Egy sikeres és karizmatikus férfit körbeleng a tisztaság és harmónia, jó érzés a közelében lenni. Ebben elengedhetetlen szerepe van egy szakértő kozmetikusnak is, akinek a kezében – és a termékeiben – rejlik a fiatalos és ápolt férfibőr titka.
Szerző: Székely Zsuzsanna sminkes és kozmetikus
A férfibőr, annak felépítése eltér a nőkétől, így bőrük sajátos törődést igényel.
Miben is mutatkoznak meg ezek a különbségek?
1. A bőr legfelső szarurétegének összehasonlításakor megállapítható, hogy a férfibőr 20-30%-kal vastagabb, mint a nőké. Az anatómiailag is vastagabb szaruréteget tovább vastagítja a napi szintű borotválkozás, a hosszasan fennálló vízhiány a bőrben, illetve a fokozott UV-hatás.
2. A férfi hormonoknak köszönhetően nagyobb mennyiségű verejtéket és faggyút választ ki a bör, ezáltal a férfiak bőre hozzávetőlegesen 15%-kal zsírosabb a nők bőrénél.
3. A fokozottabb faggyútermelés miatt a férfiak hajlamosabbak a mitesszerekre és pattanásokra.
4. A pórusaik nagyobb méretűek.
5. A férfibőr irharétege több hialuronsavat, kollagént és elasztikus rostot tartalmaz, ezért a bőrük több nedvességet képes megkötni, így tovább megőrzi a hidratáltságát.
6. Míg a női bőr kötőszövete egyenes futású rostokból áll, a férfiak kötőszövete rácsos szerkezetű. Emiatt sokkal feszesebb, stabilabb tartást biztosít az alatta lévő zsírszöveteknek – ennek köszönhetően náluk ritkán fordul elő a narancsbőr.
7. A rugalmasabb és vastagabb szaruréteg miatt a férfiak bőre ellenállóbb
8. Az androgén hormonok túlsúlya miatt fejlettebb szőrzettel rendelkeznek: dús szemöldök, vastagabb szempillák, bajusz, szakáll, orr- és fülszőrzet.
9. Normál életmód esetén a férfiak bőrén nagyjából 10 évvel később mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint a nők esetében – ennek kezdetétől azonban rohamosan öregszik a bőrük.
10. A napi szintű borotválkozás rendszeres irritációt jelent a férfibőr számára, mikrosérülések keletkeznek rajta, amelyek kiváló táptalajt jelenthetnek a baktériumoknak.
A hagyományos borotvahabok és szappanok lúgos kémhatásúak, így megbontják a bőrön lévő hidrofil lipidréteg érzékeny egyensúlyát, ezáltal az dehidratálttá válik. Fontos, hogy akár az arc megtisztításához, akár a borotválkozáshoz a bőr enyhén savas pH-jával közel azonos pH-értékű letisztító terméket/borotvakrémet válasszon a vendég.
A férfiak gyakorlatias életmódjuk miatt az egyszerű, könnyen használható, otthoni ápolást részesítik előnyben – azonban a professzionális kezelések esetén a komplex és hatékony megoldásokat kedvelik, továbbá örömmel választják a gépi kezeléseket és a spa szolgáltatásokat is.
Bőrápolási protokoll
– Ha az általunk preferált márká(k)nak van kifejezetten férfi bőrápolásra szakosodott termékcsaládja, akkor természetesen ebből javasoljunk termékeket az otthoni használathoz.
– A bőrpH-val megegyező letisztító/borotvakrém használata; a letisztító termék használata reggel és este egyaránt javasolt.
– Hidratáló, nyugtató, gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó arcvíz vagy tonik használata (az alkoholos és túlillatosított after shave-ek helyett) – legfőképp borotválkozás után.
– Magas hatóanyag-koncentrációjú ampullák, szérumok használata az egész arcon, beleértve a szemkörnyéki területeket is.
– Ápoló, hidratáló, regeneráló, és matt hatást biztosító, könnyed állagú krémek vagy fluidok, gélek használata.
– Célirányos szemkörnyékápolás a sötét karikák, ödémák és duzzanatok, az érzékeny szemkörnyék, a táskás szem alatti terület, a mimikai ráncok és apróbb barázdák esetében.
– Könnyed állagú fényvédők (zselés vagy tejszerű, könnyen felszívódó formulák) az év minden szakaszában, leginkább a ráncok, a pigmentfotok és a daganatos bőrelváltozások kialakulásának megelőzése céljából. A fényvédő használata arcon, az ajkakon és a testen egyaránt fontos.
– Az állandó szakállat viselő vendégek esetén kifejezetten a szakáll igényes és szakszerű ápolására kifejlesztett termék ajánlott
– Az érzékeny bőrű, különösen az illatanyagokra érzékenyen reagáló vendégeket minél több rizikófaktortól kíméljük meg, amikor összeállítjuk számukra az otthoni ápolás rendszerét. A javasolt termékek összeállításánál kerüljük az alkohol- és illatanyag tartalmú ápoló kozmetikumokat!
Amennyiben egy kis extra ápolásra tart igényt a vendég, akkor az alábbi terméktípusokkal érdemes kiegészíteni az otthoni protokollt:
– hatóanyagos krémmaszkok vagy könnyen használható fátyolmaszkok,
– ampullakúrák,
– hámlasztó termékek.