Védjük a bőrünk!

A nagyvárosi élet és a modern kor felfokozott életmóddal, állandó rohanással, teljesítménykényszerrel, stresszel teljes. A járműforgalom, az üzemek, gyárak által sok por és szennyezőanyag kerül a levegőbe. Mindez tükröződik a bőrünkön is, amit ezért óvnunk kell.

Szerző: Káré Andrea

Bőrünk, elsőszámú védőrendszerünkként, elhatárol a külvilágtól, ezáltal elszenvedője a környezeti ártalmaknak. Folyamatosan óvnunk, ápolnunk kell, és ennek módja egyáltalán nem mindegy. Mindennapi életünk során rengeteg hatás ér bennünket, akár fizikai, akár lelki szinten – a bőrünk visszatükrözi ezeket.

Lássuk a legfontosabb, bőrünkre hatást gyakorló tényezőket!

  1. Táplálkozás
  • A zsíros, magas só- és cukortartalmú, feldolgozott ételek helyett fehér húsok, gabonák, zöldségek, gyümölcsök beillesztése az étrendbe. Nemcsak a bőr, hanem az egész szervezet szempontjából fontos a testsúlykilogrammnak megfelelő folyadékmennyiség, amit víz, gyógyteák formájában ajánlott fogyasztani.
  • A városban sok kísértéssel, kínálkozó lehetőségekkel találjuk szembe magunkat, hiszen bármikor elcsábulhatunk egy kis édességre. A sok étterem hívogató ételeket kínál, és beülhetünk valahová egy koktélt vagy egyéb alkoholt inni. Az össze-vissza eszegetés és iszogatás a zsírpárnák mellett a bőrünkön is meglátszik.
  1. Életmód
  • A felfokozott életmód és stressz következményeit a kardioedzés, a jóga, a meditáció, a szabad levegőn tett séta csökkentheti. A szauna pedig segít a bőr és a test salaktalanításában.
  • A dohányzás szűkíti az ereket, ezáltal a bőr fakóvá, élettelenné válik.
  1. Környezeti ártalmak
  • Szennyezett levegő.
  • Túlzott UV-sugárzás.
  • Télen a fűtés, nyáron a légkondicionálás.
  • Az elektronikus készülékek által kibocsátott kék fény és az elektroszmog.
Anti-pollution elmélet

A fogalom Ázsiából indult, hiszen a nagyvárosok levegője eléggé szmogos. Az ott élők már a covid helyzet előtt is maszkot hordtak, hogy tüdejüket kíméljék a szennyezett levegőtől. Mivel ez egy igencsak akut probléma, ezért született meg az ún. anti-pollution bőrápolás. Ez a bőr alapos, de kíméletes letisztítását, a bőr elveszett, hiányzó anyagainak visszapótlását és a fényvédelmet helyezi a középpontba.  Ezek a készítmények antiallergének és nyugtatják az irritált bőrt.

Blue light – kék fény

A High-Energy Visible (nagy energiájú látható fény) elnevezésből származó HEV rövidítés a látható fény kék és lila összetevőit jelöli. Ezeket a napfény is tartalmazza, ugyanakkor a kék fény részben átfedi az UVA-sugarak tartományát, mivel 380-500 nm tartományban található. A bőrre gyakorolt hatása hasonló az UV-sugarakéhoz, azonban amíg ezek ellen a bőr leégéssel védekezik, a kék fény ellenében nem tud – csak a megfelelő készítmények használatával tudjuk a bőrünket megóvni a káros sugaraktól.


A koronavírus járvány miatt megtöbbszöröződött az elektronikus eszközök használata
, hiszen az online oktatás, a home office miatt sokkal több időt töltünk a számítógép előtt.

 

Mostanában van egy kis csökkenő tendencia, de összességében mindig valamilyen elektronikai eszköz közelében vagyunk, hiszen sok kozmetikai gép kezelőpanele is képernyővel rendelkezik.

A számítógép, a laptop, az okostelefon, a televízió képernyőjének kék fényű villódzása árt a szemnek, növeli a gyulladásokat és a szabadgyököket a bőrben. A bőr idő előtt öregszik,  pigmentálódik, szárazzá válik, a kollagén- és elasztinképződés zavart szenved.

Egyre több gyártó kínál olyan termékeket, amelyek védik a bőr kék fényre érzékeny receptorait és felveszik a harcot a szabadgyökök ellen, hogy az epidermis sokkal tónusosabb, hidratáltabb és ránctalanabb legyen. Ezek a termékek antioxidánsokat, vitaminokat, különböző növényi kivonatokat, retinolt, hialuronsavat tartalmaznak.

