Mikor kozmetikus hallgató lettem, a bőrdiagnosztizálási gyakorlatok során nagyon érdekes volt megtapasztalni a laikusok által használt, valamint a szalonban alkalmazott bőrtípus-nomenklatúrák közötti különbségeket.
Szerző: dr. Belényesi Lívia szakgyógyszerész, a Cremio Cosmetics tulajdonosa, fejlesztője
A vásárló az üzletben például pattanásos bőrre keres termékeket, a szalonban pedig aknés bőrrel találkozik a kozmetikus. A laikusnak zsíros bőre van, a szalonban viszont szeborrheás (olajos vagy korpás szeborrheás) bőrt diagnosztizálunk és kezelünk. Száraz bőrt szeretne kezelni otthon a vásárló, és mi a vendéget alipikus bőrre kezeljük. Emiatt nem volt könnyű megtanulni, és értelmezni, melyik bőrtípust hogyan diagnosztizáljuk kozmetikusként.
Te vagy a szakember!
Sok kozmetikus sokévnyi tapasztalattal állítja, számít a szalonkezelések során elért eredmények hosszú távú fenntartásában, ha a vendég elfogadja és tartja az otthonra ajánlott termékekkel javasolt rutint.
Biztosan tapasztaltátok már, hogy egy nehezen kezelhető bőrön az általatok javasolt otthoni arcápolási rutint betartva, sokkal jobb minőségű bőrrel érkezett a vendég a következő alkalommal.
Nem mindegy, milyen termékekkel ápolják a vendégeitek otthon a bőrüket.
Az is sokat számít, hogy legyen lehetősége a kozmetikusnak válogatni a termékek között, hogy az aktuális bőrállapotnak megfelelően tudja variálni a javasolt rutin termékeit.
Az a tapasztalat, hogy hazánkban nagyon keveseknek van napi arcápolási rutinja. Az lenne az elsődleges cél, hogy egy rövid, de rendszeres rutin kialakuljon, mert önmagában már ez is sokat javít a bőr állapotán. Nem életszerű, hogy a soklépéses napi rutint a vendégek betartják, így szerintem olyan termékcsaládot célszerű választani, amelyből pár termékkel el lehet érni a várt hatást.
Több kozmetikustól is hallottam, hogy nehéz terméket értékesíteni a szalonban – azonban nem szabad elfelejteni, hogy a kozmetikus a SZAKEMBER. Nagybetűvel. A szakember mindig jobban érti, hogy miért is kell éppen azt a terméket használnia a vendégnek. A szakembernek széles körű ismeretei vannak az egyes bőrtípusokra javasolt alapanyagokat illetően. A szakoktatásokon és kozmetikai termékbemutatókon nagy hangsúlyt fektetnek a gyártók és az oktatók az egyes alapanyagok ismertetésére – nem véletlenül, hiszen mindenki szeretné, hogy a megfelelő bőrtípusra, bőrállapotra szabott kezelést kapja a vendég.
A vendég adott bőrállapotát a kozmetikusa ismeri a legjobban, így elvárható, hogy a vendég a legmegfelelőbb javaslatot kapja. Szakemberként a kozmetikus a leghivatottabb arra, hogy javasoljon lakossági termékeket, ami a legtöbb esetben értékesítést is jelent.
A vendég szemszögéből nézve ez egy nagyon pozitív dolog, főleg, ha érzi, hallja – azaz kezelés közben a kozmetikus elmondja mit, miért használ –, hogy kozmetikusa éppen az ő bőrének legmegfelelelőbb termékeket ajánlja. Egyéb esetben könnyen érezheti, hogy csak rá akarod beszélni a terméket.
