Az egészségtudatos életmód térnyerésével párhuzamosan növekszik a kereslet a természetes hatóanyagokkal készített kozmetikumok iránt. De tudjuk-e, hogyan választhatjuk ki a lehető legtermészetesebbet a kínálatból?
Szerző: Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus a Magyat Tudományos Akadémia kandidátusa
A pandemiás helyzetben a vásárlók egyre tudatosabbakká, olvasottabbakká váltak, válnak, ezért egyre kevésbé kívánják a bőrük anyagcseréjét terhelni vegyi anyagokkal. Emellett óvni kívánják az immunrendszerük teljesítő képességét is.
Légy tájékozott!
A kozmetikusoknak meg kell felelniük erre a szakmai kihívásra, tájékozottnak, felkészültnek kell lenniük ezen a téren is, azaz ki kell tudniuk választani a „természetes kozmetikumok” kínálatából a lehető legtermészetesebbeket.
Elég nagy információs zavar tapasztalható a kozmetikusok (és persze a lakosság) körében e fogalom kapcsán. Sokan elhiszik a 100% természetes jelzőket, anélkül hogy megkérdeznék, hogy vajon minek a 100%- a természetes vagy bio?
A természetesként reklámozott kozmetikumok köre ma már szakmai, toxikológiai és bőrgyógyászati tapasztalatok alapján több csoportra osztható:
- Természetes hatóanyagok szintetikus közegben – Idetartoznak a természetes hatóanyagokkal készülő (pl. gyógynövény kivonatokkal, gyümölcskivonatokkal, növényi juice-okkal) kozmetikumok, amelyek összetevői (INCI) listájából látható, hogy vegyi szemlélet szerint formulázott, szintetikus szerkezeti és adalékanyagok, szintetikus konzerválószerek közé dolgozták be a növényi hatóanyagokat. E termékek reklámjaiban nagy teret kap egy-egy növényi hatóanyag „sztárolása”.
- Toxikológiai, bőrgyógyászati és kozmetológiai tapasztalatokra alapozott natúrkozmetikumok – Ezekben bizonyos konzerváló szereket, ásványi olajokat, GMO-eredetű összetevőket, szintetikus fényvédőket, stb. nem ajánlanak alkalmazni, és elvárt, hogy valamennyi növényi eredetű összetevőt tartalmazzanak. Az ilyen típusú termékeknél a gyártó is definiálhatja, hogy „mit nem tartalmaz a termék”.
- Tanúsított natúrkozmetikumok – Nem kötelező tanúsítani a natúr szemlélettel formulázott termékeket, de vannak olyan külső ellenőrző szervezetek, amelyek (a tiltott anyagok listáját is tartalmazó) feltételrendszere szerint ellenőrizve és tanúsítva vannak bizonyos márkák: ezek a tanúsítottan natúrkozmetikumok.
- Biokozmetikumok – Ezt tanúsítani kell! Évente legalább egyszer ellenőrzi a tanúsító szervezet a saját feltételrendszere szerint. Ennek során nemcsak a bio (ökológiai mezőgazdasági termesztésből származó) alapanyagokat, hanem a receptúrát, gyártástechnológiát, raktározást, címkézést stb. is ellenőrzik, és csak ez után kaphatja meg a termék a bio vagy x% ökológiai tanúsítását.
A biokozmetikumokban elvárt ökológiai alkotók mennyisége igen különböző lehet a különböző tanúsító szervezeteknél.
drop shadow
A magyar BIOKONTROLL (HU-ÖKO-01) igen szigorúnak számít e tekintetben, mert (az ásványi anyagoktól és víztől mentes rész nélkül számítva) több mint 90% mezőgazdasági összetevő 95%-ának ökológiai mezőgazdasági termelésből kell származnia ahhoz, hogy a kozmetikum ökológiai, azaz bio minősítést kapjon. A fennmaradó részben többnyire szerkezeti anyagok, vitaminok, biokozmetikumokban megengedett konzerváló anyagok, antioxidánsok egészítik ki a formulát. - Biodinamikus biokozmetikumok – A Biodynamic Federation Demeter International e.V. feltételrendszere szerinti tanúsításra vihetők a már bio tanúsítással rendelkező biokozmetikumok. Amennyiben a növényi összetevők több mint 66%-a ún. biodinamikus termelésből származik, akkor viselhetik a termékek a Demeter logót.
Biodinamikus biokozmetikumok
A fentiekből is látszik, hogy a felsorolt minőségi kategóriában a legtermészetesebb összetételűnek, azaz a legkevesebb kémiailag módosított anyagot tartalmazó kozmetikumnak a biodinamikus biokozmetikumokat tekinthetjük.
A bio termesztésből származó növényi alapanyagok, kivonatok az EU ökológiai feltételrendszere szerinti növényvédelemben megengedett kezelést kapott növényekből származnak. Így a biokozmetikumok esetében a növényvédőszermaradvány-tartalmuk miatt nem kell aggódni.
Az összetevők között hosszú ideje bevizsgált, bőrgyógyászatilag biztonságosnak ítélt szerkezeti-, konzerváló-, adalék és növényi alapanyagokat alkalmazhatnak. A tapasztalat azt mutatja világszerte, hogy az ilyen típusú biokozmetkumok alkalmazása mellett helyes formulázás esetén csökkenthető a bőrirritáció kockázata, és az érzékeny bőrű vagy már bőrpanaszokkal rendelkező emberek bőrének letisztítására, kozmetikai célú ápolására megelégedéssel használhatóak.
A biokozmetikumok a bőr anyagcseréjét harmonikusan támogatják, elősegítik a test szintetikus vegyi anyagokkal történő terhelésének mérséklődését azáltal, hogy a természetes, egészséges életmód fontos részét képezik az élelmiszerek és a testmozgás mellett.
A városokban egyre nagyobb a kereslet a biotermékekre az urbanizációs és környezeti stresszhatások terhelése miatt. A kozmetikáknak, az igényes szállodákban a SPA- részlegeknek szakmailag és üzletileg is érdemes felkészülni az egyre növekvő számú, biokozmetikai kezelést igénylő vendégekre, a biotermék rajongók táborára és az érzékeny bőrű vendégek gondos, hatékony, természetes hatóanyagokkal történő szépítésére!
A témához kapcsolódó fontos cikkeink:
A terméken szereplő információk és az INCI kapcsolata – avagy legyünk tudatos felhasználók