Újgenerációs, modern növényi hatóanyagok

Szerző: Dr. Torma Viktória kutatóvegyész, fitoterapeuta, kozmetikumtervező és -szakértő

A gyógynövénykivonat divatos kozmetikai összetevőnek számít idén is. Mindenki szeret hasonlókat használni, úgy a kozmetikumokban, mint a marketing-szövegekben. Legyen például aloé-kivonat vagy valamilyen, a környékünkön jobbára ismeretlen Dél-Afrikai gyógynövényből származó készítmény.
Az általános vélekedés szerint az ilyesféle kozmetikai hatóanyagoknak sem a természetességével, sem a biztonságosságával kapcsolatban nem merülhet fel kérdőjel. A fák, virágok, gyökerek készítményei népszerűek, környezetbarátok, gyakran bio-k, és jól hangzanak a brosúrákban/kozmetikum-ismertetőkben. Hatásosságukat manapság nagyon gyakran klinikai vizsgálatok igazolják.

Érdemes azonban kicsit közelebbről is megvizsgálni a gyógynövényekben rejlő csodálatos hatóanyagokat.

Ha tanulmányozzuk a kérdést, hamar rájövünk, hogy a kép nagyon vegyes. Vannak nagyon potens, szinte gyógyító növényi hatóanyagok, olyanok is, amelyekről manapság nem is gondolnánk, hogy mennyire azok. Ilyen az aloé, a körömvirág és a csipkebogyó minden készítménye, a homoktövis, a fekete nadálytő, az orvosi somkóró, és még sokan mások. De persze az egzotikusak között is találunk csodákat: a ginzeng, a ginko vagy az ayurvédikus növények egy része.

A főként a modern korban felfedezett gyógynövénykivonatok között találhatóak olyanok is, amelyekben egy-egy olyan hatóanyag, ami nagymértékben javíthatja bőrünk állapotát – a növényt egyszerűen egyfajta oldószerben macerálva. A gyártók ezekben a készítményekben feldúsítják az értékes dolgokat, esetleg másokkal kombinálják, így árulják őket. Ezek a kivonatok modern, innovatív növényi hatóanyagok, gyakran komoly hatásúak, és nagyon elterjedtek a modern kozmetikumok alapanyagai között.

Ez kétfélét jelenthet a gyakorlatban. Például körömvirág-kivonat és körömvirág-kivonat között óriási különbség lehet a hatékonyságban:
– az INCI-listában, és gyakran a brosúrákban is ezen a néven található anyag jelenthet modern CO2 kivonatot vagy hagyományos zsíros macerátumot,
– de alkoholos vagy vizes-glicerines oldatot is.

Érdemes tájékozódnunk arról, hogy a gyártó pontosan milyen növényi készítményt használ a kozmetikumban, esetleg arról is, hogy milyen koncentrációban, hogy a termék valódi hatékonyságáról információt szerezhessünk.

Emellett az újgenerációs modern hatóanyagok erős hatását mindig figyelembe kell venni, amikor egy-egy kezelési sort összeállítunk. Többféle speciális hatóanyag kereszthatásairól érdemes tájékozódni, mielőtt rutinszerűen kombinálni kezdjük őket.