A nyirokdrenázs az egyik legkedvesebb technikám. Tizennyolc éve foglalkozom vele mind a kozmetikában, mind a gyakorlati oktatásban. Miért érdemes elsajátítani ezt a technikát? Nézzük, miben rejlik sokoldalúsága!
Szerző: Zoltai Éva
A nyirokérrendszer két nagyon fontos feladatot lát el a szervezetünkben:
■ Az egyik az immunitás biztosítása a salaktalanítással, „lomtalanítással”: mindent elszállít és felaprít, amit a vénás vérhálózat nem képes elvégezni.
■ A másik a felesleges folyadék elszállítása a szövetközti térből – ezáltal meggátolja az ödémák kialakulását.
A nyirokdrenázs története
Nézzünk egy kis történeti áttekintést!
1. Már az ókorban is ismerték, de
2. a test nyirokhálózatát a svéd Thomas Bhartolin vázolta fel a 17. században, Vasa Lymhatica című könyvében.
3. Az igazi áttörés Franciaországban, a 19. század harmincas éveiben történt, amikor a dán származású Dr. Emil Vodder és felesége, Estrid, kifejlesztette a manuális nyirokdrenázs módszerét. Azt tapasztalták, hogy a felső légúti pangások krónikus hurutos infekciói a subcutisban és a hozzátartozó légutakban lépnek fel. Ezeket a pangásokat a nyirokpályák mentén le tudták vezetni pumpáló, köröző és lapos mozdulatokkal.
4. Az 1960-s években a Vodder házaspár tanítványa, a német Dr. Asdonk megalapította az első Limfológiai Központot Essenben, majd kidolgozta a nyirokdrenázs indikációs listáját.
5. Magyar vonatkozása is van a limfológiának, prof. Földi Imre klinikája a Feketeerdőben ma is igen elismert. Az iskolai rendszer kialakítása az ő nevéhez fűződik.
6. Günther és Hildegard Wittlinger 1971-ben alapították a „Dr. Vodderschule Wallchsee”-t, amihez néhány évvel később egy Limfológiai Szakklinikát is létesítettek. Németországban 1974-ben vált elismertté a manuális nyirokdrenázs, miután a hatását tudományos alapon is bebizonyították.
7. Magyarországra Dr. Déry György hozta be a kilencvenes évek elején, tudományos előadást tartva a manuális nyirokdrenázsról.
+1. Érdekességként megjegyzem, hogy ödémaredukciós-terápia néven kutyákon és versenylovakon is használják a nyirokdrenázst Németországban.
Terápiás kezelési alkalmazása
- Primer és secunder nyiroködéma
- Lipödéma
- Postoperativ és posttraumás nyiroködéma
- Sudeck syndroma
- Lábszárfekély (ulcus cruris)
- Primer és secunder varicosis
- Reumatológiai kórképhez kapcsolódó ödémák
Kozmetológiai indikációi
- Stresszoldás.
- Az arcbőr megújítása.
- Regeneráció.
- Bőrfeszesítés.
- Az arc és a nyak nyirokútjainak tisztítása, erősítése.
- Betegségmegelőzés.
- Prevenció.
- Fájdalomcsillapítás (ha az oka ismert).
- Cellulitkezelés.
- Nehézláb tehermentesítése.
Dermatológiai indikációk
- Plasztikai műtétek elő-, és utókezelése.
- Akneterápia.
- Rosacea kezelése.
- Hegkezelés.
A nyirokrendszer működése
A nyirokerek a vénás érhálózattal párhuzamosan az egész testet behálózzák. A szövetekben a nyirokkapillárisok összegyűjtik a sejtek közötti folyadékot, a nyirkot (lymph – a lymph a latin lipidus szóból »tiszta, világos« származik). A nyirokkapillárisok egyre nagyobb nyirokerekbe tömörülnek, amelyek számos nyirokcsomó közbeiktatásával belefolynak a két nagy nyiroktörzsbe:
■ bal oldalon a Ductus thoracicus-ba (mellkasi vezeték), míg
■ jobb oldalon a truncus lymphaticus dexter-be (jobb nyiroktörzs).
Ezután a bal oldali vénaszegletben a kulcscsont mögött beleömlenek a vénásrendszerbe.
A zárt rendszerű érhálózattal ellentétben a nyirokpályák nyitott hálózatot alkotnak, és különböző tényezők segítik működésüket:
– a vázizomzat,
– a légzés,
– az artériás pulzálás,
– a bélmozgás adott területen,
– a hőmérséklet bizonyos határig, és
– mechanikusan a nyirokdrenázs.
Manuális nyirokdrenázs
A nyirokrendszer egy felületi és egy mély nyirokér-rendszerből épül fel.
Manuális nyirokdrenázzsal a felületi ereket tudjuk stimulálni, finom mozdulatokból álló fogásrendszert alkalmazva. Ezzel a nyirokerek működési és funkcionális egységeit, a limfangionokat mozgásba hozzuk. (Limfangionoknak nevezzük a nagyobb nyirokerekben lévő, két billentyű által határolt területet.)
A nyirokdrenázs fogásai serkentik a paraszimpatikus idegrendszer működését, így nyugtatják és stresszmentesítik a szervezetet. A technika alkalmazása során fontos a kompetenciahatárok betartása. Terápiás jelleggel gyógytornászok végzik.
Rekreációs, méregtelenítő hatása jól alkalmazható a kozmetikában és a masszázsterápiákban is
Érdemes elsajátítani a nyirokdrenázs fogásait, mert ez a tudás igazi ütős technikának számít minden szépségterapeuta kezében.