Szerző: Halmos Judit, vegyészmérnök
Előző cikkünkben átvettük, hogy milyen káros hatások érik a bőrt a nyári időszakban. Ezúttal bemutatjuk azt a négy alappillért, amely fontos a helyreállítása során. Nézzük a repair kozmetika alapjait.
Tisztítás
Fontos, hogy a nyaralás során igénybe vett bőrök esetében a tisztítás gyengéd, de hatékony legyen, és mind a vízben, mind a zsírban oldódó szennyeződéseket lehetőleg maradéktalanul eltávolítsa, miközben a bőrt nem szárítja, esetleg még hidratálja is. Amennyiben korszerű arctisztító készítményünk van, melynek tenzid-tartalma hatékonyan és lehetőleg kíméletesen tisztít, fázisai megkötik a zsírban és a vízben oldódó szennyeződéseket is, miközben adalékai hidratálják a bőrt, mindezt egyetlen lépésben megvalósíthatjuk.
Korszerű, kíméletes tisztító tenzidek: a coco-betain, a nátrium-cocoyl-glutamát (lipoaminosav), a cocamidopropil-betain, a cukortenzid stb.
Hámlasztás
Mechanikai peeling helyett inkább a kémiai – a nyaralás utáni irritált bőrt figyelembe véve – még inkább a leggyengédebb biológiai peelinget javasolt használni. Ennek legfőbb hatóanyagai a fehérjebontó növényi enzimek, amelyek enyhén savas kémhatás mellett is hatásosak pl. papain, bromelain, ficin.
Hidratálás
Szérumokkal, ampullákkal, krémekkel és pakolásokkal – plusz egy kis elektrokozmetikai „rásegítéssel” – hatékonyan hidratálhatjuk a bőrt, természetesen annak szakszerű előkészítése után. Hidratáló hatóanyagaink három alapcsoportba sorolhatóak:
■ Okkluzív (elzáró) anyagok, melyek a TEWL (láthatatlan vízleadás) gátlásával megakadályozzák vagy megnehezítik a bőr vízvesztését, ilyenek lehetnek a természetes vagy mesterséges viaszok, a félig száradó olajok, az ásványi zsírok (paraffinok), a szilikonszármazékok, a nagy molekulatömegű hialuronsav stb. A mai kozmetika többnyire nem kedveli sem a mesterséges viaszok, sem a paraffinok, sem pedig a szilikonszármazékok alkalmazását.
■ Hámréteget hidratáló anyagok, ilyenek
– a többértékű alkoholok, mint a glicerol (glicerin), a xilitol,
– a zsírkísérő anyagok, mint a koleszterin, lecitin, ceramidok,
– a természetes hidratáló faktorok, mint az NMF, az SSZF, PCA,
– a különböző szénhidrátok, mint a glükóz, a méz, a különböző magas szénhidráttartalmú növények kivonatai, egyes aloe- és alga-kivonatok, valamint
– az urea, a tejsav és sói (laktátok), a közepes molekulatömegű hialuronsav stb.
■ A kötőszövetet hidratáló anyagok, melyek képesek a bőr mélyebb rétegeibe jutva hidratálni, ilyenek
– a különböző oligopeptidek,
– egyes aminosavak,
– a kis molekulatömegű hialuronsav stb.
Korszerű, hidratáló hatóanyagok
Szemléltetésként álljon itt néhány, hidratációban jelentős, korszerű hatóanyag:
■ Hialuronsav, más néven glükozaminoglikán – többek között az extracelluláris mátrix egyik fő összetevője. Fontos szerepe van pl. a bőr hidratációjában, hisz a saját tömege mintegy ezerszeresét képes a vízből megkötni. A származékai (Sodium Hyaluronate, Sodium Acetylated Hyaluronate, Sodium Hyaluronate Crosspolymer stb.) szintén használatosak.
– Nagy molekulatömegű változatai a bőr nedvességtartalmának megőrzésében,
– közepes molekulatömegű változatai a hámréteg,
– kis molekulatömegű változatai a bőr mélyebb rétegeinek hidratálásában játszanak szerepet.
Az ultraalacsony molekulatömegű hialuronsav esetenként gyulladáskeltő lehet.
■ Pseudoalteromonas Exopolysaccharides: a Pseudoalteromonas nevű, Antarktiszon talált sárból kivont baktériumtörzs fermentációjával nyert összetevő, amely a hialuronsav alternatívájaként használható a kozmetikumokban. Még a hialuronsavnál is több vizet képes megkötni, és extrém körülmények között is hatékony, akár –20 fokon is.
■ Glyceryl Glucoside: Glükóz (szőlőcukor) és glicerin reakciójából keletkező bőrkondícionáló összetevő, amely segít a bőr víztartalmának megőrzésében.