Smink


Az üzleti életben a ruhaviseleten túl előírás a finom, visszafogott smink (Business Look), ami azt jelenti, hogy a nap nagy részében alapozó fedi a bőrt. A sminktermékek palettáján egyre több természetes anyagokat tartalmazó, ápoló hatású termék van, azonban sokan ragaszkodnak bizonyos márkákhoz és ezek a márkatermékek nem minden esetben kímélik a bőrt. Az ilyen, nem bőrbarát sminktermékek egész napos viselete viszont komedók, aknék kialakulásához vezet, vagy a bőr fakóvá, fénytelenné válik a csökkent bőrlégzés következtében.

Kabinkezelés

A kabinkezelésnél nemcsak a vendég bőrét, hanem a lelkét is ápolnunk kell, hiszen a városi élet pörgése, a családi, munkahelyi elvárások, feladatok teljesítése rengeteg stresszel jár, ami közvetve vagy közvetlenül hat az idegrendszerre, a bőrre, ezért a legkülönbözőbb bőrproblémákkal kerülhetünk szembe: komedó, akne, sápadt, fakó bőr, mélyrétegi vízhiány, fokozott faggyútermelés, idő előtti öregedés, stb.

Mindenképpen kombinálni kell a gépeket és a metódusokat attól függően, hogy mire van épp szüksége a vendég bőrének. Az időfaktor sem elhanyagolandó, mert sok vendégnek kevés ideje van, viszont szemmel látható eredményt szeretne.

Nekik lehet ajánlani, az ún. „lunch-time” kezeléseket, azaz egy ebéd ideje alatt újjávarázsolni a megfáradt bőrt. Ehhez jó anyagokra és jó gépekre van szükség, még akkor is, ha hiszek az érintés, a masszázs erejében is. Akármelyik irányt is választjuk, mindenképpen jót teszünk a vendégünkkel, mert nemcsak a bőre, hanem az idegrendszere is kisimul a kezeink alatt.

A bőr letisztítása után az alapos bőrelőkészítésre helyezném a hangsúlyt. Egyrészt azért, mert a városi életmód korábban említett hatásaitól a bőr védekezőképessége csökken, veszít nedvességtartalmából és feszességéből és egy kicsit fel kell ébreszteni, másrészt azért, hogy a hatóanyagok befogadására minél alkalmasabb legyen.

A letisztítás után az elhalt hámsejtek eltávolítása, a pórusok tisztítása, a nyirokkeringés fokozása következik. Mindez történhet enzimes, gyümölcssavas peelingekkel vagy alkalmazhatunk hozzá különböző gépeket: hidroabráziót, hidrodermabráziót, és ősztől tavaszig mikrodermabráziót.

A savas, gyógynövényes hámlasztások is rendkívül hatékonyak akár egy alkalommal is, de az igazi eredmény a kúrakezelésekben rejlik.

Az utóbbi időben egyre jobban terjed a „hydra facial” néven alkalmazható kezelés, ami tulajdonképpen hidrodermabrázió. Sok forgalmazónál hozzájuthatunk ilyen gépekhez, de lényegesen kevesebb készülék rendelkezik hidrogénterápiával.

Az oxidatív stressz nem ismeretlen fogalom számunkra, és a hidrogénterápia képes arra, hogy a szabadgyököket közömbösítse, csökkentse a gyulladásokat, és mindemellett erőteljesen hidratál. A hidrogénes víz a sejt közötti térbe jutva víztöbbletet okoz, ezzel beindítva a szövetek folyadékáramlását, gátolva a szövetek közötti folyadék pangását, amely gyulladáshoz, idő előtti öregedéshez vezet.

  A hidrogénes fázis után bőrpuhító anyagokkal és gyenge savakkal tisztítjuk a pórusokat. Ezek az anyagok minden évszakban használhatóak. A gép a bőrre porlasztja a folyadékot, majd a vákuum visszaszívja. Ezáltal nemcsak az elhalt hámsejteket távolíthatjuk el, hanem beindítjuk a nyirokkeringést is.

Az utolsó fázisban egy felületi hidratálást kap a bőr és tudjuk, hogy egy jól hidratált bőr fantasztikus alap a további lépésekhez.

Bőrápolás és stresszcsökkentés
Innentől kezdve többféle módszert alkalmazhatunk attól függően, mit igényel a vendég bőre, mennyi ideje van, mekkora összeget szán a kezelésre, és hogy milyen lelkiállapotban van.
A cél egy mélyrétegű bőrápolás és/vagy stresszcsökkentés. Azt gondolom, hogy egy stresszes vendég számára egy funkcionális gépi kezelés is nyugtató lehet, de nyilván semmilyen gép nem tudja az érintés, a masszázs erejét felülmúlni.

