Mind az epiláció, mind a depiláció területén egyre hatásosabbak és kíméletesebbek az eljárások. Az újabb és újabb anyagok és technikák a tartósabb eredmények mellett kisebb kockázattal és irritációval járnak.
Szerző: Radics Zsuzsanna
A 90-es évek elejétől folyamatosan megfigyelhető trend, sőt szinte elvárás lett a teljesen szőrtelen test. A nők és a férfiak jelentős százaléka szőrtelenít, etnikumtól, anyagi és vallási hovatartozástól függetlenül. A kozmetikákat felkeresők legnagyobb százaléka valamilyen szőrtelenítési kezelést vesz igénybe. A vendégek egyre tudatosabban választanak szőrtelenítő eljárást (is). Nem ritka, hogy kifejezetten egy gyanta vagy gép tudása, ismertsége vagy márkája miatt választanak kezelőhelyet.
Kamaszok jelentkezése
Ezt a trendet a serdülők is követni szeretnék, akár minden áron. Ennek, és az egyre korábban bekövetkező serdülésnek köszönhetően egyre fiatalabb, gyakran korukat tekintve gyerekek keresnek fel minket. Ilyenkor hatalmas felelősség hárul ránk. A döntés pedig nagyon nehéz. Hiszen a hivatalos álláspont szerint egy 10-12 éves gyereket még nem kezelünk. Itt figyelembe kell vennünk azt a lelki terhet is, amit a megjelenő szőrszálak, és az esetlegesen ebből fakadó gúnyolódás okoz a kiskamasz életében. Többek közt ezért is jó, hogy számtalan megoldás közül tudunk választani, ha úgy döntenénk, hogy vállaljuk fiatal vendégünket – természetesen szülői beleegyezéssel.
Depilációs és epilációs eljárások
Depiláció (ideiglenes módszer) ez esetben a mátrixsejtekre nem vagyunk hatással. Csupán a szőrszálat távolítjuk el vagy teljes egészében, vagy csupán a bőrfelszínről.
Ide tartozik:
– Csipesz.
– Borotva.
– Epiláló készülék.
– Szőrtelenítő krémek (vegyi depiláció).
– Gyantázás.
Epiláció (tartós módszer) ez esetben a szőrnövesztő mátrixsejtekre vagyunk hatással. A szőrszál növekedési fázisától függően (aktív), azaz anagén növekedési fázisban a mátrixsejteknél fehérjekoagulációt, katagén fázisban csökvényesítést okozunk.
Ide tartozik:
– Elektrolízis.
– Lézeres szőrtelenítés (diódalézer, Alexandrit).
– IPL technológiák (IPL, SHR, FHR).
– Enzimes depiláció.
Modern depiláció
■ Wax – A depilációs eljárások közül minket, szakembereket leginkább a gyantázás érint.
drop shadow VAGY más szín – optikailag váljon el
– Édesanyám fodrász, ennek köszönhetően én még emlékszem a barna, kislábasban melegítős gyanták korára. Édes emlékeket idéz bennem az egész szövetkezeti üzletet belengő, semmihez sem hasonlítható gyantaillat. Arra is emlékszem, mennyire meglepődtem, amikor megtudtam, hogy bizony ezt a gyantát leszűrik, és újra meg újra felhasználják. Annyira taszított ez a gondolat, hogy kamaszkoromban nagyon sokáig, amíg meg nem tudtam, hogy vannak már modernebb megoldások is, én nem gyantáztattam.
A technológia fejlődése során megjelentek a modern, patronos gyanták, illetve a spatulával kenhető változataik. Ma már leginkább waxszal, azaz viasszal dolgozunk. Az alacsonyabb hőmérséklet, a flexibilitás/rugalmasság, a finomabb textúra, s az, hogy nem tartalmaz fenyőgyantát, azt eredményezi, hogy még az extra érzékeny bőrön is bátran alkalmazható.
Látványosan és kíméletesen távolítja el a szőrszálakat.
Tudom, hogy a hivatalos álláspont szerint az extra érzékeny bőrű vendégeket cukorpasztával gyantázzuk. Az én személyes álláspontom az, hogyha valakinek a mechanikai irritációra van allergiája, mint például nekem, akkor teljesen mindegy, hogy cukorral vagy waxszal gyantázzák, az allergiás reakció meg fog jeleni. Azt is tapasztalatból tudom, hogy van néhány olyan vendég is (én eddig 2 ilyen vendéggel találkoztam), akik magára a gyantára allergiásak. Ez esetben hiba a gyantamentes vagy a hippoallergén wax stb. – a megoldás a cukorpaszta vagy a tartós szőrtelenítés lehet.
■ Cukorgyanta – Bár a modern eljárások közé soroltam, az igazság az, hogy erre is jellemző, hogy nincs új a nap alatt. Ezt a technikát már az ókorban is alkalmazták: cukorból, vízből és citromléből készítettek nagyon sűrű főzetet.
Manapság két típusát különböztetjük meg:
– a cukorpasztás és
– a mézemulziós szőrtelenítést.
