Az extrém időjárási körülmények és a nem megfelelő vagy egyhangú táplálkozás hamar megmutatkozik a bőrünkön. A téli hónapok ezért kiemelten fontosak a bőrápolás és bőrregenerálás szempontjából, ráadásul ideje elkezdeni készülni a tavaszra!
Szerző: RISZTICS MÁRTA kozmetikus, nemzetközi tréner, a Skeyndor Hungary/Risztics Trade Kft. szakmai igazgatója. HEGYI SÁRA Kozmetikus–aromaterapeuta. A Skeyndor Hungary oktatási és kommunikációs vezetője.
Kezdjük ott, hogy a kozmetikai kezelések és az otthoni ápolási termékek bár nagyon sokban hozzá tudnak járulni a bőr egészségéhez és szépségéhez, de ha külső ápolás nem párosul megfelelő belső támogatással, akkor a kívánt eredmény elmarad.
Bőrápolás belülről
Nincs két egyforma ember, és ezért nincs mindenkire egyaránt érvényes táplálkozási rendszer sem. Ha saját magunknak nem sikerül kitapasztalni, hogy melyik metabolikus tipusba tartozunk, hogy milyen ételek, tápanyagok tesznek jót nekünk, akkor érdemes táplálkozás beállítási szakemberhez fordulnunk. Általánosságban azért elmondható, hogy mindenkinek javára válik, ha a napi étkezéseiben megnöveli a zöldségek arányát. A téli hónapokban a melegítő hatású, minél színesebb és lehetőleg hazai termesztésű zöldségek ideálisak a számunkra. Ilyen pl. a cékla, a sárgarépa, a pasztinák, a sütőtök, a likakáposzta, a kelkáposzta, a kelbimbó és a zeller. A csírák, mint az életerő koncentrált hordozói különösen fontosak az egészségmegőrző táplálkozásban.
A jó minőségű folyadék fogyasztásáról sem lehet eleget beszélni. Arra azonban érdemes ügyelnünk, hogy a télen – a legjobb az lenne, hogy máskor sem – ne igyunk testhőmérsékletnél hidegebb italt. A cukros italokat (ide tartoznak a kereskedelemben kapható gyümölcslevek is) kerüljük, helyettük igyunk minél több szűrt vizet és herbateát. A koffein tartalmú italok vízelvonó hatásúak a bőrre is, ráadásul a fogyasztásuk hozzájárul a mellékvesék kifáradásához is.
Bőrszépítő böjt
A hagyományos, tél végén induló 40 napos böjt szinte minden bőrállapot javulását eredményezi. Ez nem azt jelenti, hogy 40 napon át nem eszünk semmit sem. Nem kell megijedni! A tavaszi böjt egy tudatosan felépített testi-lelki folyamat, ami a testünk saját salaktalanító funkcióit támogatja. Aki valamilyen krónikus betegségben szenved, műtéten esett át, gyógyszert szed, semmilyen speciális diétába ne kezdjen bele anélkül, hogy az orvosával konzultálna erről!
A tavaszi bőrszépítő böjtünk az alábbiak szerint épül fel:
1. hét: normál táplálkozás, de elhagyjuk a cukrot, az édesítőszereket és a feldolgozott élelmiszereket (konzev, készétel, levespor, kész szószok).
3. hét: az előző két hét rendszere + elhagyjuk a gluténtartalmú gabonákat, a vörös húst, és felére csökkentjük a sóbevitelt.
4. hét: az előző 3 hét rendszere + ezen a héten nem eszünk semmilyen húst és tojást sem.
5. hét:
→ hétfő-kedd: ezeken a napokon kizárólag bio zöldésgleveket, herbatát és vizet iszunk. Szilárd táplálékot nem fogyasztunk.
→ szerda-csütörtök: gluténmentes gabonakása, párolt zöldség, gyümölcsök.
→ péntektől: a negyedik hét szabályai szerint vezetjük vissza magunkat a megszokott táplálkozásunkhoz.
6. hét: visszavezetjük a fehér húst és a tojást, majd a hét végétől visszatérünk a normál táplálkozásunkhoz.
Salaktalanító kozmetikumok
És ha már a böjtnél tartunk, akkor térjünk át azon kozmetikai összetevőkre, amelyek képesek a bőrt egy salaktalanító kúra során támogatni!
► Aktív szén
Az elmúlt két év sláger alapanyaga az aktív szén. Valóban természetes salaktalanító, méregtelenítő akár belsőleg, akár külsőleg alkalmazva. Az aktív szén nem egyenlő a faszénnel, bár ezt is növényi részek (pl. bambusz) lassú hevítésével nyerik. Az aktív szén direkt egészségügyi felhasználásra készül. Az apró pórusos szerkezete segíti a toxinok megkötését (gondoljunk csak a gyomorrontáskor szedett széntablettára) és antibakteriális hatású. Aknés, zsíros, tisztátalan bőr ápolására kifejlesztett termékekben gyakran találkozunk aktív szénnel, mert a bőr felületén alkalmazva is segíti a bőrt, hogy a felesleges faggyútól és a pattanásokat okozó baktériumoktól megszabaduljon. Normál bőrűek számára a városi környezet szennyeződéseit, és pl. böjtöléskor a felszabaduló salakanyagok eltávolítását támogatja. Ősi hatóanyag, ami már bizonyított.
► Perfluorodecalin
Képes a bőr egészséges funkcióihoz szükséges oxigént szállíthatóvá tenni és ezáltal növelni a sejtek oxigénfelvevő képességét.
