Miért öregszik a bőr?

Mint tudjuk, az öregedés természetes folyamat, nem egy kóros állapot. De mit is jelent, hogy öregszik a bőr?

Szerző: BF

Azt jelenti, hogy a sejtek „elhasználódnak” az évek során, a sejtszintű regeneráló folyamatok lelassulnak a fiatal szervezetekhez képest, illetve kevésbé pontosak, azaz nagyobb szerephez jutnak a degradáló folyamatok.

Tehát, ha öregszik a bőr, akkor is minden élettani folyamat lejátszódik, csak lassabban, csökkent módon. A rendszeres bőrápolással ugyan megállítani nem, de lassítani tudjuk az öregedés folyamatát.

Pre-aging – PREMATURE AGING

Ez a fogalom felöleli a bőr korai öregedésével járó folyamatok összességét.  Korai öregedésnek nevezzük a bőr öregedési folyamatainak idő előtti (35 éves kor előtt) megjelenését. Más megfogalmazásban: a korai öregedés akkor következik be, amikor az ember biológiai életkora idősebb, mint a kronológiai életkora. Hogy melyek ezek a folyamatok? A külső és belső öregedés során bekövetkező változások, elváltozások összessége.

Kronológiai öregedés
Pigment
Forrás: Canva

A genetikánk mindent meghatároz, így bőrünk öregedését is. A belső öregedés bőrön megjelenő tüneteivel nap, mint nap találkozunk a szalonunkban:
– elvékonyodó epidermisz,
– pigmentációs rendellenességek a hámban,
– törékenyebb, legyengült érfalak,
– „összezavarodott” mirigyműködés (faggyú, verejték), majd ennek következményei,
– nem megfelelő kötőszöveti tér és a benne lévő strukturáló fehérjerostok állapotának romlása,
– elasztózis az irhában,
– csökkent zsírmennyiség, ezáltal a támasztó, hőszabályozó, védő funkció csökkenése, kiesése a bőraljában.

Ha öregszik a bőr, annak külső jelei lehetnek az elvékonyodó bőr, a ráncosodás, a bőrszárazság (zsír- és vízhiány), a pigmentfoltok, az egyéb bőrelváltozások (szövetszaporulatok), a törékenyebb, gyengült érfalak, az őszülés, a mozgás lelassulása és a kézremegés. Az életmódbeli sajátosságok felgyorsíthatják ezeket a folyamatokat, és megindul az idő előtti öregedés (pre-aging).

Többféle öregedés elméletet különböztetünk meg

Szabadgyök elmélet: A szervezet lebontó folyamatai során melléktermékként szabadgyökök keletkeznek, ezek tehát folyamatosan képződnek testünkben. Rövid életű, oxigéntartalmú, oxidáló hatású vegyületek, amelyek mindennel reagálnak, ami a környezetükben van, még a DNS molekulákkal is és károsítják azokat (pl. bőrrák kialakulásában szerepet játszhat). Azért kapcsolódnak rá mindenre, mert keresik az elektronpárjukat. Viszont a szabadgyököknek fontos szerepük van az egészségünk megőrzésében is, ugyanis az immunsejtek szabadgyököket használnak ahhoz, hogy legyőzzék a fertőzéseket. Szervezetünknek egy kiegyensúlyozott szabadgyök-antioxidáns megoszlásra van szüksége, hogy egészségesen működjön.

Kopás elmélet: A túlhasználat következtében a szervezet minden szinten (makromolekulák, sejtek, szövetek, szervek) elhasználódik, egyre csökken az öregedő test regeneráló képessége, és végül is ez vezet az öregedéshez.

Mutáció elmélet: A káros mutációk elszaporodnak a testi sejtekben, ami fokozódó működési zavarokat okoz.

Az öregedő bőr kezelésének célja, hogy csökkentsük a szabadgyökök mennyiségét és az általuk okozott károkat enyhítsük, aktivizáljuk az őssejteket és a fibroblasztokat (kollagén, elasztin, hialuronsav termelődés) a hosszantartó feszesség érdekében.