A régi idők asszonyai a természet kincseit alkalmazták, a modern időkben, a vegyipar fejlődésével előtérbe kerültek a szintetikus anyagok. Az allergiák, a bőrbetegségek, a szemlélet- és életmódváltozások miatt azonban egyre inkább visszatérünk a természetes alapanyagokból készült kozmetikumokhoz.
Szerző: KÁRÉ ANDREA kozmetikusmester, gyakorlati oktató
A felmérések szerint az emberek sokat költenek bőrápoló szerekre, ezért nem mindegy, hogy milyen termékeket használnak, hiszen kutatások bizonyítják, hogy egyes szintetikus anyagok akár rákkeltő hatásúak is lehetnek.
Az emberi test egy csodálatosan működő gépezet, persze a megfelelő „fűtő- és kenőanyagokkal” (táplálkozás és bőrápolás) működtetve. Mivel bőrünk aktívan részt vesz a szervezet méregtelenítő, kiválasztó folyamataiban, és a bőrre került anyagok a véráramba jutnak, nem mindegy, mivel ápoljuk. Rengeteg professzionális és a lakosság számára készült kozmetikummal találkozhatunk a piacon. Ezeknek a kozmetikumoknak komoly feltételrendszernek kell megfelelniük, hogy ne csak a nevük, hanem tartalmuk is fedje a valóságot.
Tisztázzuk a fogalmakat!
Általánosan elmondható, hogy a natúr- és biokozmetikumoknál egyaránt fontosak a termesztés és a begyűjtés, a szüretelés körülményei. A termelők egyébként is egyre inkább törekednek a vegyszermentes termelésre, a biológiai növényvédelemre, a talaj minőségének javítására – a bio és biodinamikus növénytermesztésnél pedig mindez alapkövetelmény.
– az összetevőknek tanúsítottan biodinamikus termelésből kell származniuk;
– nem tartalmazhat állati összetevőket, szintetikus illat- és színezőanyagokat, kőolajszármazékokat, szilikont, génmódosított összetevőket, tiltott a sugárkezelés és az állatkísérlet.
Azonban fontos tudnunk, hogy minden biokozmetikum natúrkozmetikum, de nem minden natúrkozmetikum biokozmetikum. A natúr- és biokozmetikumok tisztaságának minősítése nem egységes. Több európai minősítő szervezet együttműködéséből (BDIH, Cosmeobio, Ecocert, ICEA, Soil Association) jött létre a Cosmos Standard, melynek célja a szabályozás tisztábbá és átláthatóbbá tétele. Magyarországon a tanúsításokat a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. végzi.
Biodinamikus termesztés
Egy komplex mezőgazdasági módszer, amelynél a talaj termőképességének javítására gyógynövényekből (pl. kamilla, csalán, pitypang, cickafark), természetes kvarcból származó preparátumokat és ezekből készített permetezőszereket használnak.
Ezzel a növények kórokozókkal szembeni természetes védekezőképességét és vegetatív fejlődésüket fokozzák. Több évszázados tapasztalatokat figyelembe véve igazodnak a napszakok, évszakok változásaihoz, a holdfázisokhoz, ügyelnek a természeti környezet egyensúlyára, hogy a megtermelt növény a lehető legtöbb hatóanyagot tartalmazza. Odafigyelnek a társnövények gondos kiválasztására, támogatják a termőtáj flórájának és faunájának egészséges egyensúlyát.
A biodinamikus termelés tanúsítását a Demeter International végzi. Feltételrendszerük világszerte egységesen szabályozott. Védjegyhasználatuk szigorúan és teljes körűen védett. Magyarországon a Biodinamikus Közhasznú Egyesület a biodinamikus szemléletű termelőket és fogyasztókat, egészségvédőket tömöríti magába.
Nem mindig tartozik a natúrkozmetikum kategóriájába, mert tartalmazhat parabént vagy más kiegészítő anyagokat, amelyek a natúrkozmetikumban nem megengedettek;
csak növényi hatóanyagokat tartalmaz, állati eredetű összetevőket nem;
cruelty-free (kegyetlenségmentes): a készterméket és az összetevőket sem tesztelték állatokon.
Minősítő szervezetük: Vegan Action – Certified Vegan, The Vegan Society. Mindkét cég termékeknek és nem vállalatoknak ad
tanúsítványt, emiatt előfordulhat, hogy olyan márka termékei között is találunk vegán minősítésű terméket, amelyik egyébként nem
vegán.
NATÚRKOZMETIKUM
Szintetikus illat- és színezőanyagoktól és tartósítószerektől mentes;
csak növényi olajokat, vajakat tartalmaz;
tartalmazhat állati eredetű összetevőket (pl. méhviasz, lanolin), de a természetes (agrikultúrából származó) növényi és állati eredetű összetevők legalább 70%-ának bio minősítésűnek kell lennie;
nem kerülhet bele szintetikus vagy olyan illat- és színezőanyag, amely allergiás reakciót vált ki, szilikon és paraffin, mesterséges
emulgeálószerek;
az alapanyagok előállításánál kerülni kell bizonyos eljárásokat, pl. génmódosítás.