Szeretnék néhány ötletet adni a saját gyakorlatomból:

  1. Karboxy-terápia

A maszkból felszívódó szén-dioxid hatására a vérsejtekben lévő hemoglobin oxigént szabadít fel. A tüdő felől érkező vérben a hemoglobin szállítja az oxigént. Ha a hemoglobin azt érzékeli, hogy szén-dioxid többlet van a szövetekben, akkor nagy mennyiségű oxigént ad le a vérből. Az erekből felszabaduló többlet oxigén hatására fokozódik a keringés, az anyagcsere, ezáltal csökken a gyulladás, a bőr feszesebb, hidratáltabb, egyenletesebb színű, tónusosabb lesz. És nem mellesleg 20 perces relaxáció várja a vendéget a kezelés alatt.

  1. Oxigén-terápia

Nem tagadom, hogy a kedvenc kezeléseim közé tartozik, mivel a mélyrétegű hatóanyagbevitel mellett a kezelőfejek által kibocsátott oxigént a vendég belélegzi, így az a tüdőn, a véráramon keresztül a sejtekhez szállítódik, fokozva ezzel a működésüket. A kezelőfejek monoton hangja és érintése relaxáló, pihentető érzés. A végeredmény sugárzó, hidratált, hatóanyagokkal feltöltött bőrállapot.

  1. Elektroporáció

Ez a módszer is a bőr mélyebb rétegeinek hidratálását teszi lehetővé azáltal, hogy a kezelőfejek hatására megnyíló mikroméretű aquaporin csatornákon keresztül aktív hatóanyagokat juttathatunk a sejt közötti térbe.

  1. Masszázs

Az örök kedvenc, amiről sok vendég nem szívesen mond le. A mélyrétegbe történő hatóanyagbejuttatás után nem a legoptimálisabb alkalmazni, mivel a masszázs hatására felgyorsult nyirokkeringés idő előtt elszállíthatja a bevitt anyagokat. Sokszor nehéz döntés, hogy kényeztessük-e a vendéget vagy a szakmai szempontokat helyezzük előtérbe. Én sokszor bízom ezt a vendégre, mivel ő tudja, hogy az adott pillanatban a bőre vagy a lelke a fontosabb neki.

Hiszek abban, hogy évszakonként másra van szüksége a bőrnek. Hiszek a kúrakezelésekben.

Nagy szükség van az otthoni ápolásra is, hiszen a kabinkezelések eredményét ezzel lehet sokáig megőrizni, tartósítani.

Otthoni ápolás

Az otthoni ápolás mindig fontos, de egy nagyvárosban élőnek többet kell törődnie a bőrével, ha annak vitalitását minél tovább szeretné fenntartani. A termékeknek olyan anyagokat kell tartalmazniuk, amelyek csökkentik az oxidatív stresszt, hidratálják, táplálják, feszesítik bőrt: pl. antioxidánsok, különböző növényi kivonatok, hialuronsav, peptidek.

A vendéget folyamatosan edukálni és biztatni kell arra, hogy a helyes otthoni ápolás a napi rutinja részévé váljon.

Antioxidánsok szerepe a bőrápolásban

Az életmóddal járó oxidatív stresszt a szervezetben antioxidánsok fogyasztásával csökkenthetjük. Mivel a folyamatban a bőr is érintett, hasznosak az olyan kozmetikumok, amelyek antioxidánsokat tartalmaznak.

Néhány antioxidáns csoport a teljesség igénye nélkül:

  • Vitaminok: A (retinol, karotinoidok), C (aszkorbinsav), E (tokoferol, tokotrienol).
  • Flavonoidok, izoflavonoidok: citrusfélék (rutin, heszperidin, diozmin), kamilla (terpenoidok, apigenin, kvercetin), csipkebogyó, kakukkfű, rozmaring, alma, szőlő (rezveratrol), vadgesztenye (esculin).
  • Koenzym Q10 (ubiquinon) molekula.
  • Növényi olajok: argán, avokádó, búzacsíra, gránátalmamag, homoktövis-hús és -mag, mandula, olíva, szezám-, szőlőmag.
  • Peptidek: szignálpeptidek (Matrxyl 3000), ingerületávivő anyagok (Argireline, Syn-Ake, Argirelox, Leuphasyl, Snap 8).

Amint látjuk, a városi élet forgataga rengeteg kihívással jár mind testi, mind lelki szinten, ezért érdemes odafigyelni magunkra kívül-belül, hogy szépségünket, jókedvünket és vitalitásunkat sokáig megőrizzük. Erre biztassuk vendégeinket és saját magunkat is!