■ PEG/PPG/Polybutylene Glycol-8/5/3 Glycerin: szintetikus, glicerinből előállított olajos állagú folyadék, amely vízben oldódik, és kiváló bőrhidratáló. A glicerinnel ellentétben nem tapad, a bőrt simává és puhává teszi.
■ Alga-kivonatok: Az INCI összefoglaló néven, Algae extract néven szerepelteti ezeket, így ezen a néven sokfajta alga kivonatát találhatjuk. Álljon itt példaként csak egy ígéretes vörösalga-kivonat, a RonaCare® RenouMer, amely egy Polysiphonia elongata nevű, Bretagne partjairól származó vörös algából nyert kozmetikai összetevő. Kiváló öregedésgátló, bőrfiatalító, simító, ránctalanító és hidratáló hatású. Arc- és testápoláshoz egyaránt alkalmazható.
■ Aloe Arborescens, Aloe Barbadensis, Aloe Ferox, Aloe Maculata, Aloe Vera: a felsoroltak a kb. kétszázféle aloe-fajta egyes, kozmetikában is használatos képviselői. Az Aloe-fajták közös jellemzője, hogy különlegesen magas, összetett szénhidrát-tartalmuk folytán nagyon jó vízmegkötők, hámréteget hidratálók. Emellett védőbevonatot képeznek a bőrön, így meg is őrzik annak víztartalmát. Legtöbb fajtájuk nyugtató és gyulladáscsökkentő is.
■ Hydrolyzed Silk: hernyóselyemből előállított összetevő, amely puha, bársonyos érzetet hagy maga után a bőrön. Jó hidratáló és enyhe antioxidáns tulajdonsága is van.
■ L-PCA, Pyrrolidone carboxylic acid: ez a bőrben is megtalálható molekula, amely a hidratációban és az energiatermelési folyamatokban is jelentős szerepet játszik, valójában egy természetes hidratáló faktor. Alkalmazzák még aminosavval kombinált változataként az Arginine PCA-t is. Gyakran párosítják cinkkel (Zn-PCA): ez a szinergikus hatóanyagpár faggyútermelés-normalizáló, antimikrobiális, egyben hidratáló, öregedéskésleltető komplex.
■ Betain, Trimetil-glicin vagy glicin-betain néven is ismert, cukorrépából kivont aminosav, amely kiváló hidratálást biztosít a bőrnek anélkül, hogy tapadna. Selymessé, simává teszi a bőrt.
■ Centella Asiatica Extract, más néven gotukola-kivonat: kiváló hidratáló hatása mellett sebgyógyító, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású. Fő hatóanyagai a centellozidok, melyek többek között képesek a bőrünkben serkenteni a hialuronsav-szintézist.
Bőrnyugtatás
A nyaralás során igénybe vett bőr számára fontos lehet a nyugtató, gyulladáscsökkentő készítmények alkalmazása, valamint a szabadgyökök semlegesítése. Az alábbiakban felsorolok néhány ilyen hatású hatóanyagot.
■ C-vitamin: többek között antioxidáns, gyulladáscsökkentő, regeneráló, halványító hatása folytán kiválóan alkalmas az igénybe vett, fénykárosodott bőr nyugtatására, regenerálására.
■ Camellia Sinensis Leaf Extract: más néven zöldtea-kivonat, melynek fő hatóanyagai a polifenolok. Emiatt kiváló antioxidáns, UV-védő, gyulladáscsökkentő, rákmegelőző és antimikrobiális hatású.
■ Superoxide Dismutase (SOD): szervezetünk intelligens antioxidáns enzimje, amely a szuperoxid-gyököket segíti molekuláris oxigénné és hidrogén-peroxiddá alakulni, mely utóbbit aztán már a kataláz-enzim „veszi kezelésbe”. A SOD jó tulajdonsága még, hogy a semlegesítési folyamat során (pl. az E-vitaminnal ellentétben) nem bomlik le, hanem tovább képes dolgozni, így az E-vitaminnál is hatékonyabb antioxidáns.
■ Panthenol: más néven B5-provitamin, nagyon jó hidratáló, nyugtató hatású és erősíti valamennyi bőrtípus védőrétegét.
■ Niacianamid: B3-vitamin, amely jó hidratálószer, gyulladáscsökkentő – hatásos a pigmentfoltok ellen is. Ezenkívül öregedéskésleltető, serkenti a kollagéntermelést, csökkenti a faggyútermelést.
Hívjuk fel vendégeink figyelmét a nyaralás előtti konzultáció szükségességére, hogy majd nyaralás közben se feledkezzenek meg a bőrápolásról, különös tekintettel a fényvédelemre – és hogy a kellemes feltöltődés után keressenek fel újra minket, kozmetikusokat, hogy hatékony és korszerű hatóanyagokkal tudjuk regenerálni a bőrük esetleges károsodásait!