Ahogy a természet is negyedévente változik, úgy bőrünk is más és más kezelésre, ápolásra szorul. Bár minden bőrtípust fel kell készíteni a fokozott napsütésre, a tisztátalan bőröknél ez különösen fontos.
Szerző: Káré Andrea, kozmetikus mester, gyakorlati oktató.
A téli hidegben sokkal több időt töltünk házon belül és a fűtött helyiségek meleg, száraz levegője kiszárítja, érzékenyebbé teszi a bőrt, amit a nagy hőmérsékletkülönbség csak fokoz.
Tavasszal, ahogyan a hosszú tél után a természet is megújul, a vendégek – és a bőrük is! – pezsgésre, felfrissülésre vágynak. Ebben az időszakban ugyan a fényvédelem, a bőr felkészítése az erősebb napsütésre van a kezelés fókuszában, de a hidratálás, a tisztátalanságok és az akne kezelése természetesen egész évben feladatot ad nekünk.
Mostanáig már befejeztük az ősszel kezdett, és egész télen át tartó bőrmegújító, pigmentfolthalványító kúrákat, azaz a mezopenes és fényterápiás (IPL, lézer, LED) kezeléseket, a savas és gyógynövényes hámlasztásokat. Most kicsit félretesszük a mikrodermabráziót, és előtérbe kerül a tisztítás, a hidratálás, az anti-aging, a bioaktív hatóanyagos feltöltés és a feszesítés, attól függően, hogy vendégeink bőrének milyen további ápolásra van szüksége.
Egészséges belső állapot nélkül nincs szép bőr, ezért nagyon fontos, hogy a problémás bőrű vendég együttműködjön a kozmetikussal, hiszen az életmód nagyban befolyásolja a kezelés eredményét. Bizonyos élelmiszercsoportok (tejtermékek, glutén, magas zsír- és cukortartalmú ételek, nagy mennyiségű olajos magvak, csokoládé és különböző nassolnivalók, stb.) elhagyása – helyettük sok zöldség, gyümölcs, fehér húsok és halak fogyasztása, megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Emellett a stressz lehetőség szerinti csökkentése, valamint a megfelelő otthoni bőrápolás a kozmetika kezelések támogatói.
Tavaszi bőrápolás
Egy szeborreás bőrrel egész évben probléma van, de az első napsugarak megjelenésekor még fontosabb, hogy a pórusokból eltávolítsuk a felesleges faggyút, mert az UV-sugárzás szárít, a fellépő vízhiány miatt a szaruréteg megvastagszik, a faggyúmirigyek termelése fokozódik – ezért a pórusok eltömítődnek, ami a későbbiekben gyulladások kialakulásához vezethetnek. A kezelés célja az elhalt hámsejtek eltávolítása, a bőrlégzés és a keratin hidratációjának fokozása, az aknék és komedók eltávolítása, a faggyútermelés normalizálása, a bőrfelszíni hidrofillipid helyreállítása.
A különböző bőrtípusok különböző ápolást igényelnek
- Olajos és korpás szeborreás bőr
A faggyútermelés szempontjából itt két csoportot különböztetnék meg: - Fokozott faggyútermelés az egész arcon – Ennél a bőrnél van szükség a klasszikus tisztításra, azaz a „nyomkodásra”. A kezelés lépéseit a bőrtípushoz és a bőr állapotához kell igazítani.
A kezelés lépései:
- Letisztítás.
- Felpuhítás.
- A pórusok kitisztítása.
- Fertőtlenítés, összehúzás, nyugtatás.
- Hidratálás.
- Befejező krém, fényvédelem.
Ezek egy lehetséges kezelés klasszikus lépései.
■ A peelingezés után alkalmazhatunk hidroabráziót, mikrodermabráziót, vagy az újabban „Hydra Facial” néven egyre nagyobb népszerűségnek örvendő hidrodermabráziót, azaz enyhe savakkal történő vízsugaras hámlasztást. Ez a módszer tisztítja a pórusokat, hidratál és a vákuumnak köszönhetően serkenti a nyirokkeringést is. Használata a nyomkodást megkönnyíti, vagy adott esetben feleslegessé teszi.
■ A hidratáló fázis során iontoforézist, ultrahangot, elektroporációt vehetünk igénybe a hatóanyagok mélyebb rétegekbe történő juttatásához. Mindkét bőrtípusnál a sérült barrier réteget vissza kell állítani.
■ Masszázst csak akkor végezzünk, ha a bőr állapota megengedi, tehát gyulladt aknék esetén nem.
Szeborrea-ellenes hatású, bőrlégzés- és anyagcsere fokozó hatóanyagok: B-vitamin csoport, algakivonat, iszapok, Aloe vera, gingko biloba, allantoin, hamamelisz. A szeborreás bőrök ápolásában a PHA (polihidroxi) savak (glükonolakton, laktobionsav) egész évben használhatók, mivel nem fényérzékenyítenek. Ezek a savak amellett, hogy gyengéd bőrmegújítást tesznek lehetővé, erősítik a barrier réteget, hidratálnak és fokozzák a bőr nedvességmegtartó képességét.