Az egészen rövid szőrzet, akár 1-2 mm is eltávolítható vele. Kevesebb irritációval és bőrpírral jár, mert testhőmérsékleten végezhető a kezelés. Ezáltal elkerülhetőek az esetleges égési sérülések is. A gyantamaradék eltávolítása, vízoldékonysága miatt egyszerűen, vízzel megoldható.
Ez a fajta módszer másfajta technikai tudást igényel, mint a hagyományos gyantázás, mert a szőrnövéssel ellentétesen kell felkenni, és a szőrnövéssel azonos irányba kell letépni.
Modern epiláció
1. Tűs/Elektolízises epiláció
– Előnye, hogy minden bőr és minden szőrszín esetén hatásos, a kezelt területet nem kell borotválni, mert csak a meglévő, bőrfelszín feletti szőrszálakat kezeljük.
– Hátránya, hogy lassú eljárás, ezért hatékonyan csak kisebb területek kezelhetőek.
Az eljárást többször meg kell ismételni, mert csak az anagén fázisban lévő szőrszálak esetében működik.
A kezelés során egy nagyon vékony tűt vezetünk a szőrtüszőbe, ekkor a bevezetet tű elektromos áramot ad le, aminek hatására megtörténik a fehérjekicsapódás. Maga az áramérzet okoz némi kellemetlenséget.
2. Fényesztétika – ide tartozik a lézer és az IPL .
A kibocsátott fény típusa köztük a különbség.
– Az IPL széles fényspektrumon mozgó szórt fény,
– a lézer pedig monokróm és koherens.
Mindkét esetben a szelektív-fototermolízis elvét kihasználva dolgozunk. Az energia nem vész el, csak átalakul: a nagy fényenergia elnyelődik a szőrtüszőben, a szőrszál pedig ezt a hőenergiává módosult fényenergiát vezeti le a szőr gyökereinél található mátrixsejtekhez. Ezeknél a kezeléseknél borotvált szőrzet szükséges, max 1-2 mm, és tilos a kezelések között a gyantázás és csipeszelés.
Az eljárás hatékonyságát a gép és a kezelő tudásán kívül, a közvetített energia, a frekvencia, a szőrszálak és bőrszín is befolyásolja – és természetesen a vendég egyéni paraméterei: genetikai hajlama, esetleges betegségei stb.
A) IPL – Intense Pulse Light (intenzív pulzáló fény):
– nagy energiájú fény (XENON-forrás);
– széles spektrumú fény, ezért szűrőkkel dolgozunk;
– 10-12 kezelés szükséges a ténylegesen tartós eredményhez;
– kellemetlen és minimálisan fájdalmas.
A készülék alkalmazási spektruma:
– 400-1200 nm aknekezelés.
– 490-1200 nm érelváltozások kezelése.
– 530-1200 nm foltkezelés.
– 560 -1200 nm bőrfiatalítás.
– 610-1200 nm szőrtelenítés, szőrtüszőgyulladás kezelése.
Kozmetikus által végezhető
- B) Diódalézer (808 nm hullámhossz):
– a bőr, a nagyságrendileg alacsonyabb thermo-relaxációs időnek köszönhetően nem károsodik;
– a szőrtüszőben akár 60 °C is lehet;
– stabil hűtőrendszert igényel;
– 6-8-10 kezelés szükséges a ténylegesen tartós eredményhez;
– kellemetlen, de nem fájdalmas.
Jelenleg szabályzás alatt áll, egyelőre a kozmetikai szalonokban is alkalmazható. - C) Alexandrit lézer (755 nm hullámhossz):
– 2-4 kezelés szükséges a tartós eredményhez;
– teljesen fájdalommentes, bőrkímélő
Orvosi kompetencia!
Enzimes, tartós szőrtelenítés – Működése a szervezet saját enzimén, a Trypsin-en alapul. A krém a Trypsin enzim segítségével elpusztítja a szőrtüszőkben a szőrnövekedésért felelős sejteket anélkül, hogy a többi sejtet károsítaná. A testünkben is megtalálható ez az enzim, ezért nincs mellékhatása, nem okoz allergiás reakciót.
■ Előnye:
– Tetovált felületen is tökéletesen működik anélkül, hogy reakcióba lépne a tetoválással.
– Bármeny bőr- és szőrtípusra alkalmazható, bőrszíntől függetlenül a test bármely részén.
– Szolárium, napozás alatt is használható!
– A kezelés teljesen fájdalommentes, és csak pár percig tart.
– A kozmetikus részéről nem igényel nagy anyagi befektetést, ezáltal a kezelés is olcsóbban értékesíthető.
■ Az eljárás:
– A kezelést gyantázás vagy más, a szőrszálakat tövestül eltávolító művelet előz meg.
– Ezután kell felvinni a krémet a felületre, lehetőleg 15 percen belül, hogy a pórusok ne záródjanak be.
– A végleges eredményhez, szőrtípustól függően 6-12 alkalommal kell megismételni a kezelést.
– A szőrzet átlagosan 15%-20%-al csökken kezelésenként, az erős szálak gyengülnek, majd teljesen eltűnnek a kezeléssorozat befejeztével.