Miért tűnt korábban szörnyűnek az iontoforézis?

Tábori Erika kozmetikusmester eloszlatja az iontoforézissel kapcsolatos félelmeket. A teljesség igénye nélkül bemutatja a megújult, sokoldalú eljárás előnyeit, sokrétű használhatóságát.

A kilencvenes évek derekán a kozmetikai ultrahang robbanásszerűen szorította ki az iontoforézist a kozmetikai szolgáltatások palettájáról. Akkoriban forradalmian új módszernek tartották a hatóanyag-bejuttatás területén a kellemetlen áramérzet nélküli ultrahangos kezeléseket, amelyek előnyeit tovább emelte, hogy a vízben oldódó hatóanyagok mellett a zsírban oldódó hatóanyagok is a bőrbe juttathatóak a használatával.

A kellemetlen áramérzet már a múlté

Miért tűnt olyan szörnyűnek az iontoforézis? Valóban, az egyenáramú vagy más néven galvánkezelés kellemetlen áramérzettel és a szájban fémes ízzel járt. Az áramfóbiás vendégek teljes stresszben élték túl a „mindent a szépségért” jelszóval ezt a szolgáltatást.

Mindez ma már a múlté, hiszen a galvánárammal működő elektrokozmetikai gépeken komoly fejlesztéseket végeztek, és teljesen kiküszöbölték az egyenáram megszakadásából (elektróda elemelése a bőrről) adódó kellemetlen áramütés érzését.

IONTOFORÉZIS
Vízben oldódó, poláris, pozitív és/vagy negatív ionokat tartalmazó anyagokat juttatunk a bőrbe, egyenáram segítségével.

  • negatív töltésű (anion) hatóanyagiont a negatív pólusról (katód),
  • pozitív töltésű (kation) hatóanyagiont a pozitív pólusról (anód) visszük be a bőrbe – kihasználva azt a jelenséget, hogy az azonos töltésű részecskék taszítják, míg az ellentétes töltésű részecskék vonzzák egymást.

Amiben kihagyhatatlan az iontoforézis

A legjobb megoldás a bőr felső rétegének és az irhának a hidratálására, vízmegkötő képességének és a szövetek rugalmasságának a fokozására. Az iontoforézis során a bőr barrierfunkcióját leküzdve, töltéssel rendelkező, vízben oldódó hatóanyagokat juttatunk bőrbe. Ezek a hatóanyagok lehetnek ampullák, amelyekhez vivőanyagot kell használnunk. Vivőanyag lehet a fiziológiás oldat, ásványvíz, gyógyvíz, jó áramvezető képességgel bíró gél.
A galvánárammal végzett kezelések további pozitív hatásai:

  • ingerli az érmozgató idegeket, tágítja az ereket, fokozza a kezelt terület vérellátását
  • fájdalomcsillapító hatású (az érzőidegek ingerlékenységét csökkenti, így megemeli a fájdalomküszöböt);
  • javítja a bőrfunkciókat;
  • fokozza a bőr anyagcseréjét, gázcseréjét, védekező erejét, immunitását.

HA TETSZENEK A CIKK SZERZŐJÉNEK ÍRÁSAI, OLVASD EL EZT IS ⇒ “Teljes megújulást tervezek az új évben”

Iontoforézis készülékek fajtái
  • unipoláris iontoforézis – az aktív elektróda felülete kisebb, mint a passzív/inaktív elektródáé, így a kisebb elektródán lesz nagyobb az áramsűrűség és az áramérzet, ami a hatóanyag-bejuttatást segíti elő. A kozmetikus mindig az aktív elektródával kezel és a vendég jobb kezében fogja a passzív elektródát.
    Tehát, ahogy az előbbiekben említettem, a hatóanyag-bejuttatásnál a kozmetikus mindig a bőrre felvitt anyag töltésével megegyező polaritású elektródával dolgozik, míg a vendég kezében a bőrre felvitt anyag töltésével ellentétes polaritású elektróda van.
    Sok esetben a modern iontoforézis gépeken fixen a passzív elektróda a negatív pólusú és az aktív elektróda a pozitív pólusú. Természetesen ebben az esetben a hatóanyag polaritása is pozitív töltésű, és a felhasznált kozmetikum kémiai hatásán kívül a galvánáram fizikai hatása is erőteljesebben érvényesül, amely a pozitív pólus esetében nyugtató hatás lesz.
Azokon az unipoláris iontoforézis gépeken, amelyeken van pólusváltási lehetőség, dezinkrusztációt is végezhetünk.
  • bipoláris iontoforézis: a passzív elektróda mellett két, aktív elektródát használunk. Ilyenkor természetesen az aktív elektródák pólusa megegyező. A két elektróda mérete, formája megegyező, amely lehet egy száron és lehet két különálló elektróda is. A két különálló elektródával paralel dolgozunk az arc két oldalán.
  • autopolár áramformával működő iontoforézis: a köznyelvben lüktető egyenáramnak nevezik, amely a galvánáram egy módosított formája. A pozitív és negatív pólust egyszerre mozgatjuk, és a két elektróda mérete és formája megegyezik. Az arc két oldalán paralel dolgozunk, meghatározott protokoll szerint. A pozitív és negatív hatóanyagionok egyszerre jutnak be a bőrbe, ezért ezt a kezelési formát kettős ionizációnak nevezzük.

Dezinkrusztáció: mélytisztító eljárás.
Lúgos oldattal átitatott vattát helyezünk az aktív elektródára, amely most a negatív pólus (azért negatív pólus, mert a bőr felületén szeretnénk dolgozni, és nem az anyag beszívódása a cél), és körkörös mozdulatokkal átsimítjuk a kezelt felületet. Feloldja a hiperkeratinizálódott szarulemezeket, átmossa a pórusokat, fellazítja, elszappanosítja a komedókat. Így sokkal könnyebb lesz a tisztítás a kozmetikusnak és a páciensnek egyaránt.
Közvetlenül a tisztítás előtt alkalmazzuk, így a galvánáram fájdalomcsökkentő hatása is érvényesül. A felhasznált lúgos oldat pH-értéke 9-11, amely legegyszerűbben a szódabikarbóna 3%-os vizes oldatából készíthető el.

TÁBORI ERIKA kozmetikusmester, szakoktató,
az Optikop Beautylaser vezető szakmai előadója,
a Vanilla Day Spa tulajdonosa.