Kombinált bőr
Fokozott faggyútermelés elsősorban a T-vonalban, vagy csak az orron és környékén, az állon található. Az arc többi része víz- (felszíni, mélyrétegi) és/vagy zsírhiányos (mérsékelten vagy fokozottan). Mivel az arc különböző részei más hatóanyagot igényelnek, ezért ún. kombinált kezeléseket alkalmazhatunk, azaz a hatóanyagokat helyspecifikusan használjuk. A kezelés lépései hasonlóak az előzőhöz, hiszen ugyanúgy elő kell készítenünk a bőrt a tisztításhoz, viszont a nem szeborreás részeket intenzívebben kell hidratálni, táplálni. Itt is alkalmazhatunk gépi hatóanyagbevitelt – sőt, ha a bőr állapota igényli, akár rádiófrekvenciával is kiegészíthetjük a kezelést és a masszázst sem kell mellőzni.
Zsír- és vízhiányos bőr
Ahogy az elnevezésből is adódik, a bőr működése nem optimális: pótolni kell a nélkülözhetetlen vízben és zsírban oldódó hatóanyagokat, a sérült barrier- és ceramidréteget visszaépíteni, a kötőszövetet feszesíteni, stimulálni. Tisztításra vagy egyáltalán nincs, vagy csak bizonyos területeken van szükség. Ezek a bőrök mindig érzékenyek a külső hatásokra (pl. kozmetikumok, életmód), az időjárásváltozásokra – ezt mind a kabinkezelés, mind az otthoni ápolás során fontos szem előtt tartani.
- Hatóanyagbeviteli lehetőségként az iontoforézis, az ultrahang, az elektroporáció és az oxigénterápia jöhet szóba,
- a bőr feszességét elősegítő módszerek közül pedig a rádiófrekvencia, az elektromos izomstimuláció és a HIFU.
Az erőteljesebb hatás érdekében alkalmazhatunk fátyolmaszkot, modelláló alginát maszkot, gélszérumokat, gélmaszkokat.
Hasznos hatóanyagok lehetnek:
– A-, B-, C-, D-, E-, F-vitamin,
– foszfolipidek: avokádó, jojoba, kalendula, búza-, kukoricacsíra olajjal.
– Ceramidokban gazdag krémmel végzett masszázzsal, pakolással fokozhatjuk a ceramidréteg visszaépülését.
– A hialuron-, a poliglutaminsav, a növényi őssejtek a bőr hidratálásában, feltöltésében segítenek.
– A gyulladások csökkentésére allantoin, Aloe vera-, azulén-, α-bisabolol-tartalmú maszkok és pakolások lehetnek hasznosak.
Minden termékcsaládnak megvannak az érzékeny bőrök ápolására kifejlesztett termékei.
Testkezelés és alakformálás
Az arc tisztítása mellett a testre is figyelmet kell fordítanunk, hiszen a karácsonyi és a farsangi időszakban sokkal nehezebb ellenállni a finom falatoknak. A magyar konyha klasszikus ételei, amiket ebben az időszakban fogyasztunk, finoman szólva sem karcsúsítanak.
A vírushelyzet miatt eléggé beszűkültek a programlehetőségek is, a szabadban hideg van, az emberek több időt töltenek otthon. Az akaratlanul is magasabb kalóriabevitel, az össze-visszaevés az arc és a test bőrén is látszik, és a felszedett kilókban is megmutatkozik.
Ahogy emelkedik a levegő hőmérséklete, egyre kevesebb ruhát hordunk és előtérbe kerülnek a plusz kilók nyomai. Talán ebben az időszakban lehet a vendégeket a legkönnyebben rávenni, hogy a karcsúbb alak érdekében ne csak az alakformáló kezelésekben bízzanak, hanem diétázzanak, sportoljanak, sok folyadékot, lehetőleg vizet igyanak, mert ez az egész szervezetüknek jót tesz és a megfelelő életmóddal együtt a testkezelés is hatékonyabb lesz.
Az alakformáló kezelésekhez többféle technológia áll a rendelkezésünkre, amelyeket mindenképp érdemes kombinálni. Vannak olyan gépek is, amelyek eleve különböző technológiákat ötvözve működnek. Minden esetben a cél a zsírbontás, a testkörfogatcsökkentés, a salaktalanítás, a vérkeringés és a nyirokáramlás fokozása, a cellulit csökkentése, a feszesítés, az izomtónus javítása.
A felhasználható technológiák: biostimuláció, rádiófrekvencia, softlézer, kavitáció, cryo-terápia, vákuum, fényterápia.
A gépi kezeléseket kiegészíthetjük testtekercseléssel, nyirokcsizmával, gyógyiszappal, különböző agyagokkal, aromaterápiával – ahogyan azt az adott helyzet megkívánja.
■ A szezám- és az avokádóolaj, boróka, cédrus, citrom, ciprus és rozmaring illóolajok keverékével végzett masszázs és/vagy pakolás stimulálja a nyirokkeringést, elősegíti a salakanyagok eltávozását.
■ A koffein, az algák, a kapszaicin, a fahéjolaj keringés- és vérbőségfokozó hatású, az l-karnitin zsírbontó.
Az adott bőrállapot függvényében lehet a módszereket és az anyagokat ötvözni.
A tavasz a megújulás, az új élet kezdete, hiszen a természet is életre kel, a több hónapos szürkeségből fokozatosan kizöldül. Egészséges életmóddal egész évben, egész életünkben sokat tehetünk önmagunkért, és erre ösztönöznünk kell a vendégeinket is.