A kozmetikumok illatának egyfajta mágikus ereje van, ezért sokak számára az illat a legfontosabb szempont egy-egy termék megvásárlásakor, mert ha kellemes egy készítmény illata, az számukra csak jó lehet, gondolják. Sajnos, tévesen.
Szerző: MG
Aligha van olyan ember, akire ne lennének hatással az illatok, az illatos növények. Ezért például a kommersz kozmetikumok esetében a termékfejlesztők számára az illat csak vonzerőként jön számításba. A szalonban viszont az aromaterápiát ismerő kozmetikus maga állítja össze a zsíros növényi olajok, aromavizek és természetes illóolajok felhasználásával a vendég bőréhez illő, és a lelkivilágával harmonizáló keverékeket. Ez egy igazi kihívás.
Markovics Vera fitoterepauta kozmetikus
– Alapvető elvárás, hogy a kozmetikában csak jó minőségű, 100%-ban természetes, 100%-ban tiszta, csúcsminőségű illóolajokkal dolgozzunk, hiszen azok a bőrön keresztül, a véráramon át a szervezetünkbe is bejutnak. A minőségi illóolajok általában nem olcsók, ám esetükben biztosak lehetünk abban, hogy rendelkeznek a kívánt terápiás hatással – hívja fel a figyelmet a szakember,
Az illóolajok biztonságos használatához
– nem mindegy, hogy milyen az illóolaj minősége, frissessége;
– tisztában kell lenni a várható hatásaival;
– nem árt ismerni az illóolaj kémiai összetételében szereplő, a hatásért leginkább felelős alkotórészek tulajdonságait;
– az adagolás szempontjából pedig nem mindegy, hogy mire akarunk egy keveréket használni.
– a vendég életkorára, egészségi állapotára is tekintettel kell lennünk.
És eddig csak a leglényegesebb szempontokat említettük.
Aligha van olyan ember, akire ne lennének hatással az illatok. Ezzel természetesen a termékfejlesztők is tisztában vannak. Légy tudatos, nehogy az orrodnál fogva vezessenek!
– Mankónak a következőket ajánlom. Ha az interneten keresgélünk, mindenképpen az ökológiai minősítő intézetek, pl. a Demeter, a NaTrue, az Ecocert vagy a magyar Biokontroll által tanúsított, megbízható cégek illóolajai közül válasszunk. Ilyen például a Panarom, a Primavera, a Taoasis, a Farfalla, a Baldini. Én például, ha általam korábban nem ismert cégbe botlok, vásárlás előtt próbára teszem: ha bizonyos illóolajok (rozmaring, eukaliptusz, levendula…) kemotípusait is forgalmazza, azt jó jelnek tartom (komoly cégek az illóolajok latin nevét is feltüntetik). Ha azt is meg tudja mondani, hogy melyiket mire javasolja, akkor kinyitom a pénztárcámat. Például a levendulának több kemotípusa van (Lavandel angustifolia, Lavandel super, Lavandel stoechas, Lavandel spica), amelyek a hatásaikban, a hasonlóság mellett, lényeges különbségeket is mutatnak. Erről általában csak az aromaterápiát ismerők tudnak. Nagy bizalommal vagyok azon cégek termékei iránt, amelyek a honlapjukon az illóolajok gázkromatográfiás útleveleit is feltüntetik. Azokból a fő összetevők százalékos arányát is megismerhetem – tanácsolja Vera.
A régi mondás, miszerint olcsó húsnak híg a leve, itt is igaz, ezért a szintetikusan előállított, csak illatot adó, vagy a felhígított, olcsó illóolajoktól óv mindenkit a szakértő. Ezek ugyanis nem rendelkeznek a természetes és tiszta illóolajokra jellemző energiával. Ezért az elvárható – az idegrendszerre, a lélekre és a testre kifejtett – pozitív hatásra nem, hogy nem számíthatunk az esetükben, ráadásul ezek akár még allergiát is kiválthatnak, és károsíthatják az immun- és az idegrendszert.
Így lesz veszélyes
Az illóolajok különböző molekulák (észterek, terpének, fenolok, aldehidek, ketonok, éterek, szeszkviterpének és még nagyon sokféle más molekula) elegyei. Ezek között van egy tucat, amelyeknek kifejezetten gyógyító hatást tulajdonítanak, ugyanakkor a hatásért felelős molekulák (ketonok, fenolok) igen agresszívak is lehetnek. Az illóolajok nagyon tömény anyagok, ezért majdnem minden esetben hígítani kell azokat. Itt is érvényes a mondás, hogy a kevesebb többet ér.
– Nem csak a bőrön képesek áthatolni, hanem a méhfalon is, és az anyatejben is kimutathatóak, ezért várandósok és kismamák esetében én az illóolajok használatát nem javasolom. Számukra a levendula, a rózsa és a neroli aromavizek használatával tehetjük kellemessé a kezelést.
A magas ketontartalmú illóolajok károsíthatják a májat és az idegeket. Mivel felhalmozódnak a szervezetben, használatuk során a kozmetikusnak a saját egészségére, biztonságára is gondolnia kell – mondja Vera, aki hozzáteszi. – Nyáron, napfényes időben a citrus gyümölcsök illóolajait le kell venni az „étlapról”, ha el akarjuk kerülni a felégés kockázatát. Emellett a vendégek egészségi állapotára is tekintettel kell lennünk: magas vérnyomásúak esetén kerülni kell a rozmaring illóolaj használatát, vesebetegeknél pedig a boróka illóolaja lehet veszélyes Általános szabály, hogy a kozmetikában 3-5%-nál ne használjunk többet. 10 ml növényi hordozó olajba elég, ha 2-3 cseppet teszünk.