Napi rutin kialakítása
Akármennyire szeretnénk is, a vendégek nagy többsége nem rendelkezik napi arcápolási rutinnal. Maximum valamilyen lemosót és nappali vagy éjszakai krémet használ, amire rá van írva pár divatos hívószó, vagy az, hogy milyen bőrre ajánlott. A fiatalabbak és a tájékozattabbak szérumokat is használnak, az idősebbeket tanítani kell a használatukra. Azt is sokszor hallhatod, hogy csak néha használ „valamilyen nappali krémet. A tudatosabb vásárlók megnézik az INCI-t is, de általában elvesznek benne. Segíts nekik abban, mi mit is jelent!
A következőkben összeállítottam pár bőrtípus kezelési tervéhez igazodó, rövid otthoni bőrápolási rutint, javasolt összetevőkkel.
Fiatal vendég kevert, zsíros vízhiányos bőrre
keres otthoni arcápolási termékeket, akit a szalonban kombinált, szeborrheás, felszíni vizhiányos bőrtípura kezelsz.
- A rutin első lépéseként otthonra ajánlj neki olyan lemosó habot, amelyben hatékony, de gyengéd tenzidek vannak, esetleg növényi tenzidek. Keress az összetevők között többféle tenzidet, mert a tenzidkeverék mindig gyengédebb, hiszen a keverék egyes összetevői sokkal kisebb koncentrációban vannak jelen a termékben, egymás hatását kiegészítve fejtik ki tisztító hatásukat.
- Tonikként olyan terméket ajánlj, amely tartalmaz tonizáló összetevőt, és bőrsemleges pH-jú, hogy visszaállítsa a bőr természetesen enyhén savas kémhatását. Keresd az összetevők között a kamilla-, a hamamelisz-, a ginkgobiloba-kivonatot és algákat.
- Nappalra egy könnyű szérumot vagy zselét ajánlj, ami nem-, vagy csak kevés olajfázist, és sok hidratáló összetevőt tartalmaz a felszíni vízhiány pótlására. Például az NMF alkotóelemeit, glicerint, ureát, nagy molekulatömegű hialuronsavat, niacinamidot, F-vitamint, aloekivonatot.
- Éjszakára lehet erre a bőrtípusra ajánlani könnyű, de tartalmas arckrémet, amely faggyútermelődést-szabályozó hatóanyagokban gazdag. Az összetevők között keress A-, C-, B-, E-vitamint, ként, ichtiolt, rozmaring- vagy zsályakivonatot, allantoint, jojoba-, vagy az egyre népszerűbb kendermagolajat.
Fiatal vendég pattanásos, zsíros bőrre keres megoldást,
akit a szalonban aknés bőrre diagnosztizálsz, és a kezelés fő célja a faggyúmirigy-termelés szabályozása, a gyulladás csökkentése, valamint a hám hidratációjának fokozása lesz.
- A rutin első lépéseként otthonra ajánlj neki olyan lemosó arctejet, amely TEA lauril szulfátot is tartalmaz. A keringés fokozására rozmaring-kivonatot, zsályát is tartalmazhat, esetleg fertőtlenítő teafaolajat is.
- Tonikként gyulladáscsökkentő, nyugtató, pórusösszehúzó hatóanyagokat tartalmazó terméket ajánlj. A tonik kémhatása legyen bőrsemleges, és tartalmazhat hidratáló összetevőket is. Ajánlott Aloe vera gélt, kamilla- és cickafark-kivonatot, mentavizet, olaszszalmagyopár-kivonatot, panthenolt, szalicilsavat tartalmazó tonik használata.
