Gyakran előfordul, hogy egy vendégnél több rendellenesség is megoldásra vár: hiperpigmentáció, fokozott szőrnövekedés, heges arcbőr, ráncok stb. Ilyen esetben sorrendet kell felállítanunk, hogy melyik probléma megoldása legyen az első, illetve hogy melyek azok, amelyeket párhuzamosan tudunk kezelni.
Szerző: Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató.
Minden évszakban más és más kezelést igényel a bőr:
■ ősztől tavaszig végezhetjük a „drasztikusabb”, a bőr megújítását szolgáló kezeléseket,
■ tavasztól őszig pedig a hidratálás, táplálás, regenerálás kerül a fókuszba, hiszen vendégeink többsége előszeretettel napozik, és a nyár végére sokszor bizony komoly károkat okoz a bőrüknek, amit nekünk kell rendbe hozni.
Ezt a cikket gondolatébresztőnek, ötletadónak, megerősítésnek szánom, hiszen minden bőr, bőrprobléma és vendég más, minden eset egyedi, és emiatt mindig személyre szabottan kell kezelnünk.
Általánosságban annyi elmondható, hogy a bőrproblémák megoldásakor csak kúrákban, komplex programokban érdemes gondolkodni, mert egy alkalom után még nem várható eredmény. Itt fontos a vendég együttműködése is, hiszen otthoni ápolás nélkül a kabinkezelés sem elég hatékony. Sőt, akár orvosi segítségre is szükség lehet.
Kombinációs lehetőségek
A kombinációs lehetőségek tárháza elég széles, néhány variáció a teljesség igénye nélkül:
- egy kezelésen vagy kúrán belül több gépet, módszert kombinálunk,
- a hatóanyagokat kombináljuk a gépekkel,
- a manualitást egészítjük ki gépek használatával,
- évszakonként másképp kezeljük a bőrt.
Az őszi-téli időszakban rengeteg lehetőségünk van a bőr megújítására is. Nagyon szép eredményt lehet elérni savas (AHA, BHA, PHA) és gyógynövényes hámlasztásokkal. A savak és a gyógynövények használata nem veszélytelen, de a megfelelő szakértelem és óvintézkedések betartása mellett sok elégedett vendégre tehetünk szert a kúrák befejezése után.
A savas kúrák nagyon jól kombinálhatóak fényterápiás (IPL, soft-lézer, LED) és tűs kezelésekkel (mezopen, EPN, nanotűs eljárások, vákuumos mezoterápia). Természetesen minden esetben kivárva a gyógyulási, regenerálódási időt, és a módszereket ésszerűen és szakszerűen kombinálva.
Milyen feladatokkal találkozunk a kozmetikában?
- Szeborreás bőrök
Ebben a csoportban rendkívül szerteágazó tünetekkel találkozunk. A fokozott faggyútermelés és elszarusodás különböző problémákat generál az enyhe tünetektől az erősen gyulladt állapotig, amihez vízhiány is társul.
■ Akne – Az egyik legnagyobb és legnehezebben kezelhető bőrprobléma, mert nemcsak a bőrt kell kezelni, hanem a lelket is – és még életmódváltás is szükséges.
■ Hegek – Általában az aknék gyógyulnak heggel, de bármilyen más okból is előfordulhatnak, pl. baleset, gyermek- vagy ritkábban felnőttkori himlő, napégés).
■ Couperosa és rozacea (kozmetikus által kezelhető formája) – Elsősorban öröklött tényezők miatt alakul ki, de az életmód és a helytelen bőrápolás is nagyban hozzájárul a rosszabbodásához.
Sokféle problémára kell megoldást találnunk vendégeink számára, ezért nem lehet általános receptet adni. Az azonban biztos, hogy a módszereket érdemes kombinálni – természetesen mindenki számára személyre szabottan, hiszen minden bőr másképp reagál egy adott kezelésre is. Minden esetben meg kell határozni a kezelés célját, és mivel ezek a kezelések hosszabb időt, akár több hónapot is igénybe vehetnek, érdemes egy komplett tervet készíteni, hogy melyik fázisban milyen gépeket és anyagokat alkalmazunk.
A kezelést, amikor nem mélyhámlasztást csinálunk, letisztítással és peelingezéssel kezdjük. Ehhez hasznos segítőink a most újra használható mikrodermabrázió, a Carbon-peeling, a hidroabrázió és a hidrodermabrázió. Az előkészítő fázis után a bőrproblémától függően alkalmazhatunk hatóanyagbevitelt, nyugtatást, gyulladáscsökkentést, kollagénindukciós terápiát, fényterápiás kezelést.
