Orvosesztétikai kezelésre készülök, mit válasszak?

Szerző: BF

Hári Anna Réka, a Skinbooster kereskedelmi vezetője sokszor kap ilyen kérdést kozmetikusoktól, ismerősöktől, és majdnem mindig meglepődnek a válaszán: orvost. Ezért erről a témáról kérdeztük őt. Az érintettség miatt a Dermart Buda Klinika munkatársait kérte fel a cikk szakmai részeinek lektorálására, akik annak tartalmi megfelelőségével egyetértenek.

Abban, hogy kinek milyen kezelés hozhatja el a vágyott eredményt nem tudok segíteni, azzal kapcsolatban már szívesen adok tanácsot, hogy mire érdemes – és fontos is – odafigyelni.

Nagyon sok félreértés kering a jogosultságokkal kapcsolatban, de azt tisztázni kell, hogy minden olyan kezelés, ami a felhámon kívül a bőr mélyebb rétegeit is érinti, szigorúan orvosi kompetencia.

Az, hogy kozmetológus végezze ezeket a kezeléseket, több szempontból is elengedhetetlen. Figyelembe kell venni az általános egészségi állapotot, az aktuális bőrállapotot, bizonyos esetekben a kórtörténetet és az előzményeket, az egyéni anatómiai és genetikai jellemzőket, illetve az esztétikai célokat és igényeket. Ezek összehangolása, majd a megvalósítás és az utókövetés is komplex feladat, aminek a kivitelezése olyan kockázatokkal járhat, aminek az elhárítására csak orvos alkalmas.

Amire viszont figyelhetünk, és fontos is, hogy bizonyos körülmények között NE kérjük, az a nem megfelelő anyag és eszköz használata.

A kezeléshez használt anyagok – ne tévesszen meg a varázsszó!

„Verona Coctail”, „Special Lift”, „WonderBoost” és még ezer és egy fantázianéven találunk olyan kezeléseket, amik a ténylegesen felhasznált termékek nevét nem tartalmazzák, de jelentősen drágábbak, mint egy biorevitalizáló vagy skinbooster kezelés, esetleg egy fogazott szálakkal történő arcemelés. Nyugodtan kérdezzünk rá, hogy pontosan milyen anyagokat használnak, miből áll az eljárás, mi van a koktélban. Az orvosi beavatkozásoknál a használt anyag minősítését (orvostechnikai eszköz, gyógyszer vagy kozmetikum) és eredetét a pácienseknek is joga van tudni. Egy egészséges, jól működő esztétikai orvos – páciens viszonyban kölcsönös a bizalom és a transzparencia. Ahogy az orvos is akkor tud jól és tartósan segíteni, ha őszintén tájékoztatják az előzményekről, régebbi beavatkozásokról, táplálkozási és életvitelbeli szokásokról, úgy a páciens is mondhatja azt, hogy tart bizonyos eljárásoktól és technológiáktól, és inkább jobban kutatott, hosszabb ideje használt és biztonságosabb anyaghasználatot szeretne, mintsem a legújabb divatos kezelést és hatóanyagot.

Gépi kezelések – de hát ilyen gépem nekem is van!

Mondja sok kozmetikus, amikor orvosi lézeres vagy rádiófrekvenciát használó kezelésről van szó, de ez ebben a formában nem igaz. Bevett marketinges szokás, hogy sikeres és bizonyítottan eredményes gépek után magát a technológiát kezdik el a gép nevén emlegetni, ami nemcsak megtévesztő, de az esetek nagy részében ártalmas is.
Tökéletes – és sajnálatos – példa erre a Thermage® FLX gép esete. A rádiófrekvenciát az 1920-as évek óta számos orvosi szakterület alkalmazta elektrokauterizálásra, ideértve a kardiológiát, urológiát vagy az onkológiát. Az esztétikai felhasználási módja – ami a kollagénrostok összehúzásán alapszik – pedig az ortopéd sebészeknek köszönhetően jutott el hozzánk, akik az olyan instabil területek összehúzására, mint a vállszalagok használták. Az első orvosi, esztétikai használatra hatóságilag is jóváhagyott RF gép pedig nem volt más, mint a ThermaCool®, ami egy névkorrekció után Thermage®-ként vált ismertté és Magyarországon egyetlen helyen, a Dermart Buda Klinikán érhető el.

Ár kérdés – az örök kettős mérce

Az aggasztóan terjedő, nyilvános árakon szakipari és orvosi felhasználású termékeket kínáló webshopok miatt sokan háborodnak fel a kezelések feltételezett hasznán. Ahogy a kozmetikus esetében sem szabad elfelejteni, hogy mennyi költséget kell kitermelni a kezeléseken (bérleti díj vagy hiteltörlesztő részlet, rezsi, marketing költség, könyvelés, alkalmazottak stb.) úgy érdemes tisztában lenni azzal is, hogy egy klinika legális üzemeltetése jelentős többletköltséggel, magasabb biztosítási, adó-és járulékfizetési kötelezettséggel jár egy kozmetikához képest, a kezelések egészségügyi kockázata pedig hatalmas, míg a kozmetikában – ideális esetben – elenyésző. A továbbképzések, beruházások és fejlesztések is sokkal nagyobb befektetést igényelnek, miközben a megtérülés lassú folyamat. Teljesen természetes, hogy a termékeken és a szolgáltatáson az árrés nagyobb, miközben korántsem biztos, hogy a haszon ezzel arányosan több lenne, habár annak kellene lennie.

Az árakról pedig érdemes tudni, hogy csodák nincsenek. Ha valami nagyon olcsó, és nem eseti, lejárathoz kötött akcióról van szó, akkor inkább gyanakodni kezdjünk, mintsem vadul időpontot foglalni. Ha egy „klinika” a botulinum toxin kezeléseket standardizálva annak beszerzési ára alatt kínálja, az nem azt jelenti, hogy nagyvonalúan nem akar annyit keresni, mint mindenki más, hanem azt, hogy a beszerzési forrása nem hivatalos.

Az orvos által, minőségi anyaggal végzett kezelések nem tudnak tartósan a következő árak alá menni:

  • Hialuronsavas töltések, volumenpótlás: 80 000 Ft/ ml
  • Bőrminőség javító orvosi kezelések: 60 000 Ft (bizonyos biorevitalizáló kezeléseknél 40 000 Ft)
  • PRP: 100 000 Ft
  • Hibrid töltőanyagok, biostimulálás: 120 – 150 000 Ft
  • Botulinum toxin kezelés 1 régió: 50 000 Ft
  • Stimuláló mono – és crew szálazás 30 – 40 db szál között: 200 000 Ft
  • COG szálas arcemelés: 20 000 Ft / szál

A felsorolás csak a legelterjedtebb kezelésekre és nagyon általánosítva igaz, illetve a minimumot mutatja. Természetesen régiós eltérések lehetnek, bár az árakat budapesti és vidéki klinikák árait átlagolva, a legolcsóbbakhoz közelítve jelenítjük meg.

Az esztétikai kezelések kínálata már most is hatalmas, és kétségkívül csak nőni fog a beavatkozások száma. De, amit nem szabad elfelejteni, akármivel is kecsegtetnek minket a gyártók és a forgalmazók: az egészségünk kárára nem mehet az esztétikus megjelenés iránti vágyunk. Informálódjunk, kérdezzünk, de csak és kizárólag orvost válasszunk a fent felsorolt beavatkozások elvégzésre.