- Nappalra neki is könnyű, olajmentes szérumot, vagy alacsony koncentrációban értékes olajokat tartalmazó szérumot, avagy nappali krémet ajánlj, amely gyulladáscsökkentőket és sok hidratáló összetevőt tartalmaz a felszíni vízhiány pótlására. Például nagy molekulatömegű hialuronsavat, gyulladáscsökkentő növényi kivonatokat, például kamilla-, Aloevera-kivonatot, bisabololt, azulént, cickafarkolajat, körömvirágolajat, niacinamidot, F-vitamint, jojobaolajat, ichtiolt, magolajokat, például görögdinnye-, vagy sárgabarackmag-olajat
- Éjszakára lehet erre a bőrtípusra ajánlani pasztaszerű krémet, ami tartalmazhat ásványi anyagokban gazdag agyagot, cinkoxidot, sheavajat, amely kiváló hidratáló és gyulladáscsökkentő növényi alapanyag. A korszerű probiotikus hatóanyagokat is keresd a krémben, ami segít harmonizálni a bőr mikrobiomját, és egyéb jótékony hatásai is vannak.
Ötvenes vendég jó minőségű kozmetikumokat szeretne száraz, ráncos bőrre
A szalonban kombinált, (mérsékelten) alipikus, dehidratált bőrt diagnosztizálsz neki, és a kezelés elsődleges célja a zsír-és a felszíni és mélyrétegi vízhiány csökkentése, a bőr öregedési folyamatainak mérséklése lesz.
- Az otthoni arcápolási rutin első lépéseként otthonra ajánlj neki olyan lemosó arctejet, amely tartalmaz szkvalánt, és hatékony, de gyengéd kókusztenzideket (pl. coco-betaint). Olajos lemosókat is ajánlhatsz számára.
- Tonikként olyan terméket ajánlj, amely tartalmaz tonizáló összetevőt és bőrsemleges pH-jú, hogy visszaállítsa a bőr természetesen enyhén savas kémhatását. Keresd az összetevők között a kamilla, a hamamelisz és a ginkgobiloba kivonatát, algákat.
- Nappalra erre a bőrtípusra krémet ajánlj, mely értékes anti-aging hatóanyagokat tartalmaz a hidratáló összetevők mellett. Például az NMF alkotóelemeit, glicerint, ureát, kis- és nagy molekulatömegű hialuronsavat, argán-, makadámiadió-olajat, meggymagolajat, gránátalmamagolajat, peptideket.
- Éjszakára lehet erre a bőrtípusra ajánlani testesebb krémet, amelyik regeneráló, anti-aging hatóanyagokat tartalmaz, például Q10 koenzimet, avokádó-olajat, shea-vajat, vitaminokat, őssejteket, kollagéntermelést fokozó peptideket, rugalmasság-fokozó elasztint, selyemproteint, A-, C- és E-vitamint. Érdekesség, hogy a probiotikus baktérium-fermentumok bomlástermékei képesek hatni a kollagéntermelésre, így hatékony anti-aging alapanyagok is.
- Ajánlj olajszérumokat erre a bőrtípusra, nappalra és éjszakára, a bőr öregedési folyamatainak csökkentése céljából. Az összetevők között a Q10, mint ismert antioxidáns, anti-aging hatóanyag szerepeljen, illetve például a karotin, az E-vitamin, a mandula- és az argánolaj feltétlenül szerepeljen.
Több éves marketing- és salestapasztalattal meggyőződésem, hogy a hitelességnél nincs jobb taktika. Ha szeretnéd bevételeidet otthoni arcápolási termékek értékesítésével növelni, akkor a legfontosabb dolog, hogy ismerd a termékek összetevőit, hogy személyre szabottan tudd a megfelelő kozmetikumot ajánlani a vendégednek. Nem szabad elfelejtened, hogy kozmetikusként több rétű ismereted van az alapanyagokról, mint a vendégednek. Segíts neki a tájékozódásban, beszélj kezelés közben az összetevőkről, és ezáltal légy hiteles.
Vizsgára készülve biztosan használtad ezeket a szakkönyveket, lapozd fel újra, és elevenítsd fel ismereteidet!
Halmos Judit: Kozmetikai Alapismeret – 2022.
Báthory Kati-Juhász Klári: Bőrtípusok a kozmetikai Gyakorlatban, Budapest 2020
Báthory Kati-Juhász Klári: Kozmetikai diagnosztika, Budapest 2020