► Kerti zsázsa (Lepidium sativum) vagy a brokkoli csíra liposzómázott kivonata
Sulforaphane-ban (SFN) gazdag, mint általában a legtöbb keresztesvirágú növény. A sulforaphane táplálékkiegészítőként is egyre népszerűbb rákellenes, vércukorszint szabályozó, gyulladás csökkentő és antibakteriális hatása miatt. A bőrben képes aktiválni azokat az enzimeket, amelyek a sejtek salaktalanító folyamataiban játszanak kulcsszerepet. Ezen kívül intenzív antioxidánsként védi a sejteket a szabadgyököktől és a Nap DNS károsító sugaraitól.
Bőrtápláló kozmetikumok
Salaktalanító és értékes tápanyagokban gazdag diétánkat egészítsük ki bőrtápláló és a bőr megújulását segítő készítményekkel. Melyek azok az összetevők, melyeket érdemes keresnünk?
► PHA (polyhydroxy acid) lactobionic-sav vagy glucanolactone
Az AHA-savakhoz hasonló hatással bír, de akár érzékeny bőrre is bátran alkalmazható. Hidratáló hatása kiváló. Nagyobb molekulaméretű, mint az AHA-savak, így hatását csak bőr felszínén fejti ki. A mai legmodernebb hámlasztó készítményekben együtt alkalmazzák valamelyik AHA-savval pl. glycol-savval vagy mandulasavval.
Bőrmegújító készítményeket, pl. savas lemosót, éjszaki szérumot egész évben használhatunk, de savas hámlasztó kúrát vagy szalonkezelést csak ősztől-tavaszig javaslunk.
► Bakuchiol
A bakuchiol egy növényi kivonat, amely a retinolhoz nagyon hasonló eredményeket mutat a bőrápolásban. Két növény tartalmazza ezt az értékes terpenofenolt, az ayurvédikus gyógyászatban gyakran alkalmazott malájtea (Psoralea corylifolia) és a Peruban honos Otholobium pubescens, melyet évszázadok óta használnak sebek, bőrkiütések és gyulladások kezelésére. A bőrre gyakorolt hatását igazoló kutatási eredmények szerint a bakuchiol ugyan szerkezetileg nem retinoid vegyület, de ennek ellenére pontosan úgy működik. Az International Journal of Cosmetic Science-ben megjelent publikáció igazolta, hogy a bakuchiol fokozza a kollagéntermelést a bőrben. Tizenkét héten át, napi kétszeri alkalmazás mellett szignifikánsan javult a bőr állapota, a ráncok, a pigmentáció, a a rugalmasság, a feszesség és a napkárosodás szempontjából. A pozitív, retinolszerű hatást mellékhatások nélkül éri el, azaz nem szárít, nem irritál. A bakuchiol gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása az akné kezelésében is hatásosnak bizonyult. Kutatások igazolták, hogy antioxidánsként viselkedik, így védi a sejteket, azon belül is a mitokondriumokat az oxidatív stressztől. Kozmetikumokban nem csak alternatívája a retinolnak, de vele szinergiában együtt alkalmazva, annak hatását fokozza. Szakemberek retinol-bakuchiol készítményeket esti használatra javasolnak, nappali minimum SPF30 faktoros fényvédelem mellett. A nyári időszakban sem kell lemondani a retinol-bakuchiol párosról, mert a nyári magas páratartalom segít az esetleges szárító hatás kivédésében.
► C-vitamin
A C-vitamin és származékai kiemelkedő szabadgyököket semlegesítő, ezáltal bőröregedést késleltető hatással bírnak. Felkészíti a bőrt a napozásra, fokozza a bőr saját védekező képességét, de a fényvédők hatékonyságát is növeli. Halványítja a pigmentfoltokat és az aknés hegek elszíneződéseit – egységes, szép bőrtónust eredményez. Erős gyulladáscsökkentő és segíti a bőr természetes kollagéntermelését. Az aszkorbinsav a legtöbbet kutatott és leghatásosabb formája a C-vitaminnak, amit kozmetikumokban megtalálhatunk. Általánosságban 5-10%-os koncentrációban, de szalonkezelésekben 15-25%-os sem ritka. Ezek már makacs bőrproblémák esetén is látványos eredményt garantálnak, pláne más antioxidánsokkal együtt alkalmazva.
Sajnos az aszkorbinsav gyorsan bomlik, ezért a C-vitaminos kozmetikumokat gyakran egyszer használatos sötét ampullákba csomagolják vagy stabil vegyületeit alkalmazzák, pl. magnesium ascorbyl phosphate, 3-O Ethyl ascorbic acid, sodium ascorbyl palmitate.
► Proteoglikánok
A proteoglikánok fehérjékhez kötött polysaccaridok, amelyek a sejtközti állományban és magában a sejtfalban találhatók. 3D-s szerkezetük kitölti a teret és sok vizet képesek megkötni, így a proteoglikán készítmények mélyen hidratálják és táplálják a bőrt. Védelmezik a sejteket a külső károsító tényezőktől, mint pl. az UV sugárzás, környezetszennyezés. A progeoglikánok ideális ápolói a vízhiányos bőrnek, valamint gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságuk miatt a napkárosodást is hatékonyan kezelik. A megfelelő proteoglikán szint a bőrben garantálja a feszességet és megakadályozza az idő előtti ráncosodást. A proteoglikánok képesek az UV-sugárzás okozta DNS károsodást is helyreállítani.
Az utóbbi időben egyre népszerűbbek ezek az igazolt élettani hatású összetevők, és szinte minden nagyobb professzionális márka kínálatában megtalálhatóak.
Te már előfizettél?
A Beauty Forum Magyarország piacvezető szépségszakmai magazinja. Naprakész leszel a kozmetikai újdonságokban, megismerheted a hatóanyagtrendeket és kutatási eredményeket. Megtalálod a smink, pilla, arc- és testápolási módszereket is. Évi 10 alkalommal jelenik meg.
Rendeld meg most! Katt ide!