Milyen hatóanyag javasolt érett bőrre?

Szerző: Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató.

A modern kozmetikában számos hatóanyag áll a rendelkezésünkre, felsorolásuk egy külön írás témája lehetne… Íme, néhány a kedvenceim közül, a teljesség igénye nélkül:

A) Hidratálás, táplálás, feszesítés
1. Hámhidratáló anyagok:
■ Passzív hidratálás
– Urea, nagymolekulasúlyú hyaluronsav.
– A különböző, lassan felszívódó növényi olajok (sheavaj, kókuszolaj), az F-vitamint tartalmazó („félig száradó”) növényi olajok (pl. szőlőmag, napraforgó, lenmag, szezám, mák, búzacsíra, borágó) egy vízzáró, de a bőrlégzést nem gátló réteget képeznek a bőrön, ezáltal csökkentve a láthatatlan vízleadást (TEWL). A növényi olajok a ceramid- és lipidpótlást is biztosítják, simító, puhító hatásúak.
– A közvetlen hidratálást biztosító anyagok (pl. a glicerin, a méz, a karbamid/urea) visszatartják a vizet a hámban.
■ Aktív hidratálás
– A tejsav (Lactic acid) és sói, a laktátok, a közepes molekulaméretű hialuronsav, az egyéb mukopoliszacharidok, a természetes hidratáló faktorok – NMF, SSzF, a nátrium PCA – a szénhidrátok – szőlőcukor, magas cukortartalmú növények, pl. szőlő, őszibarack, sárgabarack, dinnye, burgonya, méz, cukoralkoholok (poliolok) – a hámon belüli víztermelést módosítják, fokozzák a bőr nedvességtartalmát és hozzájárulnak a nedvesség tárolásához.
– A niacinamid = B3 vitamin, amely amellett, hogy az aknés bőrök gyógyítója, hidratálja a hámréteget is.
2. Kötőszövetet hidratáló anyagok – az aminosavak, a peptidek, a kis molekulasúlyú hialuronsav, a polyglutaminsav (PGA) és az urea a bőr mélyebb rétegeibe jutva fejtik ki hatásukat. A peptideket a hidratáláson kívül feszesítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságaik miatt is kedveljük.
B) Gyulladáscsökkentés
Az aknék, a környezeti hatások és a romló bőrfunkciók miatti gyulladások, irritációk csökkentésére Aloe vera, allantoin, bisabolol, Centella asiatica, Niacinamid, Panthenol és probiotikum tartalmú készítményeket használhatunk.

C)Ezeken felül a vitaminok, az ásványi anyagok, az antioxidánsok, a növényi őssejtek a növekedési faktorok (EGF) mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy szebbé és jobbá tegyük a bőr állapotát.

Fokozottan érzékeny területek

A kezelés során különös figyelmet kell fordítani a következő területekre is:

1. Szemkörnyék
A szemkörnyék bőre nagyon vékony, érzékeny, szinte alig tartalmaz faggyúmirigyet. Szemünket nem csak a látásra használjuk, hanem érzelmeket is közvetítünk vele, ezért sokat hunyorgunk, folyamatosan dolgoztatva a szem körkörös izmait. Az évek előrehaladásával, amikor már nem olyan rugalmas a bőr, ez a sok mimika a ráncok kialakulásához, majd elmélyüléséhez vezet. Az eleinte szinte alig látszó hajszálráncokból ápolás hiányában nagyon hamar mély, berögzült ráncok válnak.
2. Szájkörnyék
A szemkörnyék mellett a másik terület, amely nagyon hamar az idő múlásának áldozatául esik. A sok mimika (hiszen beszélünk, mosolygunk, fanyalgunk, mérgelődünk, stb., tehát érzelmeket fejezünk ki), a gravitáció és az öregedési folyamatok hatására megerősödnek a ráncok. A nasolabiális redő, a fogazati ráncok elmélyülése öregebbé teszi az arcot. Az arcszerkezet változásával az állvonal is petyhüdtebbé válik, elveszti feszességét és kialakul a jellegzetes szögletes állforma.
3. Nyak, dekoltázs
Az anti-aging kezeléseknél ezekre a területekre is ugyanakkora figyelmet kell fordítanunk, mint az arcra, hiszen a bőr itt is érzékeny, és ugyanúgy ki van téve a környezeti hatásoknak.
4. Testkezelések
Érett korban nemcsak az arc, de a test sejtjeinek is csökken a nedvességtartalma, a bőr szerkezetét alkotó rostrendszer működése gyengül, az izmok tónustalanabbá, petyhüdtebbekké válnak, ezért fontos, hogy ne csak az arcot, hanem a testet is kezeljük. Érdemes felhívni a vendégek figyelmét arra, hogy célzottan eddzenek, és mellette vegyék igénybe az alakformáló szalonok szolgáltatásait is.

Plasztikai beavatkozások

PlasztikaEgy bizonyos életkor fölött sok nőt, de férfit is zavarnak a kialakuló ráncok, elváltozások, ezért plasztikai beavatkozások igénybevétele mellett döntenek. Valóban, sokkal rövidebb idő alatt érhető el változás, mint egy kozmetikában végzendő kezeléssorozattal, de pl. egy feltöltés hatása csupán pár hónapig tart, majd újra meg kell ismételni. Egy jól felépített kúrával és a megfelelő otthoni ápolással a bőr fiatal(os)sága sokáig megőrizhető. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a bőrápolás fontosságát, hiszen a feltöltés nem pótolja ezt. Nagyon hasznos, ha együttműködünk a beavatkozást végző orvossal, hiszen az elő- és utókezelés eredményesebbé teszi a töltést vagy egyéb beavatkozást.

Kozmetikusként a bőr ápolása a fő tevékenységünk, de az ember nemcsak testből, hanem lélekből is áll. Tudjuk, hogy a bőr és a lélek szoros kapcsolatban áll, tehát minden lelki bajunk a bőrünkre van írva.

A kezelések során hosszú időt töltenek nálunk a vendégek, ilyenkor bizalmas információkat is megosztanak velünk az élethelyzetükkel, problémáikkal kapcsolatban. A beszélgetés, a megértés, a pihenés hatására nemcsak a vendég bőre, hanem a lelke is feltöltődik.

Összegzésképpen elmondható, hogy az életmód (fizikai és lelki jóllét), a professzionális kabinkezelés, valamint a hatékony otthoni ápolás a kulcsa az érett bőr szépségének.