezni – április 1-től 8 regionális bíróságon.
Emellett ezentúl

külön bíróságok járnak el a közigazgatási és
külön bíróságok a munkaügyi perekben.

Közigazgatási eljárások, illetve bíróságok

Ide tartoznak az egyfokú közigazgatási eljárások elleni jogorvoslatok előterjesztése.

Az illetékességüket illetve eljárási jogosultságot általában a fogyasztó lakóhelye, vagy adott esetben például az érintett vállalkozás székhelye határozza meg.

Tehát 8 regionális bíróság fog eljárni ezentúl a közigazgatási perekben első fokon.

Közigazgatási perekben mind a másodfokú mind pedig a másodfokú eljárás után a felülvizsgálati eljárás a Kúriánál kezdeményezhető.

Munkaügyi perek

A munkaügyi perek esetében 2020. április 1-jétől szintén 8 regionális bíróság járhat el. Az illetékességet, illetve eljárási jogosultságot általában a munkavállaló lakóhelye, vagy adott esetben például az érintett vállalkozás székhelye határozza meg.

Munkaügyi perekben a másodfokú bírósági eljárást a táblabíróság folytatja le, majd az általa meghozott másodfokú bírósági ítélete ellen a felülvizsgálati eljárás a Kúriánál kezdeményezhető.

A szerző belkereskedelmi szakértő, több fogyasztóvédelmi tárgyú szakkönyv és tankönyv szerzőtársa