Nem csak az kérdés, hogy a rendelet mikor engedi, hogy dolgozzunk, hanem hogy mikor készültünk fel arra, hogy mind a mi, mind a vendégünk egészsége a körülményekhez képest a lehető legkisebb kockázatnak legyen kitéve.
Szerző: Kormanik Andrea szépségterapeuta, gyakorlati oktató
Elöljáróban annyit, hogy nem vagyok virológus, nem fogok járványgörbéről, sem fertőzöttségről írni.
Személy szerint azt gondolom, hogy a vírus a kozmetikák életére hosszútávon van hatással. Részben a mutációk miatt, hiszen az oltás mellett is az életünk része, nem vehetünk nem tudomást róla!
Nem lehetünk örökké zárva, és nem élhetünk félelemben sem, de szakmailag lehetünk felkészültek.
A kozmetikában a vendég ha arckezelésre jön, nem lehet maszkban. Nem életszerű, hogy ne beszéljen velünk, és nem feledkezhetünk meg róla, hogy nem csak szépülni, hanem pihenni is jön hozzánk.
Nem csak annyi a feladatunk, hogy saját magunk számára biztosítsunk védőfelszerelést, hanem az olyan körülmények biztosítása is, hogy a vendégeink se fertőzhessék át egymást.
- a SARS-CoV-2 egy vírus, vagyis ellene széles spektrumú virucid fertőtlenítőszerekkel tudunk védekezni.
- hőre érzékeny, így a gőztisztító és a 60 fok feletti mosás hatásos ellene. A baktericid anyagok nem nyújtanak megfelelő védelmet. A bőr- és felületfertőtlenítő szerek címkéjén fel kell tüntetni az ún. antimikrobiális spektrumot, azaz hogy milyen jellegű kórokozók ellen használhatók.
- tekintettel arra, hogy a koronavírus egy víruskórokozó, lényeges, hogy csak olyan terméket vásároljunk, amelynek címkéjén a termék vírusölő (virucid) hatása fel van tüntetve.
- a baktericid, vagyis baktériumok elleni fertőtlenítő szerek hatása bizonytalan a vírusok ellen, ezért ezen termékek felhasználása téves biztonságérzetet kelthet.
- a fertőtlenítőszerek hatékonysága az alkalmazott behatási időtől és a töménységtől is függ. A behatási idő azt jelenti, hogy a fertőtlenítőszer mennyi idő után fejti ki a hatását. A termékek címkéin/felhasználási útmutatóiban kötelező feltüntetni a megfelelő hatás kifejtéséhez szükséges töménységet és behatási időt. A megfelelő hatékonyság érdekében ezeknek a betartása elengedhetetlen.
- a SARS-CoV-2 tünetmentesen is fertőz, amire leginkább felhívják a figyelmünket, hogy nyálkahártyán keresztül terjed a legkönnyebben, orrunk, szánk és szemünk az elsődleges veszélyzóna.
Mindezeket végig gondolva ebben a helyzetben közelebb állunk az „orvosi világhoz” mint valaha. Azaz a szakmai tudásunkon túl a legfontosabb, hogy milyen biztonsági intézkedéseket tudunk biztosítani mind a magunk, és a vendégek érdekében.
A SZERZŐ EGY MÁSIK CIKKE ⇒ Van helye a kőolajnak a kozmetikában?
A vírus egy új feladat elé állít, a bőr és felületek mellett a levegőt is tudnunk kell vírusmentesíteni. Akár zárt rendszerű germicidlámpás, vagy plasmatechnológiás légtisztító berendezést vagy térsterilizátort használunk, azt gondolom mind rövid, mind hosszú távon megtérül, mert munka közben biztosítja, hogy légtér vírusmentes lehessen.
Nem csak az kérdés, hogy a rendelet mikor engedi, hogy dolgozzunk, hanem hogy mikor készültünk fel arra, hogy mind mi, mind a vendégünk egészsége a körülményekhez képest a lehető legkisebb kockázatnak legyen kitéve.
Kormanik Andrea szépségterapeuta, gyakorlati oktató