Újdonságok a fényvédő kozmetikumok fejlesztésében

Az alábbiakban betekintést szeretnék nyújtani a fényvédő kozmetikumok fejlesztésének világába, főként a kék fény negatív hatása elleni újgenerációs védelmi stratégiába. 

Szerző: Dr. Belényesi Lívia, szakgyógyszerész, kozmetikus, kozmetikum-fejlesztő, a Cremio márka tulajdonosa

A kék fény egy nagy energiájú, rövidhullámú fény (400-500nm), ami a látható fény spektrumának része. Fő forrása a Nap, a digitális és elektronikus eszközök, valamint a LED-lámpák és a fénycsövek.
A szemre és a bőrre gyakorolt negatív hatásairól 15-20 éve végeznek kutatásokat. A szemünk kék fény elleni védelméről többet hallani a mindennapokban, ezáltal védőréteggel bevont szemüvegeket vásárolunk.

De mi a helyzet az arcbőrünkkel? Gondolnád, hogy a monitorból, telefonból érkező kék fény is lehet káros a bőrünkre?

A hatására képződő szabadgyökök károsítják a sejtjeinket, és ebből adódik, hogy a kék fény elleni védekezésben a legfontosabb szerepet az antioxidánsok játsszák. Illetve csakúgy, mint az UV-sugárzások esetén, a külső, pajzsszerű védelem.
Meg kell jegyezni, hogy a kék fénynek pozitív hatásai is vannak. Ha alacsony energiájú és rövid idejű expozíciónak van kitéve a bőrünk, javíthatja bizonyos betegségek tüneteit1.

Fényvédelem: Miért, mikor, mivel és milyen rendszerességgel?

Antioxidáns nyári orgona

Érdekes növényi összetevőkkel lehet a kozmetikumokban találkozni, melyek természetes módon képesek a kék fény káros hatásai ellen védekezni.
Ilyen például a nyári orgona (Buddleja officinalis) kivonata. A növény természetes élőhelye Kína magas hegységei, ahol a növény az erős napsugárzás ellen természetes módon fejlesztette ki a védekező rendszerét.
A nyári orgona kivonata erőteljes, antioxidáns hatású fenilpropanoidokban gazdag, valamint ultragazdag verbaszkozidban és echinakozidban. Egy 2021-es publikáció2 szerint a virágbimbók vizes kivonata tartalmaz egy újonnan izolált feniletanoidot, a herbitol IV-et, és több új és már ismert glikozidot, melyek felelősek az UV, IR és kék fény bőrre gyakorolt káros hatásainak kivédéséért – például a szem fotoreceptorainak védelméért. A növény kivonata elnyeli a különböző eredetű fénysugarat, és képes csökkenteni az oxidatív stressz folyamatot kiváltó szabadgyökök képződését. Kivonata stimulálja a sejtek saját méregtelenítő rendszerét. Ebből kifolyólag a gyulladásos folyamatokat is képes csökkenteni, és védi a bőrt a photo-aging ellen, melyet többek között a bőrpír és a pigmentfoltok kialakulása jellemez.

Fitobioaktív mikroalgák

Vannak cégek, melyek biotechnológiai úton makro- és mikroalgákból állítanak elő hasonló hatású fitobioaktív hatóanyagokat. Ilyen például a Porphyra umbilicalis3., amely a vörösmoszatok közé tartozik, és magas fehérje-, vitamin-, és jódtartalmuk miatt élelmiszerként termesztik. Élénken kutatják az új bioaktív és biológiailag lebomló kozmetikai alapanyagokat. Egy érdekes, 2020-as tanulmányban a cianobaktériumok és a vörös makroalgák kozmetikai tulajdonságait elemezték.  A belőlük izolált fő antioxidáns és fényvédő képességgel rendelkező molekulák a mikrosporinszerű aminosavak (MAA), a scytonemin és a fenolos vegyületek. Megállapítást nyert, hogy ezeknek az organizmusoknak a vizes kivonatai fényvédő hatással rendelkezik. A skytoneminben és MAA-ban dúsított különböző kivonatok kombinációja hasznos a széles spektrumú természetes UV-szűrős kozmetikai termékek tervezésében.A klasszikus, antioxidáns  A-, C- és E-vitaminkombinációnak is fontos szerepe van a fényvédelemben4.

Érdekes, új irányzat a bőr mikrobiomjának fényvédelme.

Manapság a szervezetünkben élő mikrobák összessége, azaz a mikrobiom intenzíven kutatott terület, illetve ezen belül a bőr változatos mikrobiomja is5. Egyre többet tudunk meg arról, milyen fontos szerepet töltenek be az egész szervezetünk működésében, és az is ismert, hogy a természetesen velünk élő mikrobák védik a bőrünket a különböző káros környezeti, például a fény káros hatásaitól. Nem véletlen, hogy a legújabb alapanyag-fejlesztések egy része is abba az irányba mutat, hogyan védjük, és hogy miért érdemes magát a mikroorganizmusinkat védeni a fénytől, illetve hogy hogyan tudjuk visszaállítani a védekező mechanizmusaikat, fénykárosodás esetén.

Forrás:

  1. Blue Light Protection, Part I-Effects of blue light on the skin, J Cosmet Dermatol. 2021 Mar;20(3):714-717.doi: 10.1111/jocd.13837. Epub 2020 Nov 28.
  2. Glycosides from Buddleja officinalis with their protective effects on photoreceptor cells in light-damaged mouse retinas, Nat Prod Res. 2022 Jun;36(12):3022 3030.doi: 0.1080/14786419.2021.1944138. Epub 2021 Jun 26.
  3. Cyanobacteria and Red Macroalgae as Potential Sources of Antioxidants and UV Radiation-Absorbing Compounds for Cosmeceutical Applications, Mar Drugs. 2020 Dec 21;18(12):659. doi: 10.3390/md18120659.
  4. In vivo photoprotective effects of cosmetic formulations containing UV filters, vitamins, Ginkgo biloba and red algae extracts, J Photochem Photobiol B. 2015 Dec;153:121-6. doi:0.1016/j.jphotobiol.2015.09.016. Epub 2015 Sep 16.
  1. The human skin microbiome, Nat Rev Microbiol. 2018 Mar;16(3):143-155. doi: 10.1038/nrmicro.2017.157.Epub 2018 Jan 15.