Sorozatunkban Sarah White kozmetikus szakértő segítségével tekintjük át a legfontosabb összetevőket és hatóanyagokat.
Szerző: Sarah White
A cink számos kozmetikumban és bőrápolószerben megtalálható. A periódusos rendszerben a cink vegyjele Zn, rendszáma 30. Ez a szürkés-fehér, fényes elem a fémek közé tartozik (átmeneti fémnek is hívják). A természetben való előfordulása gyakori. Létfontosságú nypmelemelem valamennyi élőlény számára.
Az emberi szervezet nem tárolja, ezért a táplálékkal kell bejuttatni. Fontos nyomelem az anyagcserénk számára, és sok enzim alkotórésze. Döntő szerepe van a zsír-, a cukor- és a fehérje-anyagcserében. Részt vesz a sejtnövekedésben és az örökítőanyag szintézisében, valamint a hormonszabályozásban, az immunrendszer működtetésében és a sebgyógyításban is.
Alkalmazása a kozmetikában
A bőrápolószerekben a cinket
– gyulladásgátló,
– faggyútermelést szabályozó,
– antibakteriális és
– sebgyógyítást segítő tulajdonságai miatt használják előszeretettel.
– Különösen gyakran alkalmazzák az aknék és tisztátlanságok elleni kezelésekben.
– Emellett a cink fizikai fényvédőfilterként is fontos szerepet játszik a titándioxid mellett.
Fényvédő cink-oxid
A kozmetikumokban különböző formákban fordul elő, leggyakrabban cink-oxidként (az INCI-listában Zinc Oxide néven) szerepel, ami a cink és az oxigén vegyülete. Ásványi fényvédőfilterként az UVA- és az UVB-sugarakat egyaránt visszaveri – ezért fényvédőszerekben használják a leginkább. Ez a filter gyakran fehér filmréteget képez a bőrön, emiatt egyre gyakrabban nanorészecskéket alkalmaznak helyette, melyek használata ugyanakkor kritika tárgyát képezi.
A cink-oxid a sebgyógyító krémekben is megtalálható. A cink emellett olyan vegyületekben is előfordul, mint a cink-sztearát, a cink PCA (pyrrolidone carboxylic acid) vagy a cinkszulfát.
Összetevőként a cink minden bőrtípusra megfelelő. Különösen a gyulladásos és tisztátlan állapotok esetén javasolt az alkalmazása. A kozmetikai kezeléseknél ugyanakkor figyelemmel kell lenni az anyag enyhén szárító hatására is.