Hormonális bőrproblémák: csak a vendéggel közösen sikerülhet #2

Morvai Andrea holisztikus szemléletű kozmetikus mestert, gyakorlati oktatót a hormonális bőrproblémák jellemző tüneteiről kérdeztük, s arról, hogy ő hogyan kezeli az említett bőrproblémákat? És hogyan támogatja a hozzáfordulókat felborult hormonrendszerük kiegyensúlyozásában, hisz mint Andrea vallja: A szépség az egészség tükre.

Szerző: MG

Morvai Andrea 2023 Tavasz (002)Cikkünk előző részében Andrea megosztotta velünk a hormonrendszer kibillenése okozta bőrproblémák felkutatása iránti érdeklődésének gyökerét, valamint a kozmetikai munkája során e téren szerzett tapasztalatait.

– Nagyon sok olyan érzékeny bőrű vendéggel találkoztam, találkozom, akiknek a bőre semmilyen készítményt vagy bőrápolást nem visel el, és már ránézésre is elpirulnak. Alapból piros a bőrük, húzódik és feszül. Ez az egyik legjellemzőbb bőrtünet – hangsúlyozza Andrea. – Aztán megjelennek a különböző aknetípusok: a bőralatti, apró, fehér, kinyomhatatlan mitteszerek és komedók – sorolja tovább Andrea.

Az edukáció létfontossága

– Az említett tünetek hatására sokan – főként a lányok -, neki állnak „barkácsolni” otthon az arcukon. Sajnos mindent meg lehet venni kozmetikus szakember nélkül is a piacon – teszi hozzá Andrea. – Ráadásul, a hozzá nem értők különböző Facebook csoportokban okosítják egymást. Az egyik ilyen „szakértői” csoportban például, amikor szakemberként hozzászóltam egy bejegyzéshez, végül még engem oktatattak ki. Az ilyen és ehhez hasonló tapasztalatok miatt véleményem szerint borzasztó nagy szükség lenne edukációra. Ezért is találtam ki a hormon kurzus sorozatomat, laikusoknak és szakembereknek egyaránt. Itt a belső összefüggéseket ismertetem, hogy hogyan hat egyik hormon a másikra, és miért alakul ki például a PCOS mellett az inzulinrezisztencia, vagy miért fog megjelenni a pajzsmirigy-alulműködés.

A leggyakoribb, hormonális bőrproblémákat a PCOS, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigy-alulműködés okozza, ami már a fiatalabb korosztálynál, a húszéveseknél is jelen van.

Jellemző tünetek

– Az első kellemetlen bőrtünetek között általában az állandósult bőrpír, a nagyon érzékeny, feszülő bőr, különböző aknék a jellemzőek – folytatja Andrea –, ez utóbbiak leginkább az áll, az állkapocs vonalában jelentkeznek, jellemzően nagy kiterjedésűek, fájnak, és hát nagyon csúnyák.

Ezek után jelentkezik a szőrösödés, szintén az áll, álkapocs és toka vonalában. Ilyenkor akár extrém, férfias jelegű szőrök is megjelenhetnek, fekete színűek, erős szálúak és durvák.
Bár nem bőrtünet, de ide tartozik a körmök töredezettsége, barázdáltsága, a hajhullás, a fáradékonyság, a depresszióra való hajlam, a motiválatlanság, aluszékonyság, súlygyarapodás.

Gyermekvállalás munka mellett?

– Holisztikus kozmetikusként, egészségügyi szakemberként a tünetek mögötti belső összefüggéseket igyekszem feltárni, és érthetően elmagyarázni a vendégeimnek – emelik ki Andrea –, és megértetni velük, hogy a megoldás kettőnkön múlik. Hogy bár én kívülről nagyon sokat tudok segíteni a bőrén, de ha a belső okot nem tárjuk fel és nem kezeljük, akkor sokkal lassabban fogunk valamilyen eredményt elérni. Ehhez én a táplálkozás és az életmód kapcsán tudok tanácsot adni, melyek java részét magam is követem.

Egy orvos által vezetett kúrában megtapasztaltam, hogy megfelelő életmóddal milyen szépen tudom a súlyomat és a táplálkozásomat kontrollálni, s ezáltal az inzulin és a vércukor szintet egyensúlyba hozni.

Csak a vendég együttműködésével sikerülhet

– Elsősorban gépi kezeléseket alkalmazok – válaszolja az általa alkalmazott kezeléseket érintő kérdésünkre – a lézeres kezeléseket nagyon szeretem, és nagyon hatékonynak tartom. A tű nélküli mezoterápiát is gyakran alkalmazom, és orvos-kozmetikai hatóanyagokat juttatok be a bőrbe ultrahanggal. A bőr állapotától függően 6-8, de akár 10 alkalmas kúrát alakítok ki személyre szabottan. Ebben a komplex csomagban a szalonkezelések mellett az otthoni bőrápolási, valamint a táplálkozási szokások is szerepelnek, konkrét javaslatokkal.
De ezek a kúrák csak a vendégek együttműködésével lehetnek sikeresek. El szoktam mondani nekik, hogyha hetente egyszer egy-másfél órás kezelésre jönnek, akkor a fennmaradó 166 és fél órában neki kell hozzájárulnia a kezelés eredményességéhez.
A szokásaink rabjai vagyunk, ezért ezeken tudunk a legnehezebben változtatni. Itt fontos megértetni velük, hogy a szokásaik okozták azt az állapotot, aminek a tüneteitől most szenvednek. Ha ezt megértik, akkor van esély, hogy meghozzák a döntést a közös munkához – zárja Andrea a gondolatmenetet.