BIOKOZMETIKUM
A legmagasabb tisztasági fokozatot, azaz a teljes vegyszermentességet képviseli;
az alapanyagok 95%-ának ökológiai eredetűnek kell lennie, a maradék 5% hagyományos növényi vagy állati eredetű termék, illetve természetes anyag (pl. agyag);
étkezési minőségű alapanyagok;
nem tartalmazhat szintetikus illat- és színezőanyagokat, kőolajszármazékokat, szilikont, génmódosított összetevőket, tiltott a sugárkezelés és az állatkísérlet.
Natúrkozmetika a gyakorlatban
A munkám során olyan termékcsaládokkal dolgozom, amelyek nem tartalmaznak ásványi olajat, szilikonolajat, PEG-származékokat és egyéb, irritáló anyagokat. Szívesebben alkalmazok natúr, bio, biodinamikus és vegán termékeket. Nagy öröm, hogy az utóbbi években
a külföldiek mellett egyre több a tiszta, magas minőségű natúr- és biokövetelményeknek megfelelő magyar termékcsalád.
A vendégek részéről is nagy az igény a természetes összetevőket tartalmazó kozmetikumok iránt, úgy a szalonkezelésben, mint az otthoni ápolásban. A hidegen sajtolt növényi olajok, a különböző vajak, illóolajok egy kozmetikai kezelésnek is spa-élményt adnak, és maximálisan puhítják, simítják, ápolják, gyógyítják a bőrt. Ezt az élményt fokozhatjuk terápiás illóolajok párologtatásával, hiszen tudjuk, hogy az illóolajok több érzékünkre és több szinten hatnak.
A kezelések minden fázisába beilleszthetjük ezeket a natúr- és biotermékeket, az előkészítéstől a hatóanyag-bevitelen át a masszázsig:
– tél lévén indulnak a bőrmegújító programok. A hámoldó és hámképző savak mellett a gyógynövényes mélyhámlasztással is gyönyörű eredmények érhetők el.
– tűs és tű nélküli mezoterápiával juttathatunk be növényi összetevőkben gazdag ampullákat. Az utóbbi időben forgalomba kerültek BB Glow ampullák, amelyek a növényi hatóanyagok mellett pluszban természetes színezéket (vas-oxid, titán-dioxid) tartalmaznak, amelyek a molekulaméretük miatt csak a hámrétegben halmozódnak fel. A kezelés után egységesebb lesz a bőrkép, finom púderezett hatás érhető el, mely a hetek során, a következő kezelésig fokozatosan lehámlik. A masszázs már önmagában is kellemes élmény a vendégnek, amit fokozhatunk, ha meleg olajjal végezzük akár az arcon, akár a testen.
ERRE IS ÉRDEMES KATTINTANI ⇒ Káré Andrea: Ebben a szakmában találtam meg önmagam
Gondoljunk csak az érzékeinket is rabul ejtő csokoládéra, mézre vagy a szőlőre, a tejre, amelyek a testi-lelki kényeztetés mellett ápolják, széppé varázsolják a bőrt. A meleg, gyógynövényes labdacsokat, párnákat se felejtsük ki a felsorolásból.
Sok esetben a kezelés végén a vendég sminket kér. Léteznek már jó minőségű biosminkek, amelyekkel az allergiás vendégeket is szépíthetjük.
Előnyök és hátrányok
A felgyorsult világ, a villódzó képernyők előtt töltött sok idő, a stressz, az egészségtelen életmód, a nem megfelelő táplálkozás közvetve hatással vannak az immunrendszerre, és könnyebben alakulnak ki érzékenységek, allergiák. Az arra hajlamos egyéneknél a növényi összetevők is okozhatnak irritációt, érzékenységet, allergiás reakciót.
A natúr- és biokozmetikumok ápolják, kényeztetik a bőrt, használatuk kellemes érzéssel jár, de bizonyos életkor fölött nem elég erősek az öregedési folyamatok lassításában. Sok gyártó a natúr és bio alapanyagokat innovatív, a 21. század követelményeinek megfelelő hatóanyagokkal (pl. hyaluronsav, aminosavak, peptidek, kollagén, növényi őssejtek) egészíti ki termékeit az eredményesebb hatás elérése érdekében.
A természet kiváló nyersanyagokat kínál számunkra, egyre fejlődő tudásunkkal csodálatos és eredményes kombinációkat tudunk létrehozni a növényi alapanyagok és a laboratóriumban készült hatóanyagok ötvözésével. A natúr- és biotermékek ökológiai lábnyoma is jóval kisebb, mint a szintetikus anyagoké, tehát ezzel is vigyázhatunk gyönyörű Földünkre.
KÁRÉ ANDREA
kozmetikusmester, gyakorlati oktató