Szalontulajdonos vagy? Ismered ezeket a működéshez szükséges fontos szabályokat?

Ha szépségszalonod van vagy éppen nyitás előtt állsz, nem árt tisztában lenned azokkal a jogszabályokkal, kötelezettségekkel, amelyek ezzel járnak. Ezeket szedtük most össze az aktuális időszakra. És néhány tévhitet is eloszlatunk…

Szerző: dr. Angyalné Varga Krisztina szakközgazdász, reg.mérlegképes könyvelő, az Angyalvagyok Könyvelő és Tanácsadó Iroda tulajdonosa

Egy szépségszalon megnyitásához, legyen az akár bérelt helyiség, akár saját tulajdonban lévő lakásszalon NEM szükséges engedély vagy bejelentés a helyi önkormányzattól. Tehát nincs szükség külön engedélyre vagy bejelentésre a tevékenységhez. Ugyanakkor gyakori, hogy a kozmetikai kezelés szinten tartásához vagy fokozásához vendégeidnek szüksége lesz a kozmetikus által is használt termékekre, melyeket értékesíthetsz számukra, de ezt a tevékenységet viszont már be kell jelented az Önkormányzat felé.

Munkavédelem (1993. évi XCVIII. Törvény a munkavédelemről)

Ha legalább egy bejelentett, vagy alkalmilag is bejelentett munkavállaló van – ide tartozik az egyszerűsített foglalkoztatás is -, akkor kötelezővé válik egy munkahelyi kockázatelemzés dokumentáció és egy kémiai kockázatelemzés. Előbbi dokumentum nem szükséges, ha csak egyedül leszel az üzletben, egyébként pedig a munkavállalót védi a munkavégzés közben esetlegesen bekövetkező balesettől.

A kémiai kockázatelemzés kiemelten fontos, különösen, ha olyan anyagokkal dolgozik a kozmetikus, mint például a melegített gyanta, kémiai vegyszereket tartalmazó hámlasztók, krémek, különböző színező festékek. Ebbe a kategóriába tartoznak a takarító-és tisztítószerek is.

Elképzelhető, hogy használ olyan vegyi anyagot, amely veszélyes anyagnak minősül (rajta van a veszélyes anyagokat jelző szimbólum), ezeket be kell jelenteni a korábban „lánykori nevén” ÁNTSZ-ként ismert, ma már NNK-nak (Nemzeti Népegészségügyi Központ) hívott hatóságnak.

Érintés-és tűzvédelem

Kötelező a speciális képesítéssel rendelkező szakember vagy vállalkozás felkeresése, aki felülvizsgálja az elektromos hálózatot. Nagyon fontos, hogy az elektromosság az üzletedben kiváló legyen. Minden biztonsági intézkedés ellenére poroltó készülékre szükség lesz, amit jól látható és könnyen elérhető helyre kell kihelyezned.

NNK engedély – Mit kérhet az NNK?

Mindent is. 1969-ben adták ki azt az egészségügyi jogszabályt, amely a fodrászatban és a kozmetikában betartandó közegészségügyi előírásokat tartalmazza. A 6/1969. (IX.4.) EÜM. rendelet a fodrász, a kozmetikus és a lábápolóipar, valamint a körükbe tartozó tevékenységek folytatásának közegészségügyi szabályairól elnevezést viseli. Ezt a rendeletet 2008. január 1. óta hatályon kívül helyezték. Jelenleg nincs a területet szabályozó rendelet.

Érvényben lévő rendelet hiányában a hatóság a hatályon kívüli 6/1969.(IX. 4.) EüM rendelet kéri számon.

Engedélyek és kötelező szabályozások

ha társasházban vagyunk, a ház engedélye szükséges az üzlet megnyitásához. Ugyanez vonatkozik a lakásszalonra is, hiába saját tulajdon.

ki kell írni a szalon nevét magyarul, azaz ha fantázianeve van, az előírás értelmében fel kell tüntetni a magyar értelmezését: kozmetika, szépségszalon, fodrászat

ki kell írni a nyitvatartási időt – akkor is, ha bejelentkezés alapján működik a szalon, és csak akkor vannak ott, ha vendég jön

GDPR: a magánszemélyek adatvédelme fontos, szigorú előírások vannak rá, hogy hogyan kell tárolni a vendégek adatait. FONTOS! Magánszemélyek adatait hozzájárulásuk nélkül nem tárolhatjuk!

árlista: mindenképpen láthatóan kint kell lennie, a vendégnek tisztában kell lennie az árakkal

COVID: nincs központi előírás, de tanácsos egy általános szabályzatot készíteni rá a vendégek bizalmának megtartása érdekében (hogyan védekezem, mik a vendég jogai és mik az elvárások felé)

házirend: a vendégekre és a szalon dolgozóira is vonatkozik

Kötelező nyomtatványok

– házirend

– jelenléti ív, amennyiben van alkalmazott

– egészségügyi kiskönyv

– ha van dolgozó/tanuló, akkor a munkaszerződése másolatának, a bejelentési dokumentumainak, a jelenléti ívének, az egészségügyi kiskönyvének.

Ha van további kérdésed, keresd dr. Angyalné Varga Krisztina szakközgazdászt, reg.mérlegképes könyvelőt, az Angyalvagyok Könyvelő és Tanácsadó Iroda tulajdonosát
Telefon: +36 20/598-4787
Facebook