Vitaminok, amelyekért hálás lesz a vendégünk

A vitaminok a klasszikus bőrápolók: szervezetünk számára igen hasznosak ezek az anyagok, és a bőrünknek is szüksége van rájuk a különféle anyagcsere-folyamatok optimalizálásához, hogy a bőrünk bársonyosan sima és sugárzóan szép legyen.

Szerző: JZS

Az ősz, és természetesen a téli időszak bőrünk szempontjából elsősorban a táplálásról és főként az extrém hidratálásról szól. Fontos, hogy kívül-belül feltöltődjünk, ezért javasoljuk a vendégeinknek bátran, hogy szedjék a vitaminokat legalább ebben az időszakban rendszeresen.

Ugyanakkor felmérések azt mutatják, hogy az őszi időszakban a legnyitottabbak és legfogékonyabbak a szépségápolásban a felhasználók, vagyis ilyenkor érdemes megismertetni vendégeinket az újdonságokkal és újabb kezeléseket kipróbálni rajtuk. Hiszen kíváncsiak az új termékekre, a személyre szabott megoldásokra, és természetesen a szezon követelményeinek megfelelő, a bőr extra hidratálásról és táplálásáról gondoskodó izgalmas és hatásos összetevőkre.
A szezonális húzónevek között szerepel a retinol, de a nyomában ott vannak a vitaminszármazékok is.

De mi az, amit mi tehetünk?

A tudósok már régen felismerték, hogy a szervezet bizonyos életveszélyes megbetegedései konkrét anyagok hiányával hozhatóak összefüggésbe, s ennek végül is az lett a következménye, hogy felfedezték a létfontosságú vitaminokat. A „vitamin” szó 1912 óta létezik, a „vita” (= élet) és az „amin” (nitrogénvegyületek) szavakból vezethető le.

A legfontosabbak:

  • A-vitamin (retinol)
  • B1-vitamin (tiamin)
  • B2-vitamin (riboflavin)
  • B3-vitamin (niacin)
  • B5-vitamin (pantoténsav)
  • B6-vitamin (piridoxin)
  • B7-vitamin (biotin, vagy H-vitamin)
  • B9-vitamin (folsav, M-vitamin)
  • B12-vitamin (kobalamin)
  • C-vitamin (aszkorbinsav)
  • D-vitamin (kalciferol)
  • E-vitamin (tokoferol)
  • K-vitamin (fillokinon)

A vitaminokat feloszthatjuk zsírban oldódó, lipofil vitaminokra (A-, D-, E-, K-) és vízben oldódó, hidrofil vitaminokra (pl. B-, C-vitaminok). Egyes vitaminok a szervezetben provitaminok, ún. elő-anyagok formájában fordulnak elő, amelyek aztán a szervezetben alakulnak át vitaminná.
Ugyancsak léteznek vitaminoknak nevezett anyagok, amelyeket nem sorolunk a klasszikus vitaminok csoportjába. Ide tartozik például a Q-vitamin, ami ubikinon néven is ismert, vagy az F-vitamin, ami tulajdonképpen egy esszenciális zsírsav, a linol- és a linolénsav.

Míg az E-vitamint mindenekelőtt antioxidánsként tartjuk számon, addig a C-vitamint ezen kívül tirozináz enzimet gátló anyagként is ismerjük, amelynek segítségével felvehetjük a harcot a festékzavarok és az öregkori foltok ellen. Az A-vitamin retinol formában a bőröregedés és az akne bizonyított hatóanyaga. Ez utóbbira –gyulladást és vörösödést csökkentő hatása miatt – a B3-vitamint is hatékonynak tartják.
A kozmetikai termékekben a vitaminoknak mindezen túl védő funkciói is vannak. Különösen megemlítendő az oxidáció elleni védelem, amely segít megakadályozni az értékes olajok avasodását. Ez a tulajdonság elsősorban az E- és C-vitaminokat jellemzi.
A vitaminok a fényre és a levegőre érzékeny anyagok. Ezen hatások fokozatosan gyengítik oxidációt kivédő képességüket. A vitaminok stabilabb formájának felhasználásával, illetve vitamin-derivátokkal javítani lehet a „védőpajzsuk” megőrzésén. Ugyancsak hatásos a vitaminokat liposzómákba kapszulázva használni. Ily módon lehet az intenzívebb hatású retinolt is megszelídíteni.

Olajozz!

Ebben az időszakban nem csupán a testnek, hanem a léleknek is jót tesz egy jó aroma. Az illóolajokat évezredek óta nagy becsben tartják kellemes illatuk, gyógyerejük és a lélekre kifejtett hatásuk miatt. Napjainkban ismét megnőtt az igény az illóolajok iránt, mivel rengeteg olyan tulajdonságuk van, amellyel javítani tudják életminőségünket, és a bőrünkre, szépítésünkre, közérzetünkre gyakorolt hatásuk sem elhanyagolható.

Fontos azonban a kozmetikus munkája során, hogy megfelelő körültekintéssel, és szakismerettel válasszon az illóolajok és bázisolajok közül. A konkrét hatás kifejtése mellett nem elhanyagolható az a pozitív, érzelem-és hangulatjavító lelki hatás, amit az illatanyag kivált. Alapvetően fontos, hogy tudjuk, az illóolajok honnan származnak és mi a várható hatásuk. Ma már léteznek olyan kozmetikai cégek, melyek aromaterápiára épülnek, ahol az összes felhasznált illóolaj eredete, származása ismert, és az illóolajok kombinációja tudatosan összeállított a jobb eredmény, a szinergikus hatás érdekében.

Az illóolajok belégzés útján vagy a bőr pórusain keresztül jutnak be a szervezetbe. A masszázsoknál az illóolajakat növényi olajkeverékkel hígítják, melyre azért van szükség, mert a levendula kivételével az illóolajokat nem szabad töményen alkalmaznunk, sokszor még százszoros hígításban is kifejtik a hatásukat.

■ Az antioxidánsokban gazdag illóolajok lelassítják az oxidációs folyamatokat, és ezáltal megnövelik az olajkeverékek élettartamát.
■ Ugyanezt a tartósítóhatást érhetjük el azzal, ha E-vitaminban gazdag olajokat adunk a növényi olajkeverékhez (pl. édes mandula, avokádóolaj).

■ A vivőolaj, más néven bázisolaj, csökkenti az esszenciák koncentrációját, megakadályozza gyors elpárolgásukat, valamint könnyebben eldolgozhatóvá teszi őket a bőr nagyobb felületén. Ezen kívül kiválóan hidratálnak, táplálnak, és jó kenő közeget biztosítanak a bőr felső rétegein, anélkül, hogy lejutnának a mélyebb rétegekbe.
■ Az illóolajok viszont a hajszálereken keresztül jutnak be a véráramba és a nyirokrendszerbe. Az illóolajok a fejbőr, az arc vékony bőrrétegén, valamint a tenyéren és a talpon át tudnak leggyorsabban bekerülni a vérkeringésbe.