- Száraz, vízhiányos bőr
Akik ilyen bőrtípussal rendelkeznek, szintén sokat küzdenek az ápolásával, hiszen ennek a bőrnek semmi sem elég. Bár egy adott bőrtípussal születünk, de az egész életünkben jelenlévő hormonális változások, egy betegség, környezeti tényezők, stressz, nem megfelelő ápolás, stb. hatására változhat a bőrünk. Szinte biztos, hogy a felborult barrierréteget helyre kell állítani, hidratálni, táplálni, regenerálni kell.
- Öregedő bőr
Az élet velejárója az öregedés, de a folyamatok lassíthatóak megfelelő életmóddal, bőrápolással és mentális jólléttel. A csökkent hormontermelés hatására a bőr megereszkedik, víz- és zsírhiányossá válik, hiszen funkciói már nem működnek optimálisan.
A kötőszövet feszesítéséhez rádiófrekvenciát, HIFU-t, fényterápiás és tűs kezeléseket vehetünk igénybe, emellett nagyon fontos a hatóanyag-bevitel (elektroporáció, ultrahang, iontoforézis, oxigénterápia, stb.) is. Egyszerre kell javítanunk a bőr szerkezetén, és ellátni hatóanyagokkal a sejteket. A hatóanyagok is rendelkeznek stimuláló hatással: a peptidek, főleg a palmitoyl tripeptide-5, a C-, B3-vitamin (niacinamid), a növekedési faktorok, a kollagén, a bakuchiol (malájtea) sejtszinten serkentik a bőr természetes kollagén- és elasztin-szintézisét, növelik rugalmasságát, ezáltal a ráncok is finomodnak és a bőr kisimul.
Az anti-aging bőrápolásnál a legfontosabb tényező a prevenció, hiszen a már kialakult ráncok mélységének és mennyiségének csökkentése nem egyszerű feladat.
A bevezetőben említettem, hogy a manuális kozmetikát is kombinálhatjuk gépekkel. A manuális kozmetika egyik formája wellness a léleknek, hiszen központi szerepet kap benne a masszázs, amit kiegészíthetünk különböző kövekkel (rózsakvarc, hegyi kristály, jade, gua sha), gyógynövényes labdacsokkal, batyukkal, nemesfém kanalakkal. A lassú mozdulatok és finom illatok nyugtatják az idegrendszert, és a gépi hatóanyag-bevitelnek is lehet nyugtató hatása, hiszen a kezelőfejek által kibocsátott hullám- és jelformák monotonitása vagy a hőhatás is lehet kellemes és nyugtató.
A manuális kozmetika másik formájában olyan speciális, a bőr szerkezetére, a mélyebb rétegekre ható masszázst végzünk, amelyek felpezsdítik a keringést, a nyirokáramlást, ezáltal a bőr üdébbé, feszesebbé válik. Ezek a mozdulatok azonban, mivel erőteljesen meg kell dolgozni az izmokat, fájdalommal, izomlázzal járhatnak. A végeredmény azonban kárpótol ezekért a kisebb kellemetlenségekért.
Testkezelés
Azt gondolom, hogy az alkalmazása nem annyira az életkorhoz, inkább a test vagy a bőr állapotához köthető. Számtalan olyan probléma van, amelyen csak kombinált kezelések keretében tudunk segíteni. Itt is lehet a manuális masszázsokat gépekkel kombinálni, de léteznek már olyan professzionális gépek, amelyek különböző programokkal rendelkeznek, ezáltal többféle probléma megoldására nyújtanak alternatívát. Leegyszerűsítve: a kavitációt zsírbontásra, a fényterápiákat (led, soft lézer) feszesítésre, az elektromos izomstimulációt az izmok erősítésére, tónusosabbá tételére használhatjuk. A kezelést mindig hullámmasszázzsal kell zárni, mivel nyirokkeringést fokozó hatása a lebontott zsír és egyéb salakanyagok kiürülését segíti.
A mai modern korban, ahol ennyi gép, módszer és hatóanyag áll a rendelkezésünkre, gondolkodó kozmetikusnak kell lennünk, ahhoz hogy az ajánlott kezelési protokoll(oka)t személyre szabjuk.