A kozmetika határait ma sokan megkérdőjelezik, hiszen egyre több az újabb és újabb, legújabb generációs, ultramodern hatóanyag és eszköz, amelyekkel nemcsak a korábbinál hatékonyabb kezeléseket végezhetnek a szakemberek, hanem ezzel párhuzamosan jóval több hibát is véthetnek. Mindez jelentősen felértékelte a megfelelő konzultáció jelentőségét. Erről kérdeztük Artner Éva kozmetikus mestert, aki szakértőként jelen volt több bírósági ügyben is.
Szerző: MG
A kozmetikus tanács- és információadásról tartasz előadást a pénteken kezdődő Beauty kiállításon. Mindig is fontos volt a tanácsadás a kozmetika mindennapjaiban. Mi változott ezen a téren?
Artner Éva: Nagyon sok változás történt. Ma már a korábbinál alaposabban, részletesebben, és megszabott formában, illetve tartalommal kell tanácsot/információt adnunk a vendégeinknek.
Mire gondolsz itt elsősorban?
A.É.: A kozmetikusnak meg kell győződnie a konzultáció során arról, hogy a vendég mindent megértett-e a kezeléssel kapcsolatos információkból, azaz hogy az adott kezeléstől mit várhat el, hogy vannak-e veszélyei és melyek azok, valamint hogy a tőle elvárt, betartandó előírásokat tudja-e vállalni.
Idetartozik a beleegyező nyilatkozat aláíratása is?
A.É.: Igen, feltétlenül. Itt fontos, hogy ez a nyilatkozat ne legyen semmitmondóan túl általános, hanem személyre szabott.
A tanácsadás részeként a vendég is nyilatkozik önmagáról, pl. egy tudott érzékenységéről, amit a kozmetikusnak figyelembe kell vennie.
Hivatalból sokat foglalkoztál a vendégek reklamációjával, feljelentéseivel. Milyen téren volt a legtöbb panasz?
A.É.: Főként lézeres kezelések és tűs epilálások miatti panaszok bírósági tárgyalásához kérték ki a szakvéleményemet.
A bírósági tárgyalásig is eljutó panaszok a véleményed szerint a megfelelő tanácsadással megelőzhetőek lettek volna?
A.É.: Nagyon sokszor igen. Az általam áttekintett esetek jelentős részében a hiányos és nem teljesen őszinte tanácsadás volt az ok, vagy pedig az, hogy a vendég máshogy, azaz félreértette a hallottakat. De természetesen olyan esetnek is tanúja voltam, hogy hamis volt a vendég állítása. A kozmetikus a tanácsadás során egyedül van a vendéggel, ezért nehéz a szóban elhangzottak bizonyítása. De azért nem lehetetlen.
Említetted, hogy az előadásodban a tanácsadás mellett szó lesz az EU új orvosi műszerrendeletéről is. Kikre vonatkozik?
A.É.: Röviden, azokra a szakemberekre, akik orvosi műszerként bevizsgált gépe(ke)t használnak. Emellett szó lesz a nem ionizáló sugárzást használó eszközökről (pl. lézerek, IPL) is, beleértve a hozzá tartozó oktatásról, hogy egy kozmetikai eszközt/gépet ne a vásárlás után, hanem előtte tanuljuk meg alkalmazni, legyünk tisztában a hatásmechanizmusával, beleértve a lehetséges kontraindikációkat is, hogy ne az eladó döntse el helyettünk, hogy nekünk milyen gépre